Jak wyjąć wiatrak?

Zacznę od tego, że mój 6-letni komp nigdy nie miał zmienianych wiatraczków. Do tej pory gdy “buczał” wystarczyło klepnąć obudowę i przestało, ale teraz wyje bez przerwy :/. Podejrzewam,że starły się łożyska i chcę wymienić wiatrak. Ale nie mam pojęcia jak go wyjąć, gdyż w większości komputerów jest on widoczny z tyłu obudowy, a u mnie jest skierowany w dół, w środku obudowy… Będę wdzięczny za każdą odpowiedź :slight_smile:

A na czym chcesz wymienić ten wiatrak ?

Na procku, grafice, obudowa, zasilacz ? Wiatraków w kompach jest dość sporo.

Najlepiej zrób fotkę tego co chcesz odkręcić bo ani parametrów kompa nie podałeś ani tego czy chłodzenie boxowe.

Dobrze by też było wiedzieć jakie wymiary mają wentylatory, które chcesz wymienić :slight_smile: Zmierz długość ścianki/boku takiego wentylatora i daj znać :slight_smile:

A więc po dłuższym przysłuchaniu wiem,ze to ten główny wiatrak tak buczy (cooler?). Stary jest firmy glacialTech i ma wymiary 11x11cm. Po pierwsze chcę kupić taki na allegro,ale nie wiem który model :-x bo na tym nic nie jest napisane, a po drugie, czy aby go wyjąć należy wyciągnąć tę kostkę, którą zaznaczyłem na zdjęciu?

14cupls.jpg

30lz7mc.jpg

NIe musisz wyciągać radiatora - nie ruszaj go - wystarczy wykręcić sam wiatrak.

hmm ale jak kupię nowy to będzie razem z radiatorem :smiley: więc i ten musze wykręcić. Teraz mam problem jaki model wybrać i czym one się różnią

Szczerze powiedziawszy ciężki Ci będzie dobrać podobny do tego fabrycznego wentylator. Osobiście bym po prostu wyczyścił wszystko z kurzu powietrzem sprężonym, wymienił pastę pod coolerem (tylko delikatnie przy demontażu) i wyposażył się w standardowy i wydajny wentylator typu SilentiumPC Mistral 92 :wink:

Dzięki za odpowiedź :smiley: