Jak wydrukować plik *.prn w Windows XP?

W Wordzie 2003 stworzyłem dokument, następnie w opcji “Drukuj” zaznaczyłem “drukuj do pliku”, wpisałem nazwę pliku i go zapisałem z rozszerzeniem *.prn. Przesłałem plik do drugiego komputera z Win XP, na którym nie ma Worda. I powstał problem czy istnieje możliwość wydrukowanie tego pliku w Win XP bez aplikacji Word. :frowning:

Spróbuj na consoli:

copy /b NazwaPliku.prn prn

z tym, że drukarkę musisz mieć podpiętą do portu równoległego.:mrgreen:

Tego pliku nie wydrukujesz, nezależnieod tego czy masz worda czy też nie, chyba że masz drukarkę postscriptową albo dostarczysz plik do drukarni.(Mając drukarkę na łączę LPT można też próbować wydrukować korzystając z komend DOSa), atramentówka odpada. Poczytaj w pomocy worda na temat: ‘drukowanie do pliku’. :frowning:

Mała poprawka, zapewne literówki :slight_smile:

copy /b NazwaPliku.prn lpt1

Oczywiście o ile drukarka jest podłączona do tego portu. A nawet jak nie jest, bo jest to np. drukarka podłączona przez usb, wystarczy ją wcześniej zmapować na lpt1, przy pomocy:

net use lpt1 \\nazwa_komputera\nazwa_drukarki

P.S. I jeszcze dopisek do autora wątku. Ten sposób zadziała w miarę sensownie tylko pod warunkiem, że na tym drugim komputerze jest identyczna drukarka (a przynajmniej drukarka posługująca się takim samym sterownikiem). Jeżeli nie i jeżeli masz możliwość powtórzenia wydruku - lepiej “wydrukuj” do PDF-a, np. przy pomocy PDFCreatora.

Chyba najprościej jest zainstalować darmowy WordViewer i nie bawić się w wydruk do pliku tylko otworzyć dokument worda i kliknąć na drukuj. Pomysł z PDFCreatorem też jest niezły tylko trzeba jeszcze zainstalować AcrobatReadera. Darmowy OpenOffice też otwiera plik worda i można z niego wydrukować.

link do programu WordViewer http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=95e24c87-8732-48d5-8689-ab826e7b8fdf&displaylang=pl

Użycie PDFCreatora czy jakiejkolwiek innej wirtualnej drukarki tworzącej PDF-y ma tą zaletę, że rozwiązuje problem z drukowaniem czegokolwiek na komputerze pozbawionym drukarki. A co jak przyjdzie wydrukować coś z Excela, albo na przykład jakiegoś maila z MS Outlooka? Poszukiwanie następnej przeglądarki? :slight_smile: A coś do przeglądania pdf-ów jest praktycznie na każdym komputerze, pdf to dzisiaj standard i niejako moda. Coraz więcej programów potrafi generować pdfy. I nawet nie musi to być Adobe Acrobar Reader (wczoraj zauważyłem, ze 8-mka zajęła na dysku ponad 110MB :o ) ale na przykład malutki (ok. 2 MB) Foxit Reader. Najnowsza wersja dostępna także po polsku.