Jak wybrać częstotliwość odświeżania ekranu?

Witam,

w jaki sposób wybrać optymalną częstotliwość odświeżania ekranu? tzn skąd mam wiedzieć jaka będzie najlepsza akurat w moim przypadku?

Jaki masz monitor?

ja mam starego LG E900B, ale chce tak ogólnie wiedzieć od czego to zależy

Zainstaluj sterowniki dostarczone do monitora, wtedy wyciśniesz z niego maksymalną częstotliwość odświeżania. Jak się da to ustaw najwyższą.

Możliwości ustawienia częstotliwości zależą od:

  • monitora i ustawionej rozdzielczości

  • karty graficznej

  • wykorzystywanych aplikacji ( np. gier )

Musisz sam wypośrodkować - żeby nie męczyć oczu odświeżanie

powinno mieć przynajmniej 60 HZ ( ale to minimum ).

Ustawienie maksymalnego odświeżania, jakie jest możliwe dla

danej rozdzielczości, nadmiernie obciąża monitor.

A jakie możliwości proponuje Ci system ?

między 60 a 85 Hz. Podobno dla monitorów CRT minimum to 75 jakie powinno się ustawiąc a najelpiej jak najwięcej

kriss_b , po instalacji sterownika do monitora częstotliwości te będą wyższe. Osobiście mam 100 Hz na 7letnim monitorze. Bez instalacji sterownika, możliwe było ustawienie maks. 85 Hz. 85 Hz jest optymalne dla oczu.

ten 19" monitor obsługuje rozdzielczość do 1600x1200 i maksymalne odświeżanie do 160MHz wg. info w necie.

ale to nie znaczy że przy tej rozdzielczości tyle z niego wyciągniesz!

Generalnie jest tak im większy obraz (większa rozdzielczość) tym częstotliwość z jaką może pracować monitor jest mniejsza.

160MHz to on pewnie ciągnie dla rozdzielczości 640x480, 800x600,

dla maksymalnej 1600x1200 może być to nawet tylko 85-100MHz (starsze modele miały przy tej rozdzielczości 60MHz)

Ja bym nie wybierał rozdzielczości większej niż ta przy której monitor nie wyrabia min 100MHz

Rozdzielczości jak dla ciebie to pewnie najlepiej w okolicach 1280x1024 i odświeżanie 100-120MHz

Pamiętaj że obraz nie zależy tylko od monitora ale także od karty graficznej,

jak ustawisz za duża rozdzielczość to mogą się przycinać…

Ustaw 85Hz tym więcej tym mniej męczy oczy, a tyle maksymalnie przy 1280x1024 można dać, przy 1600x1200 max to 75Hz dla tego monitora.