Jak wyjąć wiatrak?

(Xthor33x) #1

Zacznę od tego, że mój 6-letni komp nigdy nie miał zmienianych wiatraczków. Do tej pory gdy "buczał" wystarczyło klepnąć obudowę i przestało, ale teraz wyje bez przerwy :/. Podejrzewam,że starły się łożyska i chcę wymienić wiatrak. Ale nie mam pojęcia jak go wyjąć, gdyż w większości komputerów jest on widoczny z tyłu obudowy, a u mnie jest skierowany w dół, w środku obudowy... Będę wdzięczny za każdą odpowiedź :slight_smile:

(Courtisjackson) #2

A na czym chcesz wymienić ten wiatrak ?

Na procku, grafice, obudowa, zasilacz ? Wiatraków w kompach jest dość sporo.

Najlepiej zrób fotkę tego co chcesz odkręcić bo ani parametrów kompa nie podałeś ani tego czy chłodzenie boxowe.

(T Luk) #3

Dobrze by też było wiedzieć jakie wymiary mają wentylatory, które chcesz wymienić :slight_smile: Zmierz długość ścianki/boku takiego wentylatora i daj znać :slight_smile:

(Xthor33x) #4

A więc po dłuższym przysłuchaniu wiem,ze to ten główny wiatrak tak buczy (cooler?). Stary jest firmy glacialTech i ma wymiary 11x11cm. Po pierwsze chcę kupić taki na allegro,ale nie wiem który model :-x bo na tym nic nie jest napisane, a po drugie, czy aby go wyjąć należy wyciągnąć tę kostkę, którą zaznaczyłem na zdjęciu?

14cupls.jpg

30lz7mc.jpg

(marcin82) #5

NIe musisz wyciągać radiatora - nie ruszaj go - wystarczy wykręcić sam wiatrak.

(Xthor33x) #6

hmm ale jak kupię nowy to będzie razem z radiatorem :smiley: więc i ten musze wykręcić. Teraz mam problem jaki model wybrać i czym one się różnią

(T Luk) #7

Szczerze powiedziawszy ciężki Ci będzie dobrać podobny do tego fabrycznego wentylator. Osobiście bym po prostu wyczyścił wszystko z kurzu powietrzem sprężonym, wymienił pastę pod coolerem (tylko delikatnie przy demontażu) i wyposażył się w standardowy i wydajny wentylator typu SilentiumPC Mistral 92 :wink:

(Xthor33x) #8

Dzięki za odpowiedź :smiley: