Jak uzyskać efekt HDR?

Siemano :smiley: chciałbym uzyskać efekt HDR, ze zwykłych zdjęć, zrobionych cyfrówką. Próbowałem coś zmajstrować w programie photomatrix, ale efekty były marne xD. Jak można uzyskać ten efekt? Pozdro :smiley:

Z jednego zdjęcia nie ma szans na HDR :wink: Musisz mieć co najmniej trzy zdjęcia z różną wartością EV, no na upartego dwa wystarczą, zależy jaka scena. Oczywiście im więcej i im większa między nimi rozpiętość EV, tym lepiej.

Na pojedynczym zdjęciu można jedynie zasymulować ten efekt. Bardzo ładnie radzi sobie z tym program Dynamic-Photo HDR.

Dzięki Dynamic-Photo HDR w miarę uzyskałem oczekiwany efekt :smiley: Dzieki

Do naturalnych zdjęć HDR polecam program SNS-HDR w wersji Lite lub Pro.

Większość aparatów potrafi już rejestrować obraz o bardzo dużym zakresie dynamiki, tak więc jeżeli tylko szum jest na odpowiednio niskim poziomie, jedno zdjęcie może wystarczyć. W przypadku dobrej jakości aparatów coraz częściej nie trzeba stosować wielokrotnej ekspozycji.

A tego nie wiedziałem :wink: Ja jeśli chcę jakąś dynamiczną scenę zrobić na HDR to kombinuję też z jednym RAWem. Zawsze to większa rozpiętość niż w jednym jpg-u :slight_smile:

Z tego co wiem(mało się znam na fotografi) Lustrzanką robi się zdjęcia w formacie RAW o bardzo dobrej jakości

no a cyfrówką przeważnie jpg. i jakość do przerabiana zdjęcia nie jest najlepsza;/

W sumie nie tylko.

  1. Mój wysłużony służbowy aparacik to nie lustrzanka, a ma opcję robienia zdjęć w rawie

  2. Chociaż zrobię nim rawa to jakość wcale nie jest porażająca :stuck_out_tongue:

Jakość zdjęcia zależy od wielu czynników, m.in. od matrycy (jej jakości i rozmiaru) i optyki (w lustrzankach to jest fajne, że obiektywy są wymienne). Nowe modele od jakiegoś czasu mają opcję zapisu nie tylko jpg, ale też TIFF; Adobe forsuje jako standard raw dla wszystkich producentów format .dng (złożyli jakiś czas temu wniosek w tej sprawie do ISO jeśli się nie mylę), więc może się niedługo pojawi w nowych aparatach, a może już niektóre to mają.

Jakimś mega znawcą nie jestem, pewnie ktoś jeszcze tu może moją wypowiedź uzupełnić / skorygować :wink:

OT - kosz.

Photo shop ma możliwość łączenia 3 fotek w HDR.

Należy pamiętać o tym że do HDR-a potrzeba minimum 3 fotek w różnej EV ±1 lub ±2 - im więcej fotek

tym lepszy efekt. Fotki powinny być robione na statywie tak aby kadry się pokrywały w 100% .

Co do RAW to rzeczywiście jest najlepszym plikiem wejściowym do wywołania HDR-a,

z tej prostej przyczyny że są w nim zapisane pełne dane odczytane z matrycy - poszerzona rozpiętość tonalna.

Pliki JPG natomiast mają kompresję która “pożera” bardzo cenne dane o półtonach do tego dodaje “magiczne artefakty”.

HDR-2.png