Jak uzyskać w OO znak tzw. ptaszka


(stan55) #1

Witam, mam krótkie pytanie , czy w open office w znakach specjalnych lub w innym miejscu znajdę znak tzw. ptaszka. Dzięki


(Vegossj2) #2

Najprościej to Wstaw->Znak specialny-> czcionka Wingdings i gdzieś na dole powinien być


(Dj Mario) #3

Poszukaj w różnych czcionkach...

W jakichś symbolach powinien być.


(stan55) #4

Jest dzięki, i jeszcze jak rozumieć skrót kodowy U+FOFC


(kamil_w) #5

W zależności od kodowania każdy znak ma inne oznaczenie. W ASCII z racji tego, że znaków jest mało to każdej literze/cyfrze odpowiada liczba. W kodowaniu UTF z racji tego, że znaków jest mnóstwo (prócz liter i cyfr są jeszcze znaki specjalne, jakieś ptaszki, szlaczki, litery łacińskie, greckie itp itd) każda litera ma swój kod (już nie liczbę).

Dla przeciętnego użytkownika taka wiedza nie jest wymagana. Kody te są rozpoznawane przez system i dlatego w tą tematykę bardziej zagłębiać mogą się programiści, którzy muszą danemu znakowi przypisać konkretną reakcję programu.


(stan55) #6

O ile pamiętam to kiedyś się wpisywało kod z klawiatury numerycznej, a to jest liczba hexadecymalna, więc nie ma możliwości wklejenia jakiegoś znaku poza każdorazowym wchodzeniem w opcję znaki specjalne.


(kamil_w) #7

Jest taka możliwość, żeby nie wchodzić non stop do "wstaw znak specjalny". Trzeba by napisać samemu interpreter dla klawiatury. Wciskając dany klawisz do komputera wysyłany jest dany kod znaku. Można by zrobić tak, że dany klawisz będzie wysyłać inny kod. Np można by klawiaturze numerycznej przypisać najczęściej używane znaki specjalne. Byłoby to 17 najczęściej używanych znaków.

Cała operacja jednak jest chyba mało opłacalna.