Jak Włączyć korzystanie ze wszystkich rdzeni procesora w windows xp

Witam

Mój kolega ma windows xp i chcielibyśmy się dowiedzieć jak włączyć korzystanie ze wszystkich rdzeni procesora
Dziękuję

Na 32bitowym systemie i do tego na xp?

A kto powiedział, że XP nie korzysta ze wszystkich rdzeni? Przecież korzysta.

2 polubienia

Wszystkie ? czyli ile dwa ? :slight_smile:

Ja chcesz lepszego użycia 4 rdzeni to raczej linux. w windowsie cudów nie zdziałąsz.

Co to za porady?

Windows XP ma co prawda ograniczenie obsługiwanej liczby procesorów - do jednego w edycji Home i do dwóch w edycji Professional - ale odnosi się to do fizycznych procesorów, a nie do osobnych rdzeni w jednym procesorze. Czyli ma zastosowanie w przypadku wieloprocesorowej płyty głównej (co spotyka się w serwerach).

Windows XP obsługuje bez problemu procesory wielordzeniowe i nie ma z tym problemu. Zresztą wystarczy tu przypomnieć sobie, że w czasie, gdy najpierw dwurdzeniowe, a potem chyba jeszcze nawet czterordzeniowe procesory zdobyły popularność w domowych konfiguracjach, XP był najnowszą wersją Windows, jaka była dostępna. Jakoś w międzyczasie wyszła Vista - ale ludzie bardzo niechętnie się na nią decydowali i korzystali z XP na komputerach z czterordzeniowymi czy nawet ośmiordzeniowymi procesorami.

Serie Core 2 Duo i Core 2 Quad Intela wyszły w 2006 roku, w tym samym roku wyszedł Windows Vista. Masa ludzi używała tego z XP-kiem, bo Visty nikt nie chciał, i wszystko działało.

1 polubienie

Korzysta, ale kiepsko nimi gospodaruje.

Zaiste - kiepsko, bo to prawie dubluje obciążenia.
Nawet udał się taki eksperyment.
A był taki nius i produkowałem się w sensie włączenia dwóch rdzeni, bo takie coś wymyśliła Mozilla.

Dwa rdzenie były włączone, ale Firefox chciał latać. Teraz się będzie wypinał na XP.

czyli z tego co rozumiem zamiast wpisywać jak w 10 czy 7 : w uruchom “msconfig” i tam to zrobić to w xp jest to automatyczne ?

Nie ruszaj czasem opcji z zablokowaniem rdzeni procesora. To mit. Cała ta opcja jest do diagnostyki problemów ze sprzętem. Domyślnie Windows używa wszystkie rdzenie. Choć xp jest tak stary, że ma problemy z większą ilością rdzeni. :slight_smile:

Wróćmy do tematu.
Po pierwsze, to skąd kolega @mateuszka2003 wie, że ma zablokowany rdzeń w XP?
W menadżerze zadań ma w zakładce wydajność - historia użycia procesora CPU - tylko jedno okno, czy może sprawdzał hwmonitorem?

Przydałyby się jakiekolwiek screeny, czy komunikaty o zablokowanym, albo wyłączonym rdzeniu. A może już po ptokach i małolaty podkręcały procek i wyszła siara?

https://scr.hu/9hf8/q8uzo

https://scr.hu/9hf8/r41da

nie ma takiej zakładki

Jest:

Ale o czym w ogóle jest ten temat?
Przecież pisałem, że Windows XP (i nie tylko XP rzecz jasna) domyślnie odsługuje wszystkie rdzenie i z nich korzysta. Nic nie trzeba włączać.
Za to nie każdy program potrafi korzystać z większej ilości rdzeni, ale to nie o tym mamy temat.

Menedżer zadań możesz uruchomić np.: CTRL+SHIFT+ESC jeśli nie wiesz.

Bogdan gdzie Twoje wygładzanie czcionek? Kłuje w oczy.

No ale mógł wcześniej je wyłączyć lub wymienić np procesor i mu ich nie widzi.