Jak wyczyścić dysk bez sformatowania?

Witam,
Brat jest młody i bezmyślny, na jego dysku 1000GB utworzyłem mu jakiś czas temu dwie partycje: C dla systemu W7 - 80GB i H dla plików. Doprowadził do tego, że na C jest 3GB miejsca wolnego a na H 40… Jak wyczyścić C bez formatowania? A może zrobić trochę miejsca na H i dołożyć 100GB dla C? Tylko nie pamiętam jak to się robiło. Jakieś pomysły?

Najpierw odpal program WinDirStat, albo SpaceSniffer i zobacz co zajmuje tyle mniejsca.
Wcześniej możesz też uruchomić oczyszczanie systemowe wybierając odpowiednią partycję, jej właściwości i klikąc w oczyść dysk (czy coś takiego). Po oczyszczeniu z plików użytkownika wybierz też oczyszczanie plików systemowych w tym samym miejscu.

Autor też 80 GB na system… ?
Możesz czyścić pobrane i pliki pobranych programów w Windowsie (software distribiution), ale wiele nie zdziałasz. Wiele gier robi Save w Moich dokumentach…:wink:
Ogólnie sugerowałbym wstawić ssd 240GB, zrobić aktualizację do Windowsa 10 i tyle… Mikołaj za apsem i choinka, masz wiec dobry pomysł na prezent dla rodziców. :wink:

Spróbuje to zrobić jak tylko będę miał więcej czasu.

Gdyby było za mało to zawsze można dołożyć chyba

Właśnie nie wiadomo, może na święta dostanie komputer, tylko budżet rodzice mają ograniczony. Aktualizacji do W10 nie zrobię, bo tak się kończy kupowanie kluczy na allegro…

Jeżeli masz oryginalny klucz nic nie dopłacasz.

To jest mało i dołozyc można, o ile nie zapchasz pozostałych partycji…

Ogólnie musiałbyś zmusić brata do odinstalowania ze 100 GB Gier i dodać ze 20 do WIndowsa. Inaczej będą pewnie problemy z plikami wymiany a tak zapełniony dysk zwalnia często. (defragmentacja na koniec zalecana)

Hirens boot

start -> uruchom -> diskmgmt.msc

Po kliknięciu na wybraną partycje możesz skorzystać z opcji rozszerz wolumin.

Uwaga, operacje w oknie zarządzania dyskami mogą być destrukcyjne dla danych, przed wykonywaniem zmian zalecane jest wykonanie kopii zapasowej.

Prócz systemowych “oczyszczaczy” warto skorzystać z BleachBit (a jak ktoś nie żywi uprzedzeń - CCleaner). Oba dostępne w wersji portable (odpalisz z pendrive). Skoro zrobiłeś tak małą partycję i nie chcesz przy niej grzebać (resize) to chociaż przenieś folder “Moje dokumenty” na drugą partycję.