Jak wykonać połączenie między różnymi sieciami

Witam, nie wiem czy pisze w odpowiednim dziale - jestem początkującym w tych sprawa, dlatego jeśli coś nie tak to proszę o przeniesienie.

 

Jaka jest potrzeba ?

 

Potrzebuje zdalnie połączyć się z moim komputerem który jest w domu. Siedząc np. w pracy chciałbym połączyć się z moim komputerem w domu w celu np. przeglądnięcia zdjęć czy dokumentów.

Czytałem coś o VPN ale kompletnie nie wiem jak się za to wziąć.

Wiem, że mogę połączyć się np. przez TeamViewer’a ale niestety nie chcę takiego połączenia.

Proszę o pomoc w doradztwie jaką metodą mogę się połączyć i jak ewentualnie to wykonać. Nadmienię że posiadam również serwer NAS Qnap gdzie widnieją jakieś opcje VPN - tak więc chciałbym się z pracy lub dowolnego miejsca na świecie połączyć ze swoim PC lub Serwerem Qnap w domu.

Najprościej, jak nie chcesz się zagłębiać w sprawy sieciowe: TeamViewer.

  • zakładasz sobie tam darmowe konto,

  • instalujesz klienta na domowym komputerze,

  • łączysz się zdalnie.

Zainstaluj, zrozumiesz działanie. Są też w niego wbudowane wygodne opcje transferu plików (poza oczywiście zdalnym pulpitem), czy VPN do tego komputera, gdzie zamapowany w Windowsie zasób sieciowy też będzie widoczny.

No właśnie chciałbym poznać tajniki VPN i nie wiem jak za to się zabrać. Potrzebowałbym pomocy.

VPN zaczyna się na firewallu/routerze, więc podaj model :wink:   Domowe urządzenie może nie obsługiwać tej usługi.

p.s. dopiero się skupiłem na tym, co napisałeś i że wspomniałeś o TemViewer.

Niestety mam  jakiegoś Sagema - Fun Box (neostrada)

Nie mam pojęcia o tym routerze - przeszukaj dokumentację pod kątem VPN ale nie sądzę, aby była taka możliwość. Możesz zawsze zastąpić tego Sagema (jak nie ma jakiś powiązanych usług - telewizje, telefony, czy coś - nie wiem co tam Neostrada daje teraz).

Jeżeli chodzi tylko o udostępnianie plików, to może po prostu postawić jakiegoś FTPa? Chyba z tym będzie mnie zabawy, na routerze tylko przekierowanie portów, jakieś no-ip.org czy coś w tym stylu (bo skoro masz neostrade, to masz tez zmienne IP) i to chyba wszystko.

no-ip (czy podobna usługa, któraś jest już płatna) i tak będzie konieczne, jak chce korzystać z VPN na zmiennym IP

mam zewnętrzną usługę, którą dostarcza qnap mycloudqnap.com wiec nie mam z tym problemu. Poprzez TOTALCOMMANDERa bezproblemu  łącze się z serwerem QNap.

Chodzi mi bardziej o coś w rodzaju TeamViewera tylko żeby to wyglądało tak że w firmie np. mam ikonkę (skrót) na sambie i klikam i łącze się bezpośrednio z udostępnionym dyskiem lub folderem.

QNAPy są bardzo dziurawe, uważaj. Co do tego, co pytasz:

  • VPN (sprawdź router, lub wymień),

  • jak wspomniałeś TeamViewer - co jest w tym złego? Czemu nie zamapujesz np. dysku i też będziesz miał skrót?

Jeśli na komputerze masz Windows, to najprościej będzie uruchomić serwer VPN na protokole PPTP czy SSTP. Na routerze przekierujesz porty dla tego protokołu i powinno działać. Możesz też skorzystać z OpenVPN. W IPsec raczej bawił się nie będziesz, bo to już bardziej skomplikowane.

Może nie chce korzystać z serwerów pośredniczących. Niekiedy połączenie potrafi też zamulić.