Jak wykryć wciśnięcie przycisku mikrofonu - Windows (PC)

Witam kolegów.

Podłączyłem sobie do komputera zestaw słuchawkowy od komórki aby móc go wykorzystywać jako słuchawki z mikrofonem (kwestie techniczne rozwiązałem odpowiednią przejściówką/samoróbką - podłączone klasycznie wtyczkami jack pod gniazda słuchawek i mikrofonu karty dźwiękowej) i działa to bardzo ładnie.

Jako że zestaw słuchawkowy jest wyposażony w przycisk szukam rozwiązania następującego problemu:

Jak wykryć że przycisk ten został wciśnięty :?:

Niezorientowanym wyjaśniam że przycisk w zestawach słuchawkowych dla komórek standardowo jest połączony równolegle z mikrofonem (na tych samych żyłach co mikrofon) a jego wciśnięcie objawia się charakterystycznym pyknięciem w głośnikach.

A więc czy ktoś z was ma jakiś pomysł jak rozwiązać tą kwestię?

Najlepiej jakby było to rozwiązanie programowe aby było to jak najprostsze ale wszelkie pomysły mile widziane.

Rozwiązania programistyczne (kody źródłowe) mile widziane.

Witaj,

konkretny problem w sumie. Co do drogi programowej - może być chyba ciężko… Próbowałbym dwojako, ale to tylko pomysły, gdyż programowaniem nie zajmowałem się już dłuższy czas…

  1. są w WinAPI funkcji jak:

http://msdn.microsoft.com/en-us/library/aa910384.aspx

Ale zakładam, że to enumeruje urządzenia zainstalowane w systemie, więc Ciebie nie ratuje;

  1. mówisz, że wciśnięcie objawia się pyknięciem. Może warto sprawdzać wejście mikrofonu i jak coś się pojawia, to wtedy wiadomo, że coś tam jest i działa? Pogrzeb po MSDN, może coś Ci do głowy wpadnie.

http://msdn.microsoft.com/en-us/library/aa909811.aspx

Z ciekawość - po co Ci wiedza o wciśnięciu?

A może spróbować jakoś sprzętowo? Np. poprzez sprzężenia guzika z jakimś urządzeniem na RS-232 i odczytywanie przez ten interfejs? Ale to już zupełnie luźna dywagacja…

A no zrodził mi się taki pomysł żeby skoro już mam to podłączone pod kompa i jest tam ten przycisk to można by go wykorzystać do wywoływania nim poprzez jakiś program jakichś zdarzeń w systemie (podobnie jak w komórce) np. włączenie/wyłączenie wyciszenia mikrofonu.

Nad wykorzystaniem jakiegoś prostego urządzenia pod RS-232 też się zastanawiam ale problemem jest to że przycisk ten korzysta razem z mikrofonem z tych samych przewodów i tych samych pinów we wtyczce więc to urządzenie siłą rzeczy byłoby też połączone z wejściem mikrofonowym karty dźwiękowej a bardzo bym nie chciał jej uszkodzić jakimiś lewymi prądami.

Do tego dochodzą programistyczne problemy związane z bezpośrednim odwoływaniem się do portu szeregowego w systemach od XP wzwyż, są one do obejścia ale im prościej tym lepiej.

Dodane 21.05.2012 (Pn) 16:09

Co do tych linków to dotyczą one mobilnych wersji windowsa a mi chodzi o wersje desktopowe (głównie winxp na którym pracuję) ale dzięki, może znajdę coś tam coś przydatnego.