Jak wgrać 98 z XP?

hej mam Laptopa HP no i gdy próbuje wgrać z płyty system 98 wyświetla sie komunikat że musze go wgrać z ms-dos…lecz nie znam sie na dosie może ktoś mi pomóc co tam wpisać?? bo nie chce wystartować z bootu :frowning:

Chyba chodzi o to, że należy włożyć płytę instalacyjną do napędu i zresetować komputer tak aby program instalacyjny sam się uruchomił. Obawiam się jednak, że w ten sposób nie zainstalujesz windowsa 98. Jeżeli na komputerze chcemy mieć dwa windowsy to należy najpierw zainstalować starszy system, a potem nowszy. Odwrotnie się nie da. :frowning: Oczywiście w biosie musi być takie ustawienie aby uruchamiała się płyta bootowalna samoczynnie.

  1. Tworzysz dyskietkę startową win 98 (jeżeli płyta nie jest bootowalna)

  2. Kolekcjonujesz sterowniki pod win 98 i win XP

  3. Dzielisz dysk na partycje

np. za pomocą GParted (dostępny na vortalu)

  1. Najpierw instalujesz win98 (opisy znajdziesz na http://www.google.pl wpisując słowa kluczowe np. Windows 98 + instalacja ), pierwsze linki:

http://www.plock.edu.pl/zklen/pub/instal/index.html

http://computersun.pl/windows/98/instal … -s_29.html

oczywiście na partycji fat32 + instalacja sterów pod dany system

  1. Dopiero później instalujesz XP oczywiście na innej partycji + instalacja sterów pod dany system - z tym chyba sobie już poradzisz

P.s. Win 98 nie obsługuje partycji ntsf więc przemyśl najpierw na jakich partycjach co instalujesz, jak masz zamiar wymieniać pliki między systemami, itp.

A dlaczego? ORYGINALNY W98 miał bootowalną płytę…można normalnie uruchomić tryb MS-DOS (z i bez CD) albo bezpośrednio uruchomić instalator…

ja mam kopie orginała win98 bo orginał wygląda… ło matko ;]

i dograłem na płycie stery i inne rzeczy i płyta nie jest bootowalną

a ja kiedys jak wgrywalem 98 z xp to robilem tak, ze wkladalem plyte xp, wlaczal sie instalator, kazalem mu sformatowac dysk, po formacie szybki resecik i zmiana plyty na 98 i lecialo :mrgreen:

W laptopie masz FDD czy tylko CD ?

no wlasnie nie wiem co wpisac w tym ms-dos;/

Złączono Posta : 21.09.2007 (Pią) 14:35

a plyt niestety nie jest bootowalna

W Windows Milenium to jest plik: setup.exe ale nie mam Windowsa 98 i nie jestem pewien czy też jest taki plik.

Z tym się nie zgodze.

Można zainstalowań 98 mając zainstalowany XP. Wówczas po instalacji podstawowy “niby” będzie 98 i on się będzie bootował. Należy w tym przypadku odpalić kompa z płyty instalacyjnej XP i wybrać opcję Rescue czy jakoś tam “Przywracania” i odpowiednią komendą przywrócić “MBR”. W momencie przywrócenia, MBR powinien (ale nie musi) wykryć dodatkowy system.

ew. odsyłam tutaj

pozdr.