Jak w viscie wejść w tryb MS-DOS

Jak w viscie wejść w tryb MS-DOS.

Chce sformatować cały dysk, bo sprzedaję kompa i chce przejść w ms-dos żeby to zrobić i nie wiem jak.

Start —> uruchom —> wpisz cmd ----> wpisz format

dzięki działa

nie rozumiem

A od kiedy w Viscie jest DOS ??

Podpis jak papier, zniesie wszystko

Dla wszystkich co jeszcze nie wiedzą !

Start —> Uruchom —>cmd —>help

i tam są wszystkie komendy !

warto uruchomić to jako Administrator bo nie zawsze można przeprowadzać operacje na plikach

white_pl

No i ??

To jest konsola systemu (powłoka systemowa) a nie DOS…, właściwie to jest interpreter/emulator poleceń dosowskich. Moja wiedza na temat Visty jest dość nikła, ale z Viscie jest to chyba Windows PowerShell - który miał zastąpić COMMAND.COM i cmd.exe.

załatw sobie dyskietke startową z win98se i masz dosa, jak sprzedajesz dysk to warto podpiać do kogoś i potraktować go jakimś programem do “niszczenia” danych…

Proponowałbym skorzystać z jakiegoś menedżera partycji. Jak ktoś nie ma pozostaje jeszcze ten wbudowany w instalator Visty albo jakiś Linux Live.

@witek-pl: vista domyślnie tworzy partycje na NTFSie więc dyskietka z win98 na niewiele ci się przyda

Windows PowerShell jest standardowo w Windows Server 2008, nie ma go w Viście, a cmd.exe i command.com i tak zostają ze względu na kompatybilność.

I to jest konsola (wiersz polecenia), a nie tryb MS-DOS, którego Windows NT nie posiada. Można tylko go emulować - command.com uruchamiany jest w “maszynie wirtualnej” ntvdm.exe odpowiedzialnej właśnie za programy 16-bitowe.

Ja bym uruchomił z jakiejś dystrybucji livecd Linuksa i stamtąd usunął i wyczyścił partycje.

Dokładnie tak jak mówisz.