Jak wykonać plakat 30x40 cm

Witam chciałbym wykonać fajny plakat w rozmiarze 30x40 cm

I stąd moje pytanie …

Jakim program będzie się do tego najlepiej nadawał ? . Nie posiadam Photoshopa jedynie darmowy PhotoFiltre czy ten mały program sobie z tym poradzi ?

W jakim rozszerzeniu powinienem zapisać plik chodzi mi o *jpg i tym podobne ? Jaka jest szansa że projekt w wydruku nie straci na jakości

121212lm6.th.jpgthpix.gif

czy takie ustawienie nowego dokumentu jest poprawne ?

i jaką rozdzielczość tam ustawić

Proszę o pomoc

zapisz w tif-ie lub bmp są bezstratne

Firley , nie zapisuj tego w JPG, ponieważ to stratny format.

Tego programu nie znam a więc i jego możliwości/ograniczeń.

Po pierwsze zrób spady, czyli powiększ obszar roboczy po 3mm z każdej strony (czyli 30,6cm x 40,6cm). Zdjęcia czy aple kolorów muszą wchodzić na spady.

Po drugie zwiększ rozdzielczość (resolution) czyli inaczej DPI do 300! !!

Po trzecie nie umieszczaj niczego ważnego (tekstu) w pobliżu krawędzi (zostaw najlepiej po 15mm marginesu z każdej strony + oczywiście spad).

Pracuj w CMYKu jeżeli ten program na to pozwala, jeśli nie, drukarz będzie na ciebie zły :wink: Czarne teksty rób wyłącznie z czarnego czyli c=0,y=0,m=0,k=100.

O zapisie w BMP zapomnij, wybierz tiffa (rozszerzenie tif) najlepiej z kompresją LZW.

Zastosuj program FastStone Image Viewer - opcja zmianu rozmiaru,

zastosuj rozdzielczośc 300 dpi i zwiększaj rozmiar maksymalnie o 10% aż uzyskasz wymagany rozmiar.

Efekt wypróbowałem osobiście i zdjęcia o wielkości 50 cm x 40 cm mam oprawione i wiszą na mojej ścianie.

http://www.faststone.org/index.htm

o dziękuje pięknie za wasze rady a ten program który podał kolega … zaraz go przetestuje …

Witam, dołączam się do pytania.

Mam do wykonania plakat nie 30x40 ale A0 (~120x80) lub A1.

Też chciałbym się dowiedzieć w jakim programie mogę to zrobić.

Do dyspozycji mam Corel Draw X4, Corel Photo-Paint X4, Corel Paint Shop Pro Photo XI.

Wynik mam zapisać w pdfie.

Dziękuję i pozdrawiam.

P.S. Jak mam zapisywać zdjęcia w apracie ? JPEG czy RAW? Czy 10 MP wystarczy na taki format?

Przeczytaj to:

http://foto.recenzja.pl/Subjects-index- … id-38.html

Dzięki za odpowiedź. Wyszło jak należy.