Jak włączyć tryb ASIO 24/96?

Witam! Posiadam w komputerze kartę SoundBlaster Audigy podpiętą do wieży. Dzisiaj majstrując w ustawieniach AIMPa zauważyłem coś takiego jak tryb ASIO. Po uruchomieniu go, dźwięk znacznie się polepszył (zwłaszcza wysokie tony). Jest jeden problem - ten tryb działa zawsze w 16bit/48hz, natomiast mam muzykę 24/96 na komputerze i chciałbym w pełni wykorzystać potencjał tej karty. Jednak nawet jak we właściwościach karty ustawię sobie 24/96 to w programie nadal można mieć tylko 16bit/48khz.

Jak to ustawić? I z czego wynika różnica między tym trybem a WASAPI (bo tego używałem dotychczas)?
System Windows 7 SP1. Z góry dzięki za pomoc.

Jakim kablem masz podłączony komputer z wieżą?

Kablem 2xRCA (wieża) > minijack (Audigy).

Przez to analogowe podłączenie chcesz uzyskać 24 bit / 96khz? Nie ma możliwości. To co słyszysz rzekomo lepiej to obróbka 24bit/96khz przez Audigy do 16 bitów 44.1 kg bo 48 khz to tez juz cyfrowy przekaz i róznicę usłyszysz podłączając SPDiF komputer --> sprzet audio.

Nie mam wejścia optycznego w wieży, tylko chinche. Czyli zostawić to tak jak jest?

Tak.

24bit/96khz czy 24bit/192khz to dźwięk cyfrowy i aby był efekt i naprawdę słyszalna róznica zarówno źródło (komputer) jak i urządzenie, do którego wyślesz dźwiek musza być podłączone cyfrowym kablem czyli SPDiF )optyczny), ewentualnie Coaxial, ale to juz coraz mniej sprzetu ma.

Dzięki za rozjaśnienie problemu.

Podam ci przykład z własnego zainteresowania tym i ciekawości. :slight_smile:

Kupiłem w zeszłym roku amplituner Yamaha R-N303D (skopiuj w Google to o nim mozesz poczytać) i on ma tak, ze moze bezpośrednio przez siebie odtwarzać streaming muzyki tylko podłączyć do sieci domowej i do internetu.

Od września 2019 do teraz pozakładałem konta Hi-Fi na Tidal i Deezer bo Qobuz w Polsce nie dostepny i odtwarzałem to Hi-Fi bezpośrednio przez amplituner bo on obsługuje FLAC 44.1khz/16 bit, a nawet FLAC 24bit/192khz, ale to tylko z Qobuz, którego w Polsce nie ma. Różnica między AAC, a FLAC przez amplituner na korzyśc flac zwala z nóg. Spotify ma swoje tzw Spotify connect gdzie aplikacja na PC czy smartfona to tylko wybór utworu, ale przez amplituner nie leci spotify w AAC do 320kbps tylko PCM, a PCM nie ważne w jakim pliku będzie to juz jakość CD.

Mam nadzieję, ze mnie zrozumiesz o co chodzi, a chodiz o to, że puszczając streaming przez Yamahę jej sprzet robi wszystko i nie ma pośredników typu karta dźwiękowa w komputerze czy smartfonie.

Dzięki za wytłumaczenie. Czyli gdybym miał kartę dźwiękową z wyjściem optycznym oraz wieżę która ma wejście optyczne to mógłbym odtwarzać prawidłowo dźwięk 24/96?

WASAPI i ASIO to dodatkowe oprogramowanie które pomaga pominąć windowsowy mikser dźwięku i osiągnąć tzw tryb bitperfect gdzie strumień bitów z odtwarzacza płynie prosto do karty dźwiękowej.
Ma to na celu polepszenie jakości dźwięku .

Tak, ale nagranie puszczane musiało by być nagrane w 24bitach/96khz bo jak odtwarzał byś np mp3 to szłaby konwersja z analogu na 24/96 cyfrowo, a każda taka konwersja pogarsza dźwięk i na dobrym sprzecie, profesjonalny pomijam bo na to trzeba miec kasę, usłyszysz róznice. Pamiętaj, ze kolumny tez swoje robią bo jak bedziesz miał wzmacniacz za 3000, a kolumny za 500 to chyba nie musze tłumaczyć? :slight_smile: To tak przykładowo te ceny :slight_smile:

Oczywiście chodzi mi o materiał nagrany w 24/96, nie upsampling. Audigy niby ma wyjście optyczne, ale z tego co wyczytałem nie obsługuje w pełni 24/96, taką możliwość ma jedynie Audigy 2. Jednak najpewniej przerzucę się już wtedy na kartę klasy X-Fi albo Asus Xonar.
Jeśli chodzi o sprzęt mam używany zestaw, midi za 500zł i kolumny za 350, i słyszę różnicę między wbudowanym Realtekiem a moją Audigy. Myślę więc że różnica między tą Audigy a X-Fi czy Xonarem będzie zauważalna :slight_smile: Na początek jednak kupię sobie dobre słuchawki bo ta karta nie jest taka zła, a słuchawek najbardziej mi brakuje.

Xonar jest fajny jednak ja pamiętam, że były wieczne problemy ze sterownikami pod Windows 10, moze poprawił Asus.