Jak wpisać tę komendę na obliczenie objętości z funkcją JEŻELI w excelu

Witam mam problem z wpisaniem konkretnej komendy nie mam pojęcia co jest z nią nie tak ktoś mogłby mi pomóc z tym zadaniem. Chyba korzystając z funkcji w Excelu JEŻELI.
Zadanie*:Przedstaw w arkuszu kalkulacyjnym algorytm obliczania prostopadlościanu o krawiedziach a b c uwzględnij w schemacie warunek dla a b c. ma nastśpić obliczenie objetosci i wprowadzenie wyniku, w przeciwnimym razie powiedz “błędne dane”.* To wszystko ma być w jednej komórce Pomocy
Z góry dziękuje!

CZY.LICZBA(wartość)

tak sprawdź sobie “A, B, C” czy jest puste lub wstawił tam ktoś tekst.

ZNACZY w zadaniu są w tych komórkach A1 A2 B1 B2 itp są cyfry chodzi mi o tą komende że nwm Jeżeli A1B1C1>0 wtedy obliczyć ma objętość jak nie powiedz błedne dane na liczby 0 lub -
PS.tam gdzie masz a1 b1 c1 jest * ale tego nie widac xd

1 polubienie

to może w:

ORAZ(wartość;wartość;wartość)

pod wartość można podstawić:

A1>0;B1>0;C1>0 i resztę już dasz radę w JEŻELI:

=JEŻELI(warunek;jeśli prawda;jeśli fałsz)


literówka z podwojonym B1 poprawiona :wink:.

błąd analizowania formy ALE chodzi o to by jak już było wszystko dobrze czyli że nie ma liczby 0 czy -
to ta formułka ma obliczyć wynik a jak jest źle to wyświetlić błedne dane xd

No to ci wyświetli, bo ORAZ sprawdzi czy są podane:

  • zera,
  • liczby ujemne,
  • tekst,
  • mieszanka tekstu i cyfr,
  • czy pole jest puste też powinno wychwycić.

=JEŻELI(warunek;jeśli prawda;"Błędne dane xD. Jaka llama...")


obraz

Oczywiście ręcznie musisz podmienić “warunek” na konstrukcje z ORAZ(...;...;...) i mnożenie w “jeśli prawda”.

1 polubienie

http://prntscr.com/ntkfcx tu masz jak to u mnie wygląda nwm co jest nie tak xd

podmień “jeśli prawda” na proste mnożenie, bo to niby sześciany są?

1 polubienie

tak ale podmienic to na C4 RAZY D4 RAZY E4?

Działa jesteś bogiem kc <3

1 polubienie

tak skoro to prostopadłościan:

2 polubienia

W sumie jak ktoś wstawi “tekst” to mam “#ARG!” czyli jeszcze jakoś by trzeba było to zabezpieczyć przed czymś co nie jest cyfrą / liczbą.

Jakoś wcześniej sprawdzić np. kolejnymi jeżeli czy to są cyfry i potem czy większe od zera albo lepszą funkcją.


Mam, ORAZ() będzie sprawdzało jeszcze czy w komórkach są liczby skoro nie zadziała porównanie większe od 0:

=JEŻELI(ORAZ(A1>0;B1>0;C1>0;CZY.LICZBA(A1);CZY.LICZBA(B1);CZY.LICZBA(C1));A1*B1*C1;"Błędne dane")

Zakładam, że nie trzeba makr napisać by nie przyjmowały “tekstów” w pola.


Może da się to uprościć też do:

=JEŻELI(ORAZ(CZY.LICZBA(A1)>0;CZY.LICZBA(B1)>0;CZY.LICZBA(C1)>0);A1*B1*C1;"Błędne dane")

Ale mi nie chce to ruszyć.

Hej,

A po co stosujesz funkcję czy.liczba? Może po prostu tak.

JEŻELI(ORAZ(A1>0;B1>0;C1>0);A1*B1*C1;"Błędne dane")

Pozdrawiam,
Dimatheus

Bo jak nie ma makra blokującego tekst w “A”, “B”, “C”; to wywala #ARG! (w Calc), więc pewnie i w Excel (chyba że on lepiej ogarnął to i Calc ma buga).

1;2;pi - #ARG!

A lepiej wygląda:

1;2;pi - Błędne dane

Oczywiście zakładając, że to pi nie ma być w locie tłumaczone na liczbę, “bo komuś się udało wyciąć prostopadłościan z pi”.

To w takim razie bez sensu bawić się w warunki i zrobić od razu zapis korzystając z formuły jeżeli.błąd. I wtedy będzie wyglądać to tak:

=JEŻELI.BŁĄD(A1*B1*C1;"Błędne dane")

No chyba, że musi być koniecznie z formułą jeżeli, to będzie tak:

=JEŻELI(ORAZ(A1>0;B1>0;C1>0;CZY.LICZBA(A1)=PRAWDA;CZY.LICZBA(B1)=PRAWDA;CZY.LICZBA(C1)=PRAWDA);A1*B1*C1;"Błędne dane")

Prostopadłościan może mieć ujemną objętość? :>

1 polubienie

Nie może. Więc w sumie pierwszą formułę z mojego poprzedniego posta można zmienić tak:

=JEŻELI.BŁĄD(MODUŁ.LICZBY(A1)*MODUŁ.LICZBY(B1)*MODUŁ.LICZBY(C1);"Błędne dane")

lub

=JEŻELI.BŁĄD((A1^2)^(1/2)*(B1^2)^(1/2)*(C1^2)^(1/2);"Błędne dane")

W obu przypadkach wykluczamy wartość ujemną jako błąd we wpisywaniu. Ewentualnie druga z formuł w poprzednim poście bierze warunek liczby większej od zera i jest zbudowana na jeżeli.

Można jeszcze tak:
=JEŻELI.BŁĄD(JEŻELI(A1*B1*C1>=0;A1*B1*C1;"błąd");"błąd")

edit.
W sumie zerowa objętość tez nie może być więc:
=JEŻELI.BŁĄD(JEŻELI(A1*B1*C1>0;A1*B1*C1;"błąd");"błąd")

No sposobów jest dużo - wszystko zależy od tego, co chce osiągnąć użytkownik. Tutaj jeśli pomyli się raz i wpisze ujemną liczbę, to pojawi się błąd. Ale jeśli pomyli się dwa razy, to już wartość się policzy. Nie policzy się też jeśli wpisze ujemną liczbę trzykrotnie.

Skoro tak, to w jeśli mają być dwa warunki, iż:

  • liczby są dodatnie,
  • w komórkach wpisane są liczby,
    to trzeba zastosować taką formułę:

=JEŻELI(ORAZ(A1>0;B1>0;C1>0;CZY.LICZBA(A1)=PRAWDA;CZY.LICZBA(B1)=PRAWDA;CZY.LICZBA(C1)=PRAWDA);A1*B1*C1;"Błędne dane")

1 polubienie

Racja. Ja sprawdziłem tylko, czy wynik jest dodatni, a przecież żaden z boków nie może być ujemny :wink: