Jak włączyć Turbo Core w laptopie?

Mój laptop Lenovo G505s posiada procesor o taktowaniu od 2.10 do 3.10 GHz. 

Mam dwie sprawy

- Gdy włączam laptopa to mam taktowanie 1400 MHz (1,37 GHz). 2,79 GHz jest wtedy gdy włączę laptopa drugi raz tego samego dnia.Przecież mam wyłączone oszczędzanie energii wszędzie oprócz oszczędzania energii dysku twardego. Może to wina programu Energy Managament? Z tego co mi wiadomo laptopy Lenovo mają automatyczną regulację. Na przykład ten http://allegro.pl/laptop-lenovo-do-gier-i5-8gb-1tb-r5-230m-2gb-win-i4807511022.html

Ale gdy ja włączam np Worms Clan Wars to procesor nie zwiększa taktowania i mam 5 FPS. Może automatyczna regulacja jest wyłączona? Jeśli istnieje to jak ją można włączyć?

  • Generalnie mam taktowanie 2.10 GHz mogę mieć 2.79 a 3.10 GHz to taktowanie w trybie Turbo, Jak włączyć TurboBoost?

 

 

Widzę wracasz do tematu. Obciążając mocniej procesor (np. poprzez benchmark w 7-zip czy winrar) masz taktowanie 2.1 czy 1.37GHz? Turbo boost jest w intelu i z tego co widzę sugerujesz się core i5, natomiast masz APU od AMD. Przyspieszenie rdzeni do 3.1GHz działa gdy jest obciążony jeden z rdzeni. W czasie grania takiej sytuacji praktycznie na pewno nie będzie. Jeśli samemu nie wyłączałeś to turbo jest domyślnie włączone.

Ups, nie zwróciłem uwagi że w tych laptopach z aukcji są procesory Intela a ja mam procesor AMD to oznacza że TurboBoost nie ma w AMD. To chociaż wróćmy do Cool 'n Quiet. Jak go włączyć?

Benchmarka nie mam, ale zainstaluję sobie. Jak mam taktowanie 1400 MHz lub 2.79 GHz to wydajność gier dopasowuje się do aktualnego taktowania

Czyli sugerujesz że mam pracować tylko na jednym rdzeniu? Bo wszedłem w msconfig i ustawiłem w zakładce rozruch najwyższą liczbę procesorów żeby wszystkie 4 rdzenie odpalały mi się podczas startu laptopa.

Skoro gdy włączam laptopa drugi raz jest 2.79 GHz to wychodzi na to że muszę mieć stałe zasilanie. Niestety moja bateria wymaga regeneracji w serwisie.

Z turbo boost chodziło mi tylko o nazewnictwo. Wyłączanie rdzeni oczywiście nie ma senu, bo spowoduje spadek wydajności. Porada z msconfig i ilością rdzeni to tylko mit. System domyślnie korzysta z maksymalnej ilości rdzeni, ta zakładka umożliwia tylko ewentualne ograniczenie ilości rdzeni.

Szybkości procka po starcie komputera niewiele nam powiedzą. U siebie bezpośrednio po starcie systemu także mam podwyższone taktowanie do 3.9GHz gdzie bazowe taktowanie to 3.5GHz (i5 4690K). Kwestia tylko aby przy obciążeniu procesora nie spadało w twoim przypadku poniżej 2.1GHz. Stąd moja propozycja wykonania np. benchmarku w winrar http://helpful-hints.info/wp-content/uploads/2010/03/winrar_benchmark_on_windows_7.png czy 7 zip (z reguły każdy ma w systemie jakiś program do rozpakowywania archiwów więc nie ma potrzeby instalować kolejnych programów, to samo można zrobić zadając komputerowi obliczenie odpowiednio dużej silni w kalkulatorze systemowym itd.). Jeśli przy obciążeniu taktowanie spadałoby poniżej 2.1GHz to jest coś nie tak, możliwe że coś mieszają programy typu Energy Managament. I tego typu odpowiedź dostałeś już w swoim poprzednim temacie.

 

Przy obciążeniu nie spada. Ryzyko zakłócenia “rytmu serca” że tak się wyrażę jest wtedy gdy zamykam klapę a wtedy laptop przechodzi w stan uśpienia ale jezu, czy często tak robię? No nie, rzadko.

A właściwie to menedżer zadań pokazuje 2.06 ale ja to uznaję za 2.10

To moja wypowiedź. Tylko jakiś błąd się stał że połączył się z wypowiedzią Longhorna

To może zapytam wprost jak włączyć tryb Turbo bo wiem że laptopa mają tryb turbo w którym jest najwyższe możliwe taktowanie

Jak włączyć tryb Turbo?

Ups, w AMD to się nazywa Turbo Core

Wszędzie słyszałem że Tryb Turbo czyli maksymalne taktowanie procesora włącza się przy obciążeniu ale u mnie tak się nie dzieje. Z czego to wynika? Mam procesor AMD A8-5550M APU, karta graficzna Radeon HD 8550G + R5 M200 Dual

Zrobiłem benchmarka - wynik wynosił ok. 809

 

AMD’ki są Baaardzo gorące jeśli chodzi o laptopy.

Miałem HP G6 z procesorem A10-5750M ( pasuje z nowszej generacji zamiennik dla A4, A6, A8 oraz A10 4xxx )

Po starcie turbo 3.5 ghz MIÓD :smiley: ciesze się odpalam grę z włączonym MSI Afterbuner dla monitorowania taktowania temperatur i innych badziewi.

 

Wystarczyło 15 minut żeby z dumnych 3.5 GHz zrobiło się 1.4 GHz ( minimum dla tego procesora ) + tzw Throttling czyli typowe laggowanie.

 

Turbo Core / Boost działa automatycznie zaraz po starcie laptopa wymagane instrukcje zarządzają tym " Pokrętłem " stąd widzisz większe wartości.

 

W AMD dużym problemem jest odprowadzanie ciepła z CPU, bardzo często układ chłodzenia sobie z tym nie radzi ( mowa o CPU ) układy GPU są bardziej przyjazne. na 2-gim lapku też G6 mam I5-3210M ( 2.5 - 3.1 ) + AMD 7670M 2GB a temperatury przy max obciążeniu stoją przy 73 st. dla CPU i GPU.

 

Pozdrawiam