Jak wyglądają praktyki?

Czy to jest umowa o pracę? Czy jeśli jest to bez zarobków to jaką ma formę?

Na praktykach zazwyczaj wykorzystują ludzi, a jeśli coś płacą to tylko tyle żeby ci wystarczyło na fajki… :?

A ja słyszałem że 100zł/msc, ale to nie w branży IT.

Co ty nic nie płacą, w umowie którą dostaniesz w szkole jest nawet napisane że praktyki są bezpłatne. A co do formy zależy jak trafisz, bo możesz wcale nie przychodzić i ocenę dostaniesz. :slight_smile:

Ja wybrałem zawód elektronik a na praktykach siedzę albo przy tokarce albo przy pilniku…

Ale płacą stówkę xD

Musisz się dowiedzieć bo nie zawsze praktyki są płatne.

I mam podpisaną umowę o pracę.

Nie o to mi chodziło !!

Jaką formę mają te praktyki pod względem formalnym, czy to jest umowa o prace? Chyba raczej nie wiec co?

Czy pracodawca daje jakiś kwitek ze odbylismy praktykę?

Czy na forum są jasnowidze, że mają Ci napisać jaką formę praktyczną będziesz odbywał i jaką umowę dostaniesz i czy w ogóle dostaniesz?

Spytaj o to pracodawcy i szkoły będziesz wiedział na 100%, a nie z przypuszczeń ludzi.

odnośnie kwitka to powinieneś normalnie i formalnie po zakończeniu praktyk dostać “Świadectwo pracy”

Jeśli są to praktyki i prywatnego pracodawcy jest to umowa o pracę.

Masz normalnie odprowadzane składki gdyż u takiego człowieka dostajesz jakieś tam marne 100zł miesięcznie.

Szkolne praktyki zazwyczaj są nie płatne i przygotowują cię wyłacznie do twojego zawodu.

A co będziesz robił i jak to już zależy od twojego przełożonego.

Z doświadczenia wiem że zaczyna się na zamiataniu obojętnie gdzie podejmujesz praktyki.

Hej. U mnie było bez żadnych zarobków i załatwiane za pośrednictwem uczelni. Na zasadzie jakiegoś porozumienia czy jakoś tak a nie umowa o pracę. Krótkie przeszkolenie z zakresu BHP. W sumie żadna rewelacja wg mnie. Drugi raz praktyki wolałbym załatwiać na własną rekę.

kolego ciesz sie ze chcą placic :smiley: nie dość ze cie nauczą to jeszcze chcesz żeby ci płacili za to ?

To do niezłej szkoły chodzisz :smiley: U mnie chłopaki na praktykach montują radiostacje dla wojska. I nikt nie robi tego dla kasy tylko dla zdobywania doświadczenia pracując w miłym towarzystwie :wink:

Racja, ale nie przewidziałem, że jednak średnia wieku to tu 16 lat jest i każdy pisze o jakiś szkolnych praktykach. Mi chodzi o praktyki na/po studiach, w normalnej firmie, zeby mieć co później wpisać do CV.

Hmmm ale jak to umowa o pracę…a płaca minimalna?

Jeśli są to praktyki szkolne to zależy od szkoły i jej rodzaju. W szkołach zawodowych praktyki są najczęściej płatne, ponieważ wykonuje się pracę fizyczną jak każdy inny pracownik w zakładzie pracy z tym, że kwota wynagrodzenia jest określona w przepisach i każdy kolejny rok jest płatny inaczej z tego co kiedyś czytałem (wg starego systemu szkolnictwa):

  • pierwszy klasa - wynagrodzenie za praktyki (piszę z pamięci) ok. 90 zł/miesiąc;

  • druga klasa - ok. 110 zł/miasiąc;

  • trzecia klasa (tu praktycznie praktyki trwały dłużej niż szkoła ok. 2/3 czasu to praktyki) - powyżej 120zł;

