Jak wyczyścić matrycę

Przyszedł do mnie kolega z laptopem i jak go otworzyłem to zobaczyłem okropnie brudny ekran, odciski palców, cały w kropki po mokrej mowie i kichnięciach. Tego się nie wyczyści tak na sucho. Czy mogę wilgotną szmatką go wymyć i następnie suchą wypolerować? Jak to się ma zrobić fachowo aby nie uszkodzić matrycy? Dziękuję !!

Ja wszelkie ekrany LCD u mnie czy to monitor czy TV czyszczę chusteczką higieniczną nasączoną Aromatolem(Amol) :stuck_out_tongue:

Zmywa wsio syfu to raz, dwa nie zostawia smug, trzy nie uszkadza to matrycy i po czwarte kurz się tak do tego potem nie klei :wink:

W sklepach ze sprzętem RTV AGD znajdziesz specjalne chusteczki nawilżone preparatem czyszczącym do matryc LCD. Drogie to nie jest, a masz pewność, że nie porysujesz matrycy.

Takie chusteczki to ładny żal :x

Pamiętam jak kumpel kupił lapka i do tego specjalnie takie chusteczki nasączone, raz tego użył, przetarł i same smugi - nie szło tego doczyścić na sucho, szkoda gadać - ale spoko, co kto lubi.

Ja np.do lapka i monitora używam Pronto do mebli w spray-u i ścierki z mikrofibry[tylko].Spray z umiarem żeby nie zalać matrycy.

Płyn do mycia szyb/okien + miękki ręcznik papierowy.

LCD czyści się na zimnym ekranie (zimnej matrycy) , NIE NA CIEPŁEJ ,najlepiej kolejnego dnia przed pierwszym odpaleniem,

Wtedy nie powstają żadne smugi, wystarczy do tego zwykły płyn do mycia szyb i miękki papierowy ręcznik.

Pozdro.

Koledzy, ale ja czytałem, że ekranów w monitorach i laptopach nie wolno myć środkami chemicznymi np. takimi jak płyny do szyb. To już bardziej bym się skłonił do użycia płynu do naczyń np. Ludwik i później sucha ściereczka do polerowania.

Czyszczę tak matryce w lapie zawsze i nic się nie dzieje. Co innego matryca w tv, np w panelach plazmowych która jest pokryta czasami filtrami antyodblaskowymi - wtedy czyści się suchą specjalną szmatką, środki chemiczne są niewskazane.