POPRADY W SPRAWIE NOŚNIKA KOPII ZAPASOWEJ
RYSZARD-71
1d
@addos - Oczywiście chodzi mi o jedno i drugie.
Chciałbym się dowiedzieć czy ktoś ma doświadczenia z zewnętrznymi dyskami - SDD, ze względu na większą odporność na wstrząsy one lepiej nadają się na nośniki kopii zapasowych.
Oczywiście ja czytam w internecie strony z informacjami na temat dysków SDD ale chodzi mi o opinie doświadczonych użytkowników.
benchmark.pl 4
Polecane dyski SSD 2,5 cala
Jaki dysk SSD 2,5 cala kupić? W cyklu TOP 10 polecamy wyróżniające się lub najbardziej opłacalne w zakupie produkty na rynku.
benchmark.pl 1
Polecane dyski SSD M.2
Jaki wybrać dysk SSD dla gniazdka M.2? W cyklu TOP 10 polecamy najlepsze, wyróżniające się lub najbardziej opłacalne produkty na rynku.
benchmark.pl 1
Dysk SSD - druga młodość dla starszego laptopa
Wymiana dysku HDD na SSD nie musi być kosztowna, a pozwoli zauważalnie poprawić komfort użytkowania oraz przedłużyć czas pracy laptopa na baterii.
gom1
23h
Powiadają, że SSD nie nadają się na nośniki dla kopii zapasowych, bo dane z nieużywanych dysków mogą… wyparować. Poza tym będzie drogo. Lepszym rozwiązaniem jest tradycyjny dysk talerzowy.
Ja w swoim blaszaku mam trzy dyski: ssd na system, hdd1 na dane i hdd2 jako miejsce na backup (ssd i hdd1).
bachusEkspert
23h
Zależy jak ważne masz dane i jak Ci na nich zależy. Najważniejsze rzeczy trzymam na dysku sieciowym (RAID1), którego backup robię na dodatkowy dysk talerzowy i dodatkowo pcham to co pewien czas na zewnętrzny serwer.
addos
19h
Tak jak piszą koledzy: SSD, który długi okres czasu leży sobie na półce i nie ma kontaktu z prądem, straci dane. Te komórki są tak skonstruowane, że trzymają dane, ale nie w nieskończoność. Co jakiś czas trzeba im dać dostęp do prądu. To jest coś pomiędzy RAM a HDD. RAM bez prądu natychmiast traci dane, a HDD trzyma to w nieskończoność (pod warunkiem, że nie potraktujesz tego silnym magnesem).
SSD plasuje się gdzieś w środku: jest szybszy niż HDD, ale wolniejszy niż RAM, za to nie traci danych po odłączeniu, ale nie będzie ich trzymać w nieskończoność. Jeżeli dobrze pamiętam to raz na 3-6 m-cy trzeba go podłączyć. Ale ile to było dokładnie to nie pamiętam w tej chwili. A może to było coś ok. 1 roku? Trzeba by to sprawdzić
zaba44HotZlotowicz
18h
Jeżeli korzystasz z wbudowanej kopii zapasowej Windowsa i używasz go w wersji PRO to możesz jeszcze pomyśleć o jakimś niedużym NASie. Wpinasz taki serwerek w sieć i konfigurujesz kopię. Plus taki że nie musisz podpinać dysku na USB w żeby zrobić kopię. Nie napisałeś ile jesteś w stanie zainwestować me mechanizm kopii.
VOODART
17h
Ze wszystkich nośników na kopie zapasowe, z których korzystam, zaskakująco dobrze trzymają się… płyty DVD. Po dziś dzień korzystam z płyt, które nagrałem wiele lat temu. Oczywiście wszystkie płyty przechowuję w odpowiedni sposób, upewniając się, że nie są narażone na żadne szkodliwe czynniki.
Pozdrawiam - VOODART
gom1
6h
A tak przy okazji, jak już tu jesteśmy: praktykuje się jeszcze backup na napędy taśmowe czy też do domowych zastosowań pozostają “talerzowce”?
bachusEkspert
6h
Mało kto backupował w domowych warunkach na tasiemki. Jasne, w firmach nadal są używane biblioteki taśmowe, ale najczęściej już jako kolejny stopień backupu - zastąpiły je dodatkowe ‘storage’ głównie ze względu na szybkość działania i dostęp do danych. Później to jeszcze leci na tasiemki, ew. do innego DC.
gom1
6h
Po prostu się zastanawiam, który nośnik będzie najtrwalszy i wytrzyma najdłużej. I co będzie za np. 30 lat, czy da się wtedy odtworzyć współczesne nośniki. Wygląda na to, że raz na kilka lat trzeba będzie zmieniać cały system backupu.
bachusEkspert
3h
Backup (kopia bezpieczeństwa) to nie archiwizacja. O dziwo bardzo trwałym nośnikiem są taśmy - oczywiście dobrze przechowywane.
@addos
“Jeżeli dobrze pamiętam to raz na 3-6 m-cy trzeba go podłączyć.”
- To co piszesz jest niesłychanie ważne! Pobyt w szpitalu, kłopoty rodzinne mogą uziemić właściciela na dłuższy czas, jeżeli dane mogą wyparować już po 3 miesiącach to dyskwalifikuje to dysk SDD jako nośnik informacji!
To potwierdza obawy niektórych naukowców zajmujących się archiwizacją danych jako problemem naukowym:
Np. prof. S. - chemik: “gromadzenie informacji na nośnikach elektronicznych traktuje jako szaleństwo. Po naszej cywilizacji nic nic zostanie. Cienka warstwa nośnika na płytach DVD może się utlenić już po 20 latach…” Pomyśleć, że w zbiorach bibliotek znajdują się druki liczące setki lat!
Czy któreś z pism komputerowych opublikowało ostrzeżenia w sprawie dysku SDD?
@VOODART
"Ze wszystkich nośników na kopie zapasowe, z których korzystam, zaskakująco dobrze trzymają się… płyty DVD. "
- Ja też archiwizowałem dane na płytach CD/DVD w czasach gdy nie było jeszcze pendrive.
Ale teraz ich pojemność płyt DVD jest stanowczo za mała, np wielkość mojego WINDOWS to ok. 60 GB a program archiwizujący żąda nośnika ok. 90 GB.
@zaba44 - za b. porządny nośnik jestem w stanie zapłacić i 400 zł. Ale to musi być coś super, a nie żadna lipa - patrz wyżej. Gdy mój WINDOWS 10 ostatecznie poległ, - WINDOWS 10 - ślimak ciąg dalszy
to przeprowadzono instalację WINDOWS7. Ale wszystkie zainstalowane programy przepadły./ Straciłem dużo czasu na ponowną instalację. Nie chcę mieć więcej takich kłopotów.