Jak wykroić otwór w tle w corel draw 8?

Witam kolegów

pomóżcie w powyższym temacie

otóż mam jednolite tło ,na nim prostokąt innego koloru, a jeszcze wyżej czarne koło puste w środku (bez wypełnienia) i chcę żeby w tym kole była bezbarwna dziura na wylot, jak to zrobić ? (potrzebuję to do sitodruku żeby w tym miejscu nie było farby) (jeśli dobrze rozumuję)

dzieki

Bogdan

Witam,

kiedyś działałem w Corelu, takie coś było najczęstszą operacją.

Popatrz w dostarczone z programem samouczki, tak wszystko jak na tacy wyjaśniono.

Z tego, co pamiętam, to zaznaczało się w kolejności kształty i jednym wycinało drugi.

Nazw pozycji w menu nie podam, ale jak poszukasz, poczytasz i potrenujesz, to znajdziesz.

nic takiego nie znalazłem w samouczku…

Mototest uważaj!

to jest tak. rysuję prostokąt na całą kartkę np. czerwony jako tło. Na nim rysuję mniejszy o wymiarach mi potrzebnych i np. żółty. Na tym prostokącie rysuję kółko lub jakąkolwiek figurę geometryczną. Zaznaczam kółko i z Shiftem zaznaczam prostokąt żółty, tak, że obie figury są zaznaczone. Prawym przyciskiem mychy klik i masz okienko z “połącz”. Pyk i masz prostokąt z pustą dziurą. Łatwe ? łatwe. Jak jeszcze będziesz coś potrzebował to pytaj. Rysuję w Corelu 11 lat to troszkę go poznałem. Pozdrowionka

no super :slight_smile: !

to działa, ale jak to zrobić jak masz trzy warstwy a nie dwie i chcę widzieć na wylot wszystko przez jedną dziurę ?

jak robie to z trzecią warstwą to okno mi się robi nie w dziurze tylko wokoło kółka :slight_smile: ( nie w środku…)

B.

Mototeście - podglądaczu !

Wydaje mi się, że nie chce Ci się wcale poznać Corela, bobyś poćwiczył troszkę, program jest naprawdę prawie intuicyjny i w pomocy masz 1000 przykładów i rozwiązań. Jak umiesz już zrobić dziurę w 1 warstwie, to możesz robić dziury w 10 warstwach, to nie ważne ile tych warstw. pokażę najprostszy sposób w punktach:

1)Zaznacz dziurę i Ctrl+c / czyli kopiuj/

2)otwórz 1 warstwę od spodu przez którą chcesz zobaczyć tło, logo czy coś tam.

3)klik Ctrl+v, wskoczyło kółko- dziura

  1. zaznacz tą warstwę Shiftem z kółkiem i prawym przyciskiem myszy dup i “połącz”.powinieneś zobaczyć przez dziurę tło.

5)otwórz 2 od spodu warstwę i na niej pyknij Ctrl+v. Masz kółko w tym samym miejscu i tak samo jak poprzednio zaznacz tą warstwę i zShiftem kółko, potem prawy przycisk i “połącz”,

  1. powinieneś zobaczyć przez dziurę w 2 warstwach podkład, tło czy co tam masz,

  2. tak powtarzać możesz z n-warstwami, za każdym razem wchodząc na wyższą ,do każdego celu można dojść kilkoma drogami, ale jak masz zamiar więcej robić w Corelu to poradziłbym kupić książkę o Corelu i tam przećwiczyć potrzebne lekcje. Ja tak się nauczyłem. Pozdrówka i radochy z patrzenia przez dziury, che, che, che.daj znać jak coś zobaczysz. :smiley: :o :o

PS: A w swoim profilu to już mógłbyś podać skąd jesteś, bo chciałbym wiedzieć w jaki rejon moje listy lecą.

No dzięki ,doszedłem do tego innym sposobem niż napisałeś (bo nie mogłem zatrybić z twojego opisu :slight_smile: ) , ale naprowadziłeś mnie na trop, niestety w książkasz tego nie znalazłem a mam jedną dość porządną,

jestem ze Śląska, 30km od Katowic

jeszcze raz dzięki, jak będzie jakiś grubszy problem, to spróbuję Cię trochę poniepokoić :slight_smile:

Mototeściu!

Cieszę się, że szafnąłeś ten problem. Wejdź na http://corel.wodip.opole.pl/ to zobaczysz fajną lekcję warstw i wiele innych. Są i inne stronki o corelu, tylko trzeba w googlach dać temat, a masz cały uniwersytet o Corelu. Będziesz Wielki. Niech żyją zdrowo i szczęśliwie wszyscy ludziska w promieniu 30 km od Katowic, hou, rzekł stary Winetou i przeleciał przez dziurę w warstwie :lol: :oops: