Jak wgrać nowy system do laptopa, który po kliknięciu w każdy plik reaguje jako błąd systemu (-xxxxxxxx)

Mam problem. Dobry znajomy prosi mnie o pomoc w ratowaniu jego Lenovo. System się załącza lecz na tym koniec. Nie reaguje na kliknięcie paska start, nie mogę podłączyć wifi nawet nie mogę odpalić płyty. Dosłownie na każdy plik po kliknięciu odpowiada - błąd systemu (-xxxxxxxx) chrome, cortana, zdjęcia…wszystko dead. Czy jest szansa naprawy tego?

Może zawirusowane? Linux livecd, wyciągnąć pliki i stawiać system od 0.

Odpal go w trybie awaryjnym i sprawdź co się dzieje.
Poza tym, przecież aby zainstalować system od nowa, wystarczy ci odpalić laptopa z podłączonym do niego pendrivem na którym dzięki narzędziu microsoft tools utworzysz takiego pendriva z nośnikiem Windows10 ewentualnie płyty skoro masz napęd (narzędzie możesz uruchomic na innym lapku, lub PC).
W trybie awaryjnym będziesz miał także możliwość przeinstalowania systemu, naprawy systemu i wiele innych możliwości.

https://support.microsoft.com/pl-pl/windows/uruchamianie-komputera-w-trybie-awaryjnym-w-systemie-windows-10-92c27cff-db89-8644-1ce4-b3e5e56fe234