Jak włączyć cienie pod oknami w Windows 8.1?

(Morfik777) #1

Cześć

Czy jest możliwość dodania cieni pod oknami w Windows 8.1 Pro?
Nie mogę tego zrobić w Zaawansowanych ustawieniach systemu, jest nieaktywne. Udało mi się za pomocą ShadowFX, ale w wersji trial działa tylko 30 dni. Nie chcę też korzystać z dodatkowych motywów tylko dla jednego efektu. Proszę o pomoc.

(bystryy) #2

Jeśli opcja jest niedostępna (zaszarzona), oznacza to, że w innym miejscu została wyłączona usługa kompozycji systemowych. Uruchom services.msc i aktywuj te funkcję, a potem już normalnie z poziomu właściwości pulpitu wybierz zwykłą kompozycję systemowa zamiast tej, która jest włączona obecnie i wtedy próbuj zmieniać cienie (osobiście bym te cienie jednak zostawił wyłączone - zyskujesz jakieś 3 MB pamięci).

(Morfik777) #3

Dziękuję za reakcję. Opcja “Pokaż cienie pod oknami” jest zaznaczona. Usługa “Kompozycje” działa. Mam ustawione wąskie ramki okien i gdy jest ich więcej, aktywne zlewają się z nieaktywnymi. Chodzi mi tylko o systemowe, bo np. okna aplikacji Office 2013 rzucają takie minimalne cienie, tak samo Classic Start Menu i inne pola menu kontekstowego albo aplikacji. Strata kilku MB pamięci mnie nie przeraża.

(~MacG) #4

To jakiś troll? :wink:

(bystryy) #5

Zaraz tam troll. Ja wolę, by system działał żwawiej, do wyglądania starcza dobra tapeta :slight_smile:

(Morfik777) #6

bystryy stwierdził:

W takim razie podaj sposób na wytapetowanie okien, jeśli już nie mogą rzucać cienia. Z tego co pamiętam, taka możliwość była już w Win 98. Gdy otworzę ich więcej, to i tak nie widzę głównej tapety.

(~MacG) #7

Tyle że tych 3 MB nawet nie poczujesz. Szczególnie że teraz 4GB ram to minimum do sensownej pracy.

(sultan13771) #8

Więc mój laptop przez te 512mb ram do sensownej pracy się nie nadaje ? Chyba trzeba w końcu kupić te 2GB :wink:

(Morfik777) #9

Przepraszam bardzo. Topic zaczął się od cieni, potem dołączyły tapety. Moja sprawa czy tracę pamięć, czy nie tracę. Może przejdźmy do konkretów. Chyba jasno się wyraziłam na początku?

(bystryy) #10

Nie wiem, jak się sprawa ma w ósemce. We wcześniejszych edycjach podmieniało się jeden plik uxtheme na spatchowany i można było wgrywać nieoficjalne kompozycje, a nawet je samodzielnie modyfikować jakimś “resource hackerem” czy “hexeditorem”.

(bystryy) #11

Spoko, jak odpalasz kilka wirtualek na raz, to każdy megabajt się przyda.

(Morfik777) #12

Spoko, zero konkretnych odpowiedzi. Grzebanie w rejestrze nic nie daje. uxtheme mnie nie obchodzi, bo nic nie daje. Dziękuję za próby niesienia pomocy. Zadowolę się bezcieniowymi oknami.

(krystian3w) #13

Spróbuj jeszcze aktualizacji / reinstalacji sterowników graficznych.

Komendy na sprawdzenie systemu pod kątem błędów:

sfc /scannow
Dism /Online /Cleanup-Image /CheckHealth
Dism /Online /Cleanup-Image /ScanHealth

jak sfc nie naprawi błędów i dism coś wykryje nieprawidłowego:

Dism /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

możesz też przeszukać czy się w rejestrze da przeskoczyć zablokowaną opcje:

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced

(Morfik777) #15

No właśnie zaczęłam od tego, ale moja wiedza na ten temat jest mizerna, nie wiem jak to przeskoczyć. Ww. shadowfx radzi sobie bez problemów z systemowym GUI. Jakiekolwiek próby edycji rejestru w “Advanced” kończą się niepowodzeniem. Witaminek nie chcę sobie wstrzykiwać z wiadomych powodów.

User WendyLong przekleił/napisał prawidłowo instrukcję po angielsku. Odebrałam programem e-pocztowym. To jednak nie działa. Z samej tylko ciekawości chciałabym wiedzieć czy ominięcie tej blokady jest możliwe bez aplikowania dodatkowego softu.

EDYCJA: Sterowniki graficzne są ok, korzystam z aktualizowanych wersji, sfc i dism nie wykryły błędów.
Funkcja ta jest aktywna w Win 7, 8, w dziesiątce została nawet ulepszona. @krystian3w , dziękuję za zainteresowanie i sugestie. Sądziłam, że nie jest to skomplikowane. ShadowFX działa bez zarzutu, ale przecież nie będę go kupować, nie zamierzam też instalować 10-ki. Pozdrawiam.