Jak wybierać wiersze w bazie danych?

Hej!

Ostatnio uruchomiłem na mojej stronie mod_rewrite i aktualnie linki wyglądają np. tak: pokaz/lubie-placki. lubie-placki jest zakodowane urlencode(). Zastanawiam się czy po odkodowaniu tego można używać tego do wybierania wierszu w tabeli np. na podstawie tytulu strony? Czy może lepiej przekazywać dodatkowo id i na podstawie tego wybierać wiersz? Które rozwiązanie jest szybsze? (pomijam możliwość duplikatu nazwy) W różnych serwisach w internecie spotkałem się z różnym podejściem do tego problemu.

Pozdrawiam i proszę o pomoc

Jeśli te tytuły są unikalne - to jak najbardziej możesz ich używać w zapytaniach do bazy.

Jeśli jednak tytuły by się powtarzały, to wtedy możesz jakiś id dodatkowo przekazywać.

Polecałbym przekazywać w adresie id+tytuł artykułu/wpisu itp. (pozbywając się oczywiście znaków interpunkcyjnych, znaków diaktrycznych itp.). Google widząc adres w postaci 3432423 niezbyt "polubi go " natomiast odwołując się po samym tytule często może dojść do pomyłki w zapisie. Dlatego id przesyła się dla wybrania wątku z bazy danych a tytuł dla google do zindeksowania (w końcu doby adres daje dobre rezultaty) oraz porównania czy dany tytuł zgadza się z numer id i w razie niezgodności można dokonać przekierowania do odpowiedniego tematu.

Ok, dzięki za odpowiedź. Właśnie z powodu SEO zacząłem się bawić z mod_rewrite :slight_smile: