Jak wpływa ładowanie przez port USB na baterię?

Chyba jest tak, że telefon powinno ładować sie dopiero po zupełnym rozładowaniu.

A co dzieje się z baterią np. na wpół rozładowaną jeżeli mamy potrzebę wymiany plików przez kabel USB ponieważ w tym momencie zaczyna się doładowywanie baterii przez kabel USB?

To dotyczyło głównie starszych baterii - występował wtedy efekt “pamięci” co wyraźnie obniżało ich żywotność. W dzisiejszych bateriach efektu tego praktycznie już nie ma. mimo to pewnie podany przypadek wpływa na żywotność, ale postępuje to znacznie wolniej niż kiedyś.

Baterie kwasowe miały tę wadę. Najnowsze litowo-jonowe i polimerowe są praktycznie pozbawione jej i można je “doładowywać”. Wpływ na trwałość jest znikomy.

Dodane 07.11.2009 (So) 21:43

BTW, lepiej zastanów się jak wpływa ładowanie baterii na port usb w komputerze :wink:

Baterie mają pewny limit ładowan po którym spada ich efektywność jest to od 800-1200 ładowań zależnie od producenta baterii , każde doładowanie jest liczone jako ładowanie , po tym limicie ładowń baterie bardzo szybko w około 1-3 miesiąca tracą całkowicie swoją zdolność magazynowania energii , niekóre baterie zwłaszcza do laptopów posiadają chipa który “liczy” ładowania i po osiągnięciu limitu całkowicie wyłancza baterie z użytku. telefony z systemem windows mobile posiadają możliwość zaznaczenia opcji aby po podłączeniu do kompa nie ładował baterii .

Zbych1 , czy to co napisałeś znalazłeś w jakimś konkretnym artykule czy to forumowa posklejana wiedza. Chętnie bym się zagłębił w temat który opisałeś…

Właśnie w międzyczasie naszła mnie taka myśl, jak ewentualnie wyłączyć ta opcję i czy w ogóle istnieje taka możliwość?

Inna sprawa, że już od dawna w punktach sprzedaży jak mantrę powtarzają informacje o potrzebie formatowania baterii. (łącznie z dzisiejszym dniem zakupu)

Kto ich szkoli, że takie głupoty wmawiają klientom?

start/settings/system/power/when device is turned on,do not charge the battery when connected to the pc- okienko z “ptaszkiem” taka opcja jest u mnie na HTC (WM 6.1 professional) a po polskiemu w wolnym tłumaczeniu to będzie “nie ładuj baterii po podłaczeniu do pc”

jeśli przyjąć za prawdę: “Baterie mają pewny limit ładowan po którym spada ich efektywność jest to od 800-1200 ładowań zależnie od producenta baterii” oraz to że komórkę ładuje się średnio co 2-5 dni, czyli w najgorszym wypadku: 2*800/365 = 4,4 roku. Naprawdę nikt nie wymienia wcześniej urządzenia?

Troche może źle napisałem o tych limitach bo róźne źródła inaczej podają , czyli baterie litowo-jonowe po około 1200 ładowań tracą około 20% użyteczności ale te 20% dla takiego typu bateri jest bardzo dużo , po takiej utracie bateria już proporcjonalnie szybciej traci swoją możliwość trzymania energi czyli powiedzmy około 300 następnych ładowań i bateria nie do użycia , wyliczyłeś 4.5 roku powinna działać bateria przy intensywnym użytkowaniu telefonu i tym samym częstym jego ładowaniem , czy komuś działa bateria dłużej ??? tak działa mi w noki 3310 (zabytek) i bateria orginał , a to dlatego że ładowana jest ze 4 razy do roku a wcześniej przy normalnym użytkowaniu też nie była ładowana częsciej jaka raz na 2 tygodnie., ten tel działa już około 8 lat.

Potwierdzam niesamowita jakość telefonów i baterii Nokii.

Mam takowy telefon od ponad 4 lat i działa bez zarzutu a bateria trzyma do 2 tygodni także od 4 lat i jakoś nie widać żeby jej sprawność spadła.

W moim nowym telefonie spodziewam się, że co 3-5 dni będę musiał ładować baterię.

Samsungi już chyba tak mają i za jakością telefonu nie idzie jakość baterii.

o jakiej jakości Samsungów piszesz?? #-o

Raczej co do “wytrzymałości” bateri po pełnym ładowaniu nic tu nie ma od kogo pochodzi tel i czy to będzie samsung czy nokia czy inny to wszystko jest użależnione od pojemności bateri i od zapotrzebowania telefony na energie , telefony z dużymi i w dodatku dotykowymi wyświetlaczami mają ogromne zapotrzebowanie na energie , mój HTC diamond przez to że jest cieńki ma baterie bardzo małej pojemności jak na zapotrzebowania i praktycznie przy intensywnym dzwonieniu to trzeba by było ładować go praktycznie dziennie a czasami i częściej , używanie na nim nawigacji to już cały czas pod ładowarką , bez ładowarki to około 3-4 godzin nawigowania. Jeszcze z 20 lat a w telach bedą pewnie instalować reaktory jądrowe :lol: a na poważnie coś tam amerykanie kombinują z bateriami do 11 krotnym dłuższym działaniu niż obecne baterie ale to i tak pewnie z 5 lat zanim się ukażą w normalnej sprzdaży i po “normalnej” cenie.

4 razy do roku? czyli co 3 miesiące? nie chce mi się wierzyć :slight_smile:

Wyliczyłem na podstawie Twoich danych. Sam widzisz, że nie wpływa negatywnie na trwałość baterii. Zamiast 4,5 roku działa aż 8.

Dodane 08.11.2009 (N) 13:05

Problem zasilania urządzeń mobilnych istnieje od dawna. Gdyby nie małą pojemność baterii, można by montować 4 rdzeniowe procki w “komórkach”.

Pozdr!

Bodajże Nokia opatentowała technologię, dzięki której baterie ładowane będą falami elektromagnetycznymi.

Dodane 08.11.2009 (N) 14:35

Bodajże Nokia opatentowała technologię, dzięki której baterie ładowane będą falami elektromagnetycznymi.

http://komorkomania.pl/2009/06/11/nokia … otoczenia/

To byłaby rewelacja. Oby im się udało.

Można by zaimplementować technikę np. z samo-nakręcających się zegarków, żeby uzyskać dodatkowe źródło napięcia. Taki KERS w komórkach …