Jak w ośrodku noclegowym zrobić sieć wi-fi?


(agaopo) #1

Pracuję w ośrodku sportowo - wypoczynkowym. Mamy tu 2 piętra + parter. Łącznie 34 pokoje.

Internet jakim dysponujemy to neostrada 20 (szału nie ma). Podłączenia nie bardzo umiem wytłumaczyć.

Wiem,że mamy LIVEBOX 2.0 ZTE,swich i 2 routery na piętrach (zwykłe do użytku domowego).

Łącznie mamy 3 sieci. Jak jest mało ludzi to internet działa nawet dobrze,ale jak jest pełny ośrodek internet rozłącza się co 5 min i pomaga tylko restart routerów na piętrze,ale  po chwili jest to samo.

 

Jak rozwiązać problem?domyślam się,że zwiększenie prędkości internetu mogłoby pomóc.

Może zmiana routerów na jakieś "przemysłowe" porządne.


(Woytasmi) #2

Kilka routerów i negocjacja adresów IP to powód restartów. Musi być zrobione profesjonalnie - jeden router i do tego kilka AP.

Trzeba postawić WiFi - ma być taki sam SSID więc zastosuj na każde piętro Access Point - ja polecam UBIQUITI

Najlepiej by było aby był doprowadzony kabel sieciowy do każdego AP - ale nie koniecznie - może działać jako WDS.


(roobal) #3

To nie rozwiąże problemu, szybsze łącze da Ci po prosty szybszy internet. Kiedyś osiedlówki po 200 i więcej klientów działały na łączach 2Mb/s i dawały radę.

 

Przemysłowe może nie, ale też nie najtańsze z Biedronki czy innego marketu. W miarę dobre i przystępnę cenowo są RouterBoardy Mikrotika. Ewentualnie można postawić router na jakimś starym PC z Debianem czy Vyattą.

Jeśli nie ma takiej potrzeby, zlikwiduj routery na rzecz przełączników i zostaw, jak pisał woYtas, tylko jeden router. Możesz też obecne routery wykorzystać jako przełącznik, tj. przepinasz kabel do portu LAN i wyłączasz serwer DHCP i zmieniasz adresację routera.


(Woytasmi) #4

 

@robal - zwykły śmiertelnik z Vyattą i debianem nie da rady  :)   - ale faktycznie jeśli routery dają radę z zasięgiem to pierwszy niech zostanie brzegowym a reszta tak jak proponowałeś wyłączyć DHCP i ustawić jako AP więc wtyczna w port 1-4 - WAN zaślepić np niezarobiona wtyczką RJ45 - tak aby nikogo nie kusiło aby tam coś wsadzić  :slight_smile: