Jak wyciszyc komputer?

wiem że w internecie jest dużo tematów o wyciszaniu komputera jednak żaden nie daje mi pewnej odpowiedzi.

Mam w komputerze 3 wentylatory:

-w zasilaczu CHIEFTEC GPS-400AA-101A

-na radeonie 4850 chłodzenie zalmana

-na procesorze e8400 chłodzenie fabryczne.

chcę aby komputer chodził ciszej gdyż teraz 5 letni komputer kuzynki chodzi głośniej od mojego który ma 1,5 roku.

zastanawiałem się nad wymianą wentylatora w zasilaczu lub kupnem nowego zasilacza bo czytałem że nowe zasilacze mają ciche wentylatory, na procesor chciałem jakieś pasywne dobre chłodzenie ewentualnie z jakimś cichym wentylatorem, najgłośniejsze w komputerze jest chłodzenie karty graficznej;zastanawiałem się czy to chłodzenie będzie wstanie odprowadzić ciepło z karty http://allegro.pl/item1149022641_arctic_cooling_accelero_s1_rev2_bezglosny_gw_6l.html. mam na wydanie jakieś 400 zł lecz im mnie tym lepiej, zastanawiałem się nad chłodzeniem wodnym ale nie wiem czy starczy mi na nie kasy i czy warto je montować jeśli używam kompa główni do netu i filmów, gram rzadko.

Ja bym wymienił wentylator w zasilaczu. Mam taki zasilacz jak ty, tylko w wersji 450W. Wentylator był strasznie głośny, zmieniłem go na Acutake 120 mm. Mimo że musiałem go puścić na 12V, aby zasilacz się nie grzał zbytnio, jest teraz znacznie ciszej.

Chłodzenie procesora idzie ustawić w biosie, BOX Intela skręcony do 50% obrotów jest bardzo cichy (przynajmniej ja go nie słyszę u siebie).

W karcie graficznej prawdopodobnie też da się regulować obroty. Jeśli to nie wystarczy, to zmienić chłodzenie. Na jakie? Może niech ktoś inny się wypowie.

u mnie niestety wentylator na procesorze jest głośny a gdy użycie procesora wzrośnie to słyszę to od razu gdyż wentylator wydaje wtedy charakterystyczny dźwięk. a propos aby wymienić wentylator w zasilaczu wystarczy aby odkręcić stary wentyl oraz założyć nowy czy trzeba przerabiać wtyczkę nowego wentyla?

Nie wiem jak to jest w twoim zasilaczu, ale ja musiałem sięgnąć po lutownicę :smiley:

Co do samych wentylatorów, to polecam produkty firmy Xthermal (np taki)

Sam założyłem u siebie 3 takie (120mm z przodu, 120mm z tyłu i 80mm na procesorze, z tym, że radiator wziąłem z Thermaltake Polo). Możesz też zamontować sobie maty wyciszające, ale temperatura w budzie wzrośnie o jakieś 2-5’C

EDIT:

Zamontowałem 4 takie wentylatory, bo zapomniałem o tym w zasilaczu :smiley:

W Chieftecu (przynajmniej w moim 450W) jest wtyczka 2-pin. Wentylator 3-pin dało się wpiąć bez żadnych problemów.

poszukałem trochę na allegro i znalazłem odpowiadające mi chłodzenie:

na procek scythe mugen 2 http://allegro.pl/item1138510158_scythe_mugen_2_dla_478_775_1366_754_939_am2_2_3.html

na kartę grafiki Arctic Cooling Accelero S1 Rev.2 http://allegro.pl/item1149022641_arctic_cooling_accelero_s1_rev2_bezglosny_gw_6l.html plus ARCTIC COOLING ACCELERO TURBO MODULE http://allegro.pl/item1140535499_arctic_cooling_accelero_turbo_module_ciche_od_aab.html lub inny wentylator

w zasilaczu zamontuje pewnie wentylator podany przez kolegę kamil_w

Jeśli nie podkręcasz procesora, to nie potrzeba takiego kolosa na niego zakładać.

komp chodzi głośno bo pewnie ma mase kurzu, który uniemożliwia dopływ powietrza z wiatraczka, dlatego wiatraczki dostaja wieksze obroty i są głośniejsze. należy otworzyc kompa i go w środku wyczyścić.

a pozatym ważna jest obudowa - jak jest u ciebie?

najpierw się tym zajmij a później myśl o wydawaniu kasy!

pozatym jak masz słaby obieg powietrza w budzie to rozwiazanie wiekszego chłodzenia bez wiatraka na karcie graficznej nie ma sensu bo w środku i tak będzie sie tworzyć wyższa temperatura i procek z płytą główna i dyskiem twardym będą się grzać.

podkręciłem procka do 3,5 ghz, potem chłodzenie trochę wyło i zmieniłem na wartości nominalną dla tego procka, a chciałem go podkręcić do 4 ghz

Dodane 16.07.2010 (Pt) 1:14

czyszczę kompa z kurzu co miesiąc a i tak wszystko głośno chodzi; buda jest wietrzona dwoma wentylami

karta 4850 jest strasznie się nagrzewa i prawdopodobnie od niej bardzo ale to bardzo słychać wiatraczek. Mój kolega ma, co prawda nie od Zalmana, ale od ATI i słychać ją bardzo, a już dopiero w ciepły dzień

jaka masz bude?

Chieftec LBX-01B-B-B400

czy ty masz jakies wentylatory zamontowane w tej obudowie? bo w opise nic na ten tematnie ma. jak ich brak to stanowczo by sie przydaly : jeden z przodu a drugi z tyłu co by obieg zimnego powietrza był dobry, wtedy komp bedzie zimniejszy i inne wentylatory bedą wolniej sie krecić i będzie ciszej

po długiej nieobecności wyjaśnię: miałem dwa wentylatory z tyłu 120 mm i z boku 90 mm jakiejś nieznanej firmy. założyłem już nowe chłodzenie na procka i kartę grafiki oraz wymieniłem wentylator w zasilaczu i te dwa niefirmowe też. procesor i grafika są na razie chłodzone pasywnie, procek w idle 26 stopni grafika 40 stopni. testując orthosem procek temperatura strees 40 stopni, grafika nie obciążona więc nadal 40 stopni. miałem aby problem z założeniem Arctic Cooling Accelero S1 Rev.2 po założeniu pierwszym razem grafika miała 55 stopni w idle, czyli gorzej niż na zalmanie, zdjąłem chłodzenie wyczyściłem wszystko i założyłem je używając arctic silver 5, jeszcze gorzej 64 stopnie w idle ,po zdjęciu chłodzenia wyjąłem te małe podkładki między pcb grafiki a mocowaniem coolera i 40 stopni pasywnie, te małe dystanse były powodem częściowego niedolegania chłodzenia do gpu.

a pasty użyłeś?

arctic silver 5 na procku i grafice