W szkołach średnich technicznych praktyki (przynajmniej ja w techniku tak miałem) są najczęściej nieodpłatne, ponieważ w większości zakładów pracy trzeba mieć uprawnienia, więc tylko się przygląda ale możliwe są praktyki płatne we własnym zakresie, jeśli wykonuje się, np. pracę fizyczną;

Na studiach najczęściej praktyki są nieodpłatne (przynajmniej ja tak miałem) ale to zależy od zakładu pracy. Moja uczelnia oferowała np. wybitnym studentom płatne praktyki za granicą ale to mało kto się łapał na takie praktyki, bo przez 4 semestry nie można było zejść ze średnią poniżej 5.0 :slight_smile:

Co do umowy, to w przypadku praktyk szkolnych umowa jest zawarta pomiędzy zakładem pracy a szkołą, składki opłacane są przez państwo tak samo jest w przypadku, gdy pracuje się na umowę zlecenie jako student lub uczeń, wtedy pracodawca jest zwolniony z płacenia ZUS i płaci tylko podatek, dlatego praktykanci i studenci są masowo poszukiwani w szczególności w gastronomi :slight_smile:

Pozdrawiam!

kto Ci teraz płaci za praktyki. ja miałem tak że jeszcze szkoła płaciła zakładowi w którym miałem praktyki.

Praktyki są tak jak byś pracował na 3/4 etatu. 6 godzin dziennie.

Ale oczywiście można kombinować, ja to sobie tak załatwiłem że chodziłem co drugi dzień, albo i nie :smiley:

Ja nie wiem jak jest w obecnym systemie szkolnictwa, dużo się pozmieniało, więc nie wiem jak jest obecnie, ja już dawno studia skończyłem a w zawodówce nigdy nie byłem, pisałem tylko co czytałem kiedyś w szkole na temat praktyk w zasadniczych szkołach zawodowych, bo ja chodziłem do zespołu szkół zawodowych, w której były tylko szkoły zawodowe, czyli zasadnicze szkoły zawodowe (3-letnie), licea zawodowe (4-letnie) oraz technikum w różnych kierunkach (5-letnie, które ja ukończyłem).

Pozdrawiam!

Wyglądają różnie - zależy od konkretnego miejsca i kompetencji/zaangażowania osób które się praktykantami opiekują. Znam przypadki (już na studiach) że nie uczyli się ludzi nic, bo oni chcieli odbębnić i mieć wymagany kwitek, a z drugiej strony też nie było woli do nauczenia ich czegokolwiek więc dostawali różne dziwne zajęcia, nie związane z treścią wspomnianego kwitka. Ale znam i takie, gdzie z pracodawcą można było się dogadać, tj samemu ustalić co wejdzie w zakres czynności, tak, aby on po zakończeniu miał możliwość przedłużenia współpracy i miał wyszkolonego i znającego jego firmę/oddział pracownika.

A co do płatności - różnie, począwszy od 0 pln do ponad 2k brutto/mc - myślę, że reguły nie ma…

Acha- jeżeli zależ Ci na poziomie merytorycznym to warto wybrać jakiś dłuższy okres w czasie niż kilka tygodni. Oczywiście o ile masz taką możliwość

Oczywiście, że może.

Powinien mieć.

Spytaj opiekuna praktyk z ramienia szkoły.

Akurat jeśli chodzi o ten etap, w typach szkół prawie nic się nie zmieniło. Licea zawodowe to teraz licea profilowane, a zważywszy na to, że etap szkoła podstawowa+gimnazjum trwa teraz 9 lat, szkoły ponadgimnazjalne trwają o rok krócej (ZSZ - 2 lata, licea - 3 lata, technika tradycyjne po gimnazjum - 4 lata, technika uzupełniające po ZSZ - 2 lata).

tobie chodzi o staż,a na stazu masz normalną umowę o pracę i przynajmniej 1/4 etatu i takie zarobki