Jak włączyć linuksa jak nie pokazuje się GRUB?

Mam linuksa zainstalowanego, ale gdy włączam komputer to wlącza mi się win i nie mam wyboru sys. czy coś. Po prostu włącza się Windows tak samo jak przed instalacją linuksa. Słyszałem, że trzeba XP’a włączyć z płytki i coś tam majstrować. Moje pytanie brzmi: co ja mam zrobić jak uruchomię win xp z płytki? I proszę, nie odsyłajcie mnie do jakis stron, bo z nich nic nie rozumiem. Powiedzcie mi to krok po kroku, na “chłopski rozum” jeśli można. Z góry dziękuję.

plytka z xp przydalaby sie gdybys chcial sie pozbyc gruba, w sytuacji gdy chcesz go zainstalowac bardziej przyda sie plytka z ktorej instalowales linuksa

jaka to dystrybucja?

gparted -> prawym na partycje systemowa linuxa -> flags -> zaznacz bootable

restart

dodo

Fedora Core 6

dodo1122 tyle wystarczy??

Powinno. Ale jeżeli grub/lilo sie nie zainstalowało to to nic nie pomoże.

Dobra, jeszcz jedno. Skąd ściągnąć gparted na windows?? Na dp.pl jest ale na systey operacyjne LiveCD, a mi nie wiem czemu wszystkie livecd nie działaja.

:shock:

Musisz mieć w biosie załączone botowanie z płyty,płyte najlepiej nagrać prędkością 4x.

Na pewno dobrze nagrywasz płytę ?? Musisz użyć opcji “wypal obraz ISO”

Nie ma czegoś takiego.

Ja mam już zamówionego linuksa z tej stronki co daja linuksy i mam wszystkie wersje i zadna nie działa. areh ja słyszałem, że jest. A jeżeli nie ma to jak ja mam to zrobić w windowsie?? Bo linuks mi nie działa.

nie zainstalujesz gparted na windowsie

Możesz sobie go ściągnąć w formacie iso i nagrać tak jak np. Ghosta

A masz załączone botowanie z CD w biosie ?? I wiesz w ogóle ja używa się live cd ??

skoro marcio15 zainstalowal fedore to ma wlaczone bootowanie z cd w biosie bo inaczej instalator fedory tez by nie ruszyl

nie wiem jak to wyglada w fedorze ale np. w mandrivie mozesz zainstalowac lilo startujac komputer z plyty instalacyjnej, poszukaj na forum fedory moze fedora tez ma taka opcje (oczywiscie w przypadku fedory bedzie to grub a nie lilo)

innym sposobem jest uzycie dowolnej livecd i chroot ale skoro nie znasz sie na linuksie to moze to byc dla Ciebie troche skomplikowane (wiec nie bede sie teraz rozwodzil o szczegolach chyba ze bedziesz chcial sie na taka opcje zdecydowac)

sposobem najprostszym i naszybszym w sytuacji gdy dopiero zaczynasz z linuksem bedzie ponowna instalacja systemu i zwrocenie uwagi podczas instalacji na to zeby grub zostal zainstalowany w mbr

gparted tu raczej nie pomoże

ściągnij Supr Grub Disk -> http://supergrub.forjamari.linex.org/