Jak włączyć bufor (cache) twardego dysku?

Witam, mam następujący problem: po wykonaniu testu mojego dysku twardego Toshiba 2.5’’ przy pomocy programu IBM - Hitachi Drive Fitness Test, otrzymałem informację m.in. o tym, że wielkość bufora w moim HDD jest zerowa! Oznaczałoby to, że jest pamięć bufora jest uszkodzona, wyłączona lub że ów program coś niewałaściwie interpretuje. Faktem jest, że był on napisany dla wyróbów macierzystych, czyli IBM i Hitachi. Czy ktoś zna jakieś inne narzędzie umożliwiające sprawdzenie stanu bufora w dysku twardym i jego włączenie? Pozdrawiam, rokal

Everest poda kilka informacji.

Zakładka Magazyn i ATA i poczytaj.

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2&t=93&id=1183

Program HD Tune 2.51 i zakładka info .

Sprawdź bios i ustawienia dysku,może masz wyłączony bufor dysku - pomoc książka do lapa.

Dzięki za odzew i próbę pomocy. Póki co, nie udało mi się włączyć bufora HDD, który zgodnie z instrukcją producenta powinien mieć wielkość 2048 kB. Może ktoś inny będzie miał jakiś pomysł, jak tem zaradzić?

Start>Mój Komputer>Właściwości>Zakładka Sprzęt>Menedżer Urządzeń>Stacje Dysków (nie cd!!)>Klikasz na swoim dysku>Właściwości>Zakładka Zasady>Zaznacz fajką “Włącz buforowanie zapisu na dysku”> Restart Kompa

Powinno pomóc… :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Dzięki za poradę - sprawdzę i odpowiem, jaki będzie efekt. Ale wydaje mi się, że takie podejście spowoduje tylko włączenie jakiegoś mechanizmu związanego ze sposobem zapisu w samym systemie operacyjnym, a mi chodzi o włączenie pamięci bufora zamontowanego fizycznie w twardym dysku. Wydaje mi się, że to są dwie różne sprawy, ale nigdy wcześniej nie robiłem testu na obecność bufora w HDD i jego włączenie lub wyłączanie, dopiero ostatnio coś mnie wzięło i wyszło, że bufor ma zerowy wymiar. Podkreślam, że chodzi mi o sprzętowy bufor zamontowany na płytce drukowanej w twardym dysku.

Gdyby ktoś miał jakiś pomysł lub doświadczenie w tej mierze, z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam!

A co pokazują programy diagnostyczne odnośnie cache dysku - jest i ma 2 MB ,może dysk uszkodzony lub cache wyłaczone programowo w samym dysku (jego firmware).

Czy sprawdziłeś ustawienia biosu,może jest opcja - książka do lapa.

Mam tylko jeden program pokazujący wielkość bufora wewnętrznego HDD - jest to IBM - Hitachi Drive Fitness Test, ale mój dysk jest produkcji Toshiba. Jednak pozostałe parametry dysku program odczytuje poprawnie. W instrukcji do mojego komputera nie ma ani słowa na temat możliwości włączania lub wyłączania bufora w HDD. Próbowałem również na desktopach i wyniki testów są identyczne: wielkość bufora = 0. I co tu robić? Przypuszczam, że istnieją jakieś narzędzia programowe umożliwiające sterowanie wielkością bufora wewnętrznego twardego dysku. Ale skąd je wziąć?..

Zadzwonić do serwisu lapa i popytać.