Jak w LibreOffice zrobić formularz z wykropkowaniem

Chciałbym zrobić formularz, w którym będzie wykropkowane miejsce na tekst.

Tekst ten będzie można wpisać, ale kropki nie znikną.

Ponadto pod tymi kropkami mniejszą czcionką ma być inny tekst

To co przychodzi mi do głowy to zrobienie tabeli z dwoma wierszami, i linię dzielącą wiersze można zamienić na kropki, a dolny wiersz wyrówna się na zasadzie “środek góra”.

Miejsce na tekst

Imię i Nazwisko

Metoda z tabelą to jakaś metoda, ale podejrzewam, że w tak rozbudowanym edytorze są do tego jakieś funkcje.

Chciałbym zrobić takie coś:

[] tekst

[] teks

i te [] mają być zastąpione kwadratami, które można zaznaczyć krzyżykiem.

Jeżeli zrobię formularz składający się za takich rzeczy jak w pkt. 1

Będzie to wyglądać tak:

1…

2…

3…

4…

To czy da się zrobić tak, że jeżeli w danym punkcie zabraknie miejsca to stworzy się dodatkowa linijka z kropkami po których można będzie pisać ? Jeśli się da to jak?

Wykropkowanie uzyskuje się w opcjach tabulacji, normalnie gdy wciskasz tabulator, kursor się przesuwa, w opcja tabulatora ustawiasz, że mają być kropki i ustalasz jakiej długości. Wszystko znajdziesz w menu formatowanie.

Jeśli chodzi o checkboksy, to wchodzisz w menu Widok>Pasek narzędzi>Kontrolki formularzy lub podobnie, ja mam w LO w wersji angielskiej, a nie wiem jak to się dokładnie nazywa w wersji polskiej, u mnie wygląda to tak menu View>Toolbars>Form Controls. Pojawi się zasobnik jako nowe okienko i tam wybierasz checkbox (kwadracik z ptaszkiem) i kursor zamieni się w krzyżyk, przy jego pomocy rozciągasz w dowolnym miejscu, będziesz miał kwadracik i obok niego wpisujesz swój tekst, w tym celu klikasz na to dwa razy, pojawi się nowe okno i wypełniasz tam różne opcje.

Tutaj masz przykładowy plik jak to zrobiłem :arrow: http://ubuntuone.com/1XE5opPrqP0LQqsuwL0Sfp

Prawie o coś takiego mi chodziło z tym, że w Twoim pliku tekst zastępuje pisane kropki.

U mnie musi być tak, że pisany tekst pojawi się nad kropkami, a kropki pozostaną.

Sprawdzałem kwestię z tabelą i przy pewnym nakładzie pracy powinno się dać coś takiego zrobić.

Myślałem, że będziesz to chciał potem wypełniać długopisem.

Jeśli tak się w ogóle da, to niestety ja nie wiem jak to zrobić.

:wink:

Znalazłem plik, który ma dokładnie to czego potrzebuję, ale nie wiem jak został zrobiony.

https://www.dropbox.com/s/ucrcx35lay89ldm/przyklad.odt

To co chcę osiągnąć ma działać tak jak w tym pliku, ale nie wiem jak zostało to zrobione :slight_smile:

Wygląda, że jest to podkreślenie, które zmienione jest na kropki, ale nie wiem gdzie szukać tej opcji.

Co ważniejsze wpisywany tekst jest nad kropkami. Efekt jakby po wciśnięciu klawisza insert, który zamiast przesuwać tekst powoduje jego zastąpienie, ale insert wciśnięty nie jest więc nie wiem jak zostało to zrobione.

Tak to jest podkreślenie, a osiągniesz to wchodząc w menu Formatowanie>Znak>Efekty fontów>Podkreślenie i z listy wybierasz kropkowane. Gdybyś miał wersję angielską to menu Format>Character>Font effects>Underline i z listy wybierasz dotted. Możesz jeszcze wybrać pogrubione kropkowanie.

Znalazłem i dzięki, ale mam jeszcze pytanie.

W pliku, który znalazłem jest coś takiego:

tekst1…tekst2…tekst

Jeżeli kliknę sobie w wykropkowane miejsce między tekst1, a tekst2 to mogę pisać, a tekst2 nie przesuwa się. Jak napisałem wyżej, wygląda to jakby insert był wciśnięty, ale nie jest. W zasadzie tylko to pozostało mi do ogarnięcia i będę happy :slight_smile:

Zerknij na załączony obrazek - opisany wyżej efekt uzyskasz ustawiając zaznaczony na czerwono dynks .Z lewej strony zaznaczony guziczek pozwala wybrać tabulator z prawej strony i wystarczy wciągnąć go na pasek.

Niestety o ile z jednym polem jeszcze jakoś to działa przy próbie wstawienia większej ilości zaczynają się problemy - tzn możesz dodać kolejne tabulatory i uzyskać podobny efekt ale osoba wypełniająca formularz musiałaby zacząć pisać od odpowiedniego miejsca inaczej tekst powędruje w złym kierunku.Ponieważ w LibreOffice nie da się zabezpieczyć przed edycją miejsc w dokumencie (a przynajmniej nie na tyle selektywnie) kiepsko widzę to w praktyce.

Najlepszym chyba sposobem na implementacje formularza w LO jest chyba jednak użycie tekstowych pól formularza i przygotowany dokument można później wyeksportować jako interaktywny formularz PDF.

Kłopot w tym , że takim polom nie da się narzucić odpowiedniego wyglądu przez formatowanie. W związku z tym jedyny sposób na osiągnięcie kropkowania to dodanie ich pod polem jako obiekt z LO Draw …