Jak wyglada zgodnosc 32bit programow na 64bit systemie?

Czy sa jakies problemy z 32bit oprogramowaniem na 64bit systemie ? Czy 32bit program bedzie dzialac normalnie na 64bit systemie ? Czy bedzie dzialac wolniej ? Nie wiem czy zostac na 32bit czy przejsc na 64bit (Debian).

// Dodam PL znaki jak przeloguje sie na inny system.

W lipcu minionego roku kupiłem Windows XP x64 i jak do tej pory nie miałem problemów z oprogramowaniem 32bit.

Programy 32-bitowe na 64-bitowym systemie uruchomisz bez problemów ale 64-bitowe programy na 32-bitowym systemie raczej już nie. Programy powinny działać stabilnie i bez żadnych problemów.

Pozdrawiam!

Czasem może pojawić się problem gdy 32 bitowy program ma 16 bitowy instalator. Ale takie klocki zdarzają się rzadko, Bodaj w Need For Speed III ktoś wymyślił takie połączenie. Problem polega na tym że nie da się zainstalować takiego programu, ponieważ systemy 64 bit nie uruchamiają 16 bitowych aplikacji.

A co to ma do systemów linuksowych, gdzie programy w większości są paczkowane i nie posiadają własnego instalatora? Chyba, że masz na myśli oprogramowanie komercyjne z instaltorem przygotowanym przez producenta, jak np. .bin, .run itp.? Chyba, że autor wątku ma na myśli systemy nie tylko linuksowe i umieścił go w złym dziale.

Pozdrawiam!

Osobiście nie zauważyłem żadnych większych problemów z używaniem programów 32bitowych na 64 (Narazie to tylko Google Chrome nie udało mi się ruszyć, ale to w końcu dopiero beta). Zauważyłem to że za pierwszym razem te programy dłużej się uruchamiają (konieczność ładowania dodatkowych bibliotek).

Chyba nie chodzi o systemy Uniksopodobne i wszelki Uniksy. Należy zwrócić uwagę, że pod/na Linuksa nie ma szesnastobitowych aplikacji i nigdy nie było, jak również nie będzie. Linuks jest pierwszym na architekturę PC jądrem systemu operacyjnego, które obsługuje w pełni tryb chroniony i 32bitowość. Nie było więc nigdy takiej potrzeby, aby tworzyć aplikacje 16 bitowe.