Jak windows Serwer

Witam,

Potrzebuje info jaka wersje windows serwer wybrac gdyż opis licencji dla mnie jest nie jasny.
Potrzebuje postawic na windowsie aplikacje + apache ktora sobie programuje sama telewizory (w tym momencie jest na windows 7) . Aplikacja sama wysyla dane.

Klient poprosił o zmiane na wersje serwerowa.

System ma stac jako wirtualka na vmwarze tylko nie wiem co mam szukać czy pod tym linkem licencja sie nadaje.
2016
https://www.komputronik.pl/product/342102/microsoft-windows-server-2016-5-cal-pl-device-oem.html

lub 2019

https://www.komputronik.pl/product/557516/microsoft-windows-server-2019-5-cal-pl-user-oem.html

Czy powininem cos innego zakupić.

Podstawowe pytanie: po co Ci Windows Server pod Apache, który zdecydowanie działa lepiej i wydajniej pod Linux lub BSD?

Postawienie Apache na Linux to nie jest jakiś wielki wyczyn. W czym napisana jest tak aplikacja do programowania?

To co podajesz w linkach to licencje dostępowe CAL - Client Access License. Ty potrzebujesz licencję na system serwerowy, np. Windows 2016 Standard. Przy czym od Windows 2016 licencjonowanie odbywa się na rdzenie procesora, a nie na procesory jak było przed WS2016.

Musisz wiedzieć ile łącznie masz rdzeni wszystkich procesorów i wykupić odpowiednią liczbę paczek licencji. Jeśli użytkownicy będą uzyskiwali bezpośredni dostęp do Windows Server lub jego usług, np. Active Directory, serwer plików, wtedy potrzebne będą Ci jeszcze licencje CAL w odpowiedniej liczbie licencji.

To są spore koszty. Jak pisałem, jeśli ma na tym stać tylko i wyłącznie Apache i ewentualnie PHP z MySQL lub PostgreSQL, to wydawanie kilkutysięcy złotych na ten cel nie ma sensu, zwłaszcze że takie usługi lepiej sprawdzają się na systemach linuksowych.

1 polubienie

Witam,

Nie ma opcji linuxa gdyz jest to oprogramowanie Samsunga które działa tylko i wyłacznie na windowsie.
Apache jest instalowany wraz z oprogramowanie Samsunga.

Tak naprawde do dzialania wystarczy 1-2 rdzenie i 4 GB ramu.

Czyli co szukac wersji Standard? bez Cal gdyz klienci(telewizory) nie odpytuja sie serwera tylko serwer wypuszcza paczke do zaprogramowania. Tak naprawde dzialalo by tez na windows 10 ale klient ma w standardzie windows Serwer.

OEM po prostu nie pasuje do tego zastosowania. Użyj Standard. Ponieważ soft działa na Windows Client teraz, zapewne będziesz musiał zainstalować “with Desktop Experience”, niestety, zamiast domyślnego Core.

Trochę przerost formy nad treścią, no ale cóż. W takim razie skoro klient ma wydać tyle kasy na WS2016, to może od razu zaproponuj mu wdrożenie domeny AD, o ile na końcówkach ma Windowsy Pro, a nie Home.

Wtedy stawiasz 2 wirtualki, jedna AD, druga pod tę apkę.

Jak pisałm, model ilcencjonowania od 2016 zmienił się. Przy Twoim procesorze nie potrzebujesz dokupować dodatkowych paczek licencji.