Jak wygląda aktualizacja w sytemie Linux?

(Eldorado1972) #1

Do tych co korzystają z linuxów: pytanie jak w temacie, a chodzi konkretnie o aktualizacje w przypadku gdy wychodzi nowa wersja- to muszę wtedy ściągać całą wersje systemu czy jest funkcja za pomocą której mogę zaktualizować do nowszej wersji? I to samo dotyczy środowisk graficznych (czy można je aktualizować czy trzeba ściągać nową wersje jak się pojawi ?) Bo jeszcze nie korzystałem z linuxa :mrgreen: I co polecacie openSuse czy Mandive ?

(D@widoS) #2

zdecydowanie openSuse ponieważ Mandriva ma dużo błędów.

(Me) #3

ja naprzyklad robie tak

sudo pacman -Suy

i juz. Kozystam z current wiec mam ciagle najnowsze dostepne pakiety. W moim przypadku praktycznie nie ma czegos takiego jak nowsza dystrybucja. Po prostu ciagle jest ta sama tylko ciagle nowsze i nowsze pakiety:) Złączono Posta : 16.03.2007 (Pią) 18:53w *buntu jest to

sudo apt-get dist-upgrade

Najpierw oczywiscie nowe repozytoria

(Numer_inaczej) #4

ja korzystam z archlinuxa i robię to tak:

pacman -Syu i system aktualizuję niemal codziennie :mrgreen:

Polecam jednak SuSE - fajny sytem zarządzania pakietami YAST, graficzny :slight_smile:

wybór systemu

(Me) #5

Numer_inaczej

Ja kilka razy dziennie ;d

(SxMaN) #6

Zdecydowanie polecam openSuSE. Nie wiem jak to wygląda obecnie, ale poprzednie wersje Mandrive/Mandreake do bani. :wink: Aktualizacja w openSuSE jest bardzo prosta, szczególnie dzięki pakietom przyrostowym(ściągasz tylko różnicę między pakietami). Natomiast nowe wersje środowisk graficznych, itp. są dostępne po dodaniu odpowiednich repozytoriów. Wszystko znajdziesz na http://forum.suse.pl

(Init3) #7

ehh te sianie dezinformacji...

Mandriva 2007 to dobry system, żadnych znaczących roznic na tak lub nie nie ma miedzy nią a opensuse, wiec przestańcie wypowiadac sie jak nie testowaliscie.

No wlasnie o czymś takim mowie...zenada.

Nie musisz sciagac od nowa, kazde distro ma swoj sposób na upgrade.

(Me) #8

Przyłaczam sie do twierdzacych ze Mandriva jest slaba...

Okres swietnosci juz za nia. OpenSuse albo Ubuntu wg mnie. Dwie zdecydowanie najlepsze dystrybucje dla poczatkujacych.

Zreszta: http://distrowatch.com/index.php?dataspan=4 i tabelka po prawej... Czy musze Cos dodawac??

(Init3) #9

Ehh kolejny...Testowales chociaz wersje 2007? Nie chce prowokowac tu tych wszysckich "znawców" i piewców sloganów do offtopa, ale powiem tylko ze wśród dystrybucji dla poczatkujacych to mandriva 2007 jest tak samo dobra jak opensuse. A jesli ktos chce miec calkowicie skonfigurowany system to nie ma tak dobrze wyposarzonego jak płatna mandriva powerpack 2007, czy Xtreme.

Wyobraz sobie - standardowy poczatkujacy i zielony kupuje w sklepie suse myslac ze zainstaluje i od razu bedzie mial wszystko skonfigurowane, kodeki itp. a tu zonk bo zaplacil ponad 200 zl tylko za ksiazke i wsparcie telefoniczne. Z mandrivą platna jest inaczej, instalujesz i korzystasz - dlatego jest to idealna dystrybucja dla totalnych lamek, ktore chca sie uczyc linuksa bezstresowo.

A wersja free vs opensuse? Jak dla mnie to reprezentuja ten sam poziom.

Obie są dobre dla lamek.

Przestańcie siać dawno nieaktualne slogany...

PS: A tabelka z distrowatch to akurat ma bardzo duze znaczenie hahah :slight_smile: