Jak w ogołe definiuje się "użycie komercyjne"


(Krzysztofchmielewski) #1

Witam!

Wiele zewłaszcza darmowych programów (freeware czy trial chodź nie zawsze) ma wyłączoną możliwość ich użycia dla celów komercyjnych.

Niektórzy recenzencji spłaszczają to do zakazu użycia w firmnie.

Ale co w przypadku freelancerów którzy nie posiadają wlasnej firmy ani też nie są pracownikaki takowej??

Jak łączyć użycie domowego komputera dla wykonywania zleceń??


(skrzek) #2

wg mnie prosto to zdefiniować - jesli poprzez używanie danego programu (który jest free ale nie do celów komercyjnych) czerpiesz zyski to jest to działanie komercyjne.


(Krzysztofchmielewski) #3

też tak do definuję... tylko własnie wielu popełnia ten błąd iż tylko "firma==komercja"


(niezDarek) #4

użytek w instytucjach publicznych np. szkoła to tez użytek komercyjny,

poza tym był juz o tym temat na forum

viewtopic.php?f=1&t=240135


(fiesta) #5

Jeżeli chodzi np o AV to nie ma problemów jest to Twój komputer domowy i tyle, ale np jeżeli jak wolny strzelec wykonujesz umowę zlecenie do której ci potrzebny będzie np pakiet biurowy czy np edytor grafiki bedzie to już wykorzystanie powyższych jako komercyjne i licencje trzeba zakupić.


(Krzysztofchmielewski) #6

Wiem w mych dywagacjach dzielę włos na czworo... ale w brew pozorom jestem skrupulantem a nie cwaniakiem, i stąd rodzą się moje następne pytania:

1)A co w sytuacji... gdy korzystam z komputera dla celów domowych... a dopiero po jakimś czasie utwory lub programy napisane na nim uznam że mogą się mi przydać do komercyjnego wykorzystania??

2)A propo AV jak w sytuacji z podpunktu 1 spostrzegać antywirusy??

3)Czy w ramach użytku niekomercyjnego można tworzyć lub rozwijać programy typu open sure lub GNU?? które ktoś później i tak może komercyjnie wykorzystać??


(niezDarek) #7
  1. w taki wypadku tychże plików IMO nie możesz ich wykorzystać komercyjnie, musisz wtedy najprędzej zakupić licencje, właściwie głównie zależy do od producenta i umowy licencyjnej

  2. chyba o to ci chodzi:

  1. tak można tworzyć programy tego typu, co do drugiej cześć pytana to nie jestem na 100% pewien ale raczej można wykorzystywać stworzone oprogramowanie do celów komercyjnych