Jak wykonać obraz partycji?

Witam

Czy ktoś wie jak wykonać obraz partycji. Mam na myśli obraz całego systemu + programy + konfiguracja itp… itd…?

Na komputerze z windows’em niema sprawy. Mam program “Northon Ghost” pod DOS’a i startując z pendrive wykonuje wszystko co trzeba.

A po np. pół roku nadpisuje całą partycję tym obrazem i mam znowu wszystko tak jak było pół roku wcześniej. A jak to zrobić w OSX?

Instalacja OSX + aktualizacja + wszystkie programy itp co parę miesięcy wcale mnie nie bawi a tym bardziej nie zadowala…

Za wszelką pomoc dzięki. :wink:

Carbon Copy Cloner

Oferowane są wszystkie najważniejsze i najbardziej przydatne możliwości oprogramowania do wykonywania kopii bezpieczeństwa. Wśród nich znajdują się:

· Tworzenie bootowalnych obrazów całego systemu

· Tworzenie kopii przyrostowych

· Łatwość przywracania plików

· Harmonogram (archiwizacja co godzinę, codziennie, co tydzień lub co miesiąc)

· Możliwość przesłania kopii na inny komputer w sieci domowej bądź na serwer

· Intuicyjna obsługa programu

Wspiera Mac OS X 10.6 i nowsze

Poszedłem za twoją radą i ściągnąłem ten program. Jednak mam pytania:

W kwestii tego pierwszego punktu jak to zrobić? Bo zrobiłem obraz całego systemu. Otrzymałem taki plik “OSX.sparseimage” o wadze 8,2GB - OSX to nazwa mojego dysku z systemem zamiast Macintosh HD). Jednak jak próbuje przywrócić system z tego pliku to dostaje komunikat, że dyskiem docelowym jest dysk na którym obecnie pracuję więc operacja nie może być kontynuowana. Więc co mam zrobić aby go odtworzyć? :expressionless:

Intuicyjny to może i jest ale nie dla długoletniego windowsiarza… :wink:

W skrócie, musisz uruchmić kompa z kopii i zrobić przywracanie na dysk docelowy.

Carbon Copy Cloner kopiuje dane z komputera, tworząc na dysku zewnętrznym klon naszego systemu operacyjnego i wszystkich plików. W przypadku jakiejkolwiek awarii sprzętu, system operacyjny można uruchomić bezpośrednio z kopii zapasowej. Nie różni się on niczym od tego sprzed awarii i można z powrotem przenieść go na dysk główny komputera. Pozwala zapisywać kopie na iPodzie.

Wszystko łanie pięknie ale co zrobić w sytuacji jeśli nie ma się dysku zewnętrznego? Co wtedy? Albo jeśli ma się obraz.

Dodane 16.01.2013 (Śr) 7:35

Wielkie dzięki dla kp1971 za naprowadzenie mnie na dobry trop :wink:

Już mam wszystko obcykane :smiley: Wczoraj testowałem. (Mowa o Carbon Copy Cloner)

Można bez żadnego problemu zrobić obraz partycji do pliku. Np partycja systemowa ze wszystkimi programami, dodatkami, aktualizacjami itp itd… zgrywamy do pliku. I trzymamy jako kopie na wypadek gdyby coś się popsuło. W momencie kiedy kopia jest potrzebna aby odzyskać system podłączamy pendrive albo dysk zewnętrzny o odpowiednio dużej pojemności. Następnie formatujemy dany nośnik na “GUID Patrition Tabel” i na taki nośnik nagrywamy zawartość naszego obrazu. Po skończonej operacji wyłączamy komputer i włączamy go ponownie trzymając “Alt / options” i startujemy z nowego nośnika który jest widoczny na ekranie wyboru (coś ala boot manager) system odpala się wolniej ale sprawnie. Następnie gdy system już się załaduje zgrywamy zawartość naszego obrazu na pierwotny dysk gdzie jest stary system. Po ukończeniu wyłączamy komputer i odłączamy dysk. Włączamy komputer normalnie i po załadowaniu sę systemu widzimy to co było dawniej z przed np. kilku miesięcy. :smiley:

Czyli jeśli nie dysk zewnętrzny to wystarczy pendrive o odpowiedniej pojemności? A inny nośnik, np płyta dvd?

Nie jestem pewny co do DVD. Ale pendrive na 100%. Ja robię tak najpierw robię obraz do pliku na wewnętrznym dysku (chodzi o szybkość po prostu) a potem kopiuje go na dysk zewnętrzny jako rezerwę lub tym samym programem nagrywam obraz na pendriva jako bootowalny dysk systemowy :slight_smile:

Może brzmi skomplikowanie ale to banalnie proste.

Najlepszy i najpopularniejszy to SuperDuper

http://www.shirt-pocket.com/SuperDuper/SuperDuperDescription.html