Jak włączyć cienie pod oknami w Windows 8.1?

Cześć

Czy jest możliwość dodania cieni pod oknami w Windows 8.1 Pro?
Nie mogę tego zrobić w Zaawansowanych ustawieniach systemu, jest nieaktywne. Udało mi się za pomocą ShadowFX, ale w wersji trial działa tylko 30 dni. Nie chcę też korzystać z dodatkowych motywów tylko dla jednego efektu. Proszę o pomoc.

Jeśli opcja jest niedostępna (zaszarzona), oznacza to, że w innym miejscu została wyłączona usługa kompozycji systemowych. Uruchom services.msc i aktywuj te funkcję, a potem już normalnie z poziomu właściwości pulpitu wybierz zwykłą kompozycję systemowa zamiast tej, która jest włączona obecnie i wtedy próbuj zmieniać cienie (osobiście bym te cienie jednak zostawił wyłączone - zyskujesz jakieś 3 MB pamięci).

1 polubienie

Dziękuję za reakcję. Opcja “Pokaż cienie pod oknami” jest zaznaczona. Usługa “Kompozycje” działa. Mam ustawione wąskie ramki okien i gdy jest ich więcej, aktywne zlewają się z nieaktywnymi. Chodzi mi tylko o systemowe, bo np. okna aplikacji Office 2013 rzucają takie minimalne cienie, tak samo Classic Start Menu i inne pola menu kontekstowego albo aplikacji. Strata kilku MB pamięci mnie nie przeraża.

To jakiś troll? :wink:

Zaraz tam troll. Ja wolę, by system działał żwawiej, do wyglądania starcza dobra tapeta :slight_smile:

bystryy stwierdził:

W takim razie podaj sposób na wytapetowanie okien, jeśli już nie mogą rzucać cienia. Z tego co pamiętam, taka możliwość była już w Win 98. Gdy otworzę ich więcej, to i tak nie widzę głównej tapety.

Tyle że tych 3 MB nawet nie poczujesz. Szczególnie że teraz 4GB ram to minimum do sensownej pracy.

Więc mój laptop przez te 512mb ram do sensownej pracy się nie nadaje ? Chyba trzeba w końcu kupić te 2GB :wink:

Przepraszam bardzo. Topic zaczął się od cieni, potem dołączyły tapety. Moja sprawa czy tracę pamięć, czy nie tracę. Może przejdźmy do konkretów. Chyba jasno się wyraziłam na początku?

Nie wiem, jak się sprawa ma w ósemce. We wcześniejszych edycjach podmieniało się jeden plik uxtheme na spatchowany i można było wgrywać nieoficjalne kompozycje, a nawet je samodzielnie modyfikować jakimś “resource hackerem” czy “hexeditorem”.

Spoko, jak odpalasz kilka wirtualek na raz, to każdy megabajt się przyda.

1 polubienie

Spoko, zero konkretnych odpowiedzi. Grzebanie w rejestrze nic nie daje. uxtheme mnie nie obchodzi, bo nic nie daje. Dziękuję za próby niesienia pomocy. Zadowolę się bezcieniowymi oknami.

Spróbuj jeszcze aktualizacji / reinstalacji sterowników graficznych.

Komendy na sprawdzenie systemu pod kątem błędów:

sfc /scannow
Dism /Online /Cleanup-Image /CheckHealth
Dism /Online /Cleanup-Image /ScanHealth

jak sfc nie naprawi błędów i dism coś wykryje nieprawidłowego:

 Dism /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

możesz też przeszukać czy się w rejestrze da przeskoczyć zablokowaną opcje:

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced

1 polubienie

No właśnie zaczęłam od tego, ale moja wiedza na ten temat jest mizerna, nie wiem jak to przeskoczyć. Ww. shadowfx radzi sobie bez problemów z systemowym GUI. Jakiekolwiek próby edycji rejestru w “Advanced” kończą się niepowodzeniem. Witaminek nie chcę sobie wstrzykiwać z wiadomych powodów.

User WendyLong przekleił/napisał prawidłowo instrukcję po angielsku. Odebrałam programem e-pocztowym. To jednak nie działa. Z samej tylko ciekawości chciałabym wiedzieć czy ominięcie tej blokady jest możliwe bez aplikowania dodatkowego softu.

EDYCJA: Sterowniki graficzne są ok, korzystam z aktualizowanych wersji, sfc i dism nie wykryły błędów.
Funkcja ta jest aktywna w Win 7, 8, w dziesiątce została nawet ulepszona. @krystian3w , dziękuję za zainteresowanie i sugestie. Sądziłam, że nie jest to skomplikowane. ShadowFX działa bez zarzutu, ale przecież nie będę go kupować, nie zamierzam też instalować 10-ki. Pozdrawiam.