Jak utworzyc partycję w EASEUS

Znowu zakładam wątek ! (mam nadzieję, że to nie karalne, albo co…) W każdym bądź razie : zdecydowałam się na dodatkowy system operacyjny. Jak w programie EASEUS Partition Master 4.1.1 Home Edition stworzyć 1 małą partycję, (nie wiem, ile potrzebuje Debian - około 100 GB ?) ,która będzie na owy system?

(prosze wybaczyć mi nieporadność, program nie ma dodatkowych języków a nie chcę czegoś pogmerać, jako babka ^^)

Przedstawiam dotychczasowy screen moich dysków:

http://zapodaj.net/79cbcbea26a0.jpg.html

Noooooo z tego D można wyskrobać 100 gb :slight_smile: Heh tylko jak ?

Więc w linku którym ci podałem wcześniej pokazane jest jak zmniejszyć rozmiar partycji i jak zainstalować linuksa.

Podałeś mi link, który pokazuje patrycjonowanie NA UBUNTU a ja chce na windowsie !!

Podświetl D (tak jak na Twoim obrazku), następnie u góry klawisz Resize/Move i zmniejsz ją o tyle potrzeba. Powstanie miejsce nieprzydzielone, które później zrobisz partycją dla Linuxa. Po tej operacji możesz przesunąć D “w prawo lub lewo” i ustawić nieprzydzielone miejsce przed lub za tą partycją.

Teraz dysk D ma 100GB a miał 300, a nieprzydzielone z 10 MB zmieniło się na 250 GB.

http://zapodaj.net/8bd556658d65.jpg.html

I teraz system mogę osadzić na tym dysku D? :slight_smile:

Tak, teraz możesz posadzić system na D :slight_smile: a pozostałe nieprzydzielone miejsce możesz “rozdysponować” na 2 sposoby:

  1. "dołączyć " je do dysku C

  2. utworzyć nową/kolejną partycję o pojemności 250GB

pozdrawiam!

Okej, dzięki, temat raaaaczej wyjaśniony. Mam nadzieję, że w instalacji debiana będzie proste menu z wyborem partycji ^^

Nie wiem dokładnie jak jest w Debianie ale możliwe, że to nieprzydzielone miejsce możesz mu zapodać na początku instalacji i on z tego utworzy dla siebie partycję. Przecież nie musisz go instalować na D.

Nie muszę ale skoro specjalnie utworzyłam partycję D z 100GB, to myślę, że spokojnie tam się zmieści. Wolę ,żeby sam sobie nic nie wydzielał ! :smiley:

Jeżeli puścisz instalację sposobem “dalej, dalej” to system zainstaluje się na “pierwszej wolnej” partycji czyt. bez danych.

W twoim przypadku będzie to D :slight_smile:

instalacja systemu to powazna sprawa, nie zastosuje metody “dalej dalej” :>

Ba! :roll: Nawet bardzo poważna :slight_smile: Musisz tylko zwrócić uwagę na partycję, bo w momencie instalacji Debiana będą inne oznaczenia partycji. Jakie - nie pamiętam :roll: Może ktoś mądrzejszy się wypowie… :wink: To jest właśnie najtrudniejsza część instalki, dalej pójdzie już z “górki” :slight_smile:

Dokładnie - prześledziłam kroki ze screenami na jakilinux.org i wygląda to dość skomplikowanie, dlatego zapytam właśnie o to, jak odróżnić dysk C (z windą) i dysk D (gotowy na debiana) :slight_smile:

ekgie , proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie popraw tytuł tematu, używając przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif