Jak wygląda aktualizacja w sytemie Linux?

Do tych co korzystają z linuxów: pytanie jak w temacie, a chodzi konkretnie o aktualizacje w przypadku gdy wychodzi nowa wersja- to muszę wtedy ściągać całą wersje systemu czy jest funkcja za pomocą której mogę zaktualizować do nowszej wersji? I to samo dotyczy środowisk graficznych (czy można je aktualizować czy trzeba ściągać nową wersje jak się pojawi ?) Bo jeszcze nie korzystałem z linuxa :mrgreen: I co polecacie openSuse czy Mandive ?

zdecydowanie openSuse ponieważ Mandriva ma dużo błędów.

ja naprzyklad robie tak

sudo pacman -Suy

i juz. Kozystam z current wiec mam ciagle najnowsze dostepne pakiety. W moim przypadku praktycznie nie ma czegos takiego jak nowsza dystrybucja. Po prostu ciagle jest ta sama tylko ciagle nowsze i nowsze pakiety:) Złączono Posta _: 16.03.2007 (Pią) 18:53_w *buntu jest to

sudo apt-get dist-upgrade

Najpierw oczywiscie nowe repozytoria

ja korzystam z archlinuxa i robię to tak:

#pacman -Syu i system aktualizuję niemal codziennie :mrgreen:

Polecam jednak SuSE - fajny sytem zarządzania pakietami YAST, graficzny :slight_smile:

wybór systemu

Numer_inaczej

Ja kilka razy dziennie ;d

Zdecydowanie polecam openSuSE. Nie wiem jak to wygląda obecnie, ale poprzednie wersje Mandrive/Mandreake do bani. :wink: Aktualizacja w openSuSE jest bardzo prosta, szczególnie dzięki pakietom przyrostowym(ściągasz tylko różnicę między pakietami). Natomiast nowe wersje środowisk graficznych, itp. są dostępne po dodaniu odpowiednich repozytoriów. Wszystko znajdziesz na http://forum.suse.pl

ehh te sianie dezinformacji…

Mandriva 2007 to dobry system, żadnych znaczących roznic na tak lub nie nie ma miedzy nią a opensuse, wiec przestańcie wypowiadac sie jak nie testowaliscie.

No wlasnie o czymś takim mowie…zenada.

Nie musisz sciagac od nowa, kazde distro ma swoj sposób na upgrade.

Przyłaczam sie do twierdzacych ze Mandriva jest slaba…

Okres swietnosci juz za nia. OpenSuse albo Ubuntu wg mnie. Dwie zdecydowanie najlepsze dystrybucje dla poczatkujacych.

Zreszta: http://distrowatch.com/index.php?dataspan=4 i tabelka po prawej… Czy musze Cos dodawac??

Ehh kolejny…Testowales chociaz wersje 2007? Nie chce prowokowac tu tych wszysckich “znawców” i piewców sloganów do offtopa, ale powiem tylko ze wśród dystrybucji dla poczatkujacych to mandriva 2007 jest tak samo dobra jak opensuse. A jesli ktos chce miec calkowicie skonfigurowany system to nie ma tak dobrze wyposarzonego jak płatna mandriva powerpack 2007, czy Xtreme.

Wyobraz sobie - standardowy poczatkujacy i zielony kupuje w sklepie suse myslac ze zainstaluje i od razu bedzie mial wszystko skonfigurowane, kodeki itp. a tu zonk bo zaplacil ponad 200 zl tylko za ksiazke i wsparcie telefoniczne. Z mandrivą platna jest inaczej, instalujesz i korzystasz - dlatego jest to idealna dystrybucja dla totalnych lamek, ktore chca sie uczyc linuksa bezstresowo.

A wersja free vs opensuse? Jak dla mnie to reprezentuja ten sam poziom.

Obie są dobre dla lamek.

Przestańcie siać dawno nieaktualne slogany…

PS: A tabelka z distrowatch to akurat ma bardzo duze znaczenie hahah :slight_smile: