Jak wygladają aktualizacje dystrybucji?

Cześć mam pytanie odnośnie aktualizacji dystybucji tzn. jeśli teraz korzystam z Osuse 11.4 to po wydaniu wersji 11.X będę mógł zaktualizować do nowej wersji zachowując swoje pliki.

Nie korzystam z Open Suse, ale tak na 90% będzie to możliwe przy zachowaniu plików. Ja zawsze wolę zrobić kopię ważniejszych z nich.

Dzięki za info. -Łukasz-

Wszystko co masz w /home (pod warunkiem, że katalog domowy jest na osobnej partycji), pozostanie tam nawet po tzw. formacie.

Pozdrawiam!

najlepszym rozwiązaniem na godzinę “W” jest posiadanie odpowiednio podzielonego dysku (bądź stosowanie LVM) + kopie bezpieczeństwa szczególnie ważnych plików. dzięki posiadaniu /home na osobnej partycji, będziesz mógł- w większości przypadków- bezpiecznie system reinstalować (na wypadek gdyby np update się nie udał). że już nie wspomnę o tym, ze używając LVM możesz zrobić sobie snapszot partycji z systemem przed updatem, tak jakby w razie czego… (nie wiem jak w opensuse się to robi; w fedorze jest do tego wtyczka do yuma /menadzera pakietów; oczywiście, można to sobie również samemu “wyklikać”/

Dzięki za informacje, przetestuje jeszcze Mandrive i podejmę decyzje w sprawie systemu"

Temat można zamknąć

Nie wiem jaka jest Twoja znajomość Linuksa, ale na pewno mogę Ci polecić Ubuntu. Przez wielu jest ono uważane za prostsze od Mandrivi, ale także jest obecnie najpopularniejsze. Mimo wszystko warto się zapoznać także i z nim.

-Łukasz- znajomość jest można powiedzieć bardzo kiepska , jestem początkujący. Ubuntu jest fajne" ale w wersji 11.04 wyskakuje mi jakieś powiadomienie o tym że nie mogę korzystać w pełni z Unity (?) i dlatego Ubuntu zostawiam. Liczę na coś z KDE lub Gnome

Jaką masz kartę graficzną?

Jeżeli jest to Intel, Nvidia lub ATI raczej nie powinno być problemu przy obsłudze Unity 3D.

W przypadku dwóch ostatnich wystarczy zwykle doinstalowanie sterowników automatycznym narzędziem (Dodatkowe sterowniki). Aby go uruchomić (musisz mieć połączenie z internetem) klikasz na wyłącznik u góry z prawej strony i wybierasz Ustawienia systemu (ew. System Settings) i w zakładce sprzęt masz charakterystyczną ikonkę (przypominająca kartę graficzną lub karty rozszerzeń, powinieneś poznać). Jak nie można tam także wyszukać.

Po chwili szukania powinno Ci zaproponować jakiś sterownik (zwykle lepszy od poprzedniego), który także tam możesz wyłączyć.

Oprócz Unity zostaje Ci standardowy wygląd Ubuntu znany z poprzednich wersji (panele).

Ja nie aktualizuje. Chodzi z 2-3 lata potem komp jest zmieniany i jest instalowany na nowo. Tym sposobem pozbywam się śmieci z katalogu domowego i nie tylko.

-Łukasz- dzięki za wszystkie rady ale po kilku dystrybucjach :slight_smile: wróciłem do Suse z kde.

Dodane 30.07.2011 (So) 15:01

ra-v nie mam możliwości częstych zmian kompa :slight_smile: więc będę opierał sie na aktualizacji dystrybucji.

@ra-v: Też jestem za czystymi instalacjami (zgrywam dokumenty, instaluję na czysto), ale wymaga to poświecenia trochę czasu (co prawda mniej niż w Windowsie, ale zawsze). Co prawda Linux po aktualizacjach nie zwalnia tak jak Windows, co jest po prostu świetne :slight_smile: Komputer wyłącza się momentalnie, stan wstrzymania i hibernacja niemal natychmiast…

@vlad99: Oczywiście szanuję Twój wybór. Po to jest multum dystrybucji, aby można było znaleźć coś dla siebie, a nawet zmieniać je co jakiś czas.

Moje rady być może się jeszcze komuś przydadzą…

Tzn ja kupuje komputery za ileś-set złotych, nie nowe. Zobacz w stopce co mam, ten na dole to rok 2002-2004, ten co mam to nowy, czyli różnica 8 lat. Jeśli zamierzasz mieć komputer z tym samym dyskiem na 6-8 lat to przynajmniej raz powinieneś zainstalować na czysto. Nie instaluj najnowszych wersji - np. wyjdzie openSUSE 12 (chyba seria 11 sie na 11.4 skończy ale nie wiem) i już go bierzesz, tylko odczekaj z 1-3 miesiace aby mieć stabilny system.

Właśnie pytanie na co stawiasz - na to aby chodził i był stabilnym czy raczej na innowacje?

Zależy mi głównie na prostocie obsługi, stabilności i niezbyt “wybuchowym” systemie na mojego starego już kompa 1,6 Ghz 2 Giga ram , grafiki nie znam ale dla Unity jest za słaba. Teraz pracuję na Suse i to najbardziej dla mnie “User friendly” system spod znaku linuxa (z testowanych). Pozdrawiam