Jak użyć programu firmy acronis dołączonego do dysku SSD?

Dziś kupię dysk SSD crucial  128 GB   i zamontuję go w swoim PC-cie zamiast  tradycyjnego dysku magnetycznego 400 GB .   Na dotychczasowym dysku magnetycznym są 3 systemy ; 

windows 7 , windows 8.1 i linux[sparky]. Każdy z nich zajmuje po równo , po około 1/3  pojemności dysku . Pisze tu na tym portalu że program Acronis true image  służy do tworzenia kopii dotychczasowego dysku i przerzucenia tego na nowy dysk SSD  .

Czy rzeczywiście  ten program zcroniś true imagę   będzie potrafił utworzyć obraz dysku HDD na którym są 3 systemy operacyjne i 5 partycji  i potem będzie można zainstalować to na 3-krotnie mniejszym dysku SSD .  Czy ten program Acronis true image to chyba trzeba zainstalować na tym starym dysku który będzie wyjęty ?

Proszę o “oświecenie” mnie w tych sprawach  :smiley:

Zatoka na dysk twardy w moim kompie pozwala na zamontowanie w 2 dysków .

Płyta główna [gigabyte g 31 s 2 l] ma 4 gniazdka zgodne z SATA II.

Dobrze by było gdyby  można było podłączyć nowy dysk SSD jako master a dotychczasowy dysk magnetyczny pozostawić w trybie slave . Dyski twarde mają 2 wtyczki ; szerszą  i węższą .

Podłączenie 2 kabelków węższych nie stanowi chyba problemu gdy są 4 gniazdka SATA II ?

Ale jak podłączyć tą szerszą wtyczkę do 2 dysków , to już nie wiem  :frowning:

Proszę o porady w sprawach  które opisałem  :smiley:

Jeśli masz w dysku talerzowym [HDD] gniazdo sata to nie ma problemu.Na sata nie ustawia się nic-ani master ani slave.Podłącz SSD  do pierwszego portu sata na płycie głównej pozostałe dyski do innych.A nagrywarkę dvd,czy tez cd do ostatniego portu na płycie głównej.Moim zdaniem lepiej postawić system na nowo ten który używasz-7-kę;8.1 czy tez linuxa.Acronix będzie potrafił zrobić kopie systemu który wybierzesz-będzie tylko trochę kłopotów z zarejestrowaniem na stronie Acronix,wygenerowania klucza i uruchomieniem programu.Miałem acronix z dyskiem ssd Adata-i nie chciał mi przyjąć klucza.Więc go olałem i postawiłem system [7-kę] na nowo na SSD.Przy stawianiu 7-ki na nowo na SSD nie potrzeba wpisywać klucza do rejestu,w celu włączenia AHCI w systemie.Tylko trzeba zmienić w opcjach bios obsługę IDE na AHCI.

Sata ma 2 wtyczki-szersza to zasilanie,węższa to połączenie sygnałowe.Napisz jaki system chcesz postawić.

Dzięki smerf45 za porady  8)

Plyta główna w moim kompie to jest GIGABYTE G31M S2L .

Ona chyba nie ma trybu AHCI , tylko IDE  , ale to chyba nie przeszkadza ?

Na nowym SSD myślę postawić  windows 7 i linuxa [albo sparky albo najnowsze kubuntu z pulpitem KDE 5  :smiley:  Tylko ja się boję jak podłączyć ten drugi kabel zasilający , bo nie widać miejsca w zasilaczu do którego ten kabel się podłącza .

post-277914-0-90416400-1430209362_thumb.

 

tutaj masz filmik  gdzie i jak podpiąć (chodzi o podłączenia )

https://www.youtube.com/watch?v=xhqTOLw47FI