Jak wyłączyć 1 rdzeń E2140/2160?

witam muszę wyłączyć 1 rdzeń w Pentium-Dual-Core-E2140 1,8GHz, poniewaz klient namieszoł sobie w setup-ie,(twierdzi że w Setup-ie ustawiał ustawienia internetowe, a dokładnie grupę roboczą) i uszkodził/przepalił 1 rdzeń tzn. jeden rdzen działa na 1,8GHz a drugi na 450 MHz, musze to zrobić z Albo z poziomu dosa ponieważ windows nie startuje (widzi tylko tego kulawego rdzenia 450Mhz) Na ekranie wyskakuje komunikat podobny jak przy ustawieniu zbyt dużej rozdzielczości ekranu tzn. “System not support this frequency”,albo z poziomu Linuxa(ale jeszcze nie zdążyłem sprawdzić czy linux da radę sie uruchomić:(…).

Bios prawdopodobnie też jest uszkodzony, ponieważ nie pracuje stabilnie czasami “zapomina ustawienia”, a czasami sam sobie zmienia “Na własne widzi mi sie”,. Procek w ogóle nie reaguje na zmiany częstotliwości w setup-ie więc aktualizacje biosu chce wykonać w ostateczności,ponieważ płyta może nie wstać a szkoda byłoby płyty, bo nawet dobra płyta GA-945P-S3 http://www.gigabyte.pl/products/mb/specs/ga-945p-s3_33.html (dla overlockerów:)heh) . Ps. Pisze drugiego posta ,bo nie wiem czy pierwszy został opublikowany:(

Bardzo prosze o jakiekolwiek informacje:)

Dzieki:)

No większej bredni to chyba nie słyszałem a różne tłumaczenia się słyszy. Z tego co opisujesz to prawdopodobnie jest walnięta płyta. Ale sprawdził bym to na 2 sposoby wkładając ten procen na inną i inny procek na tą płytę. Raczej bardzo rzadko sie zdarza aby padł procek.

do jas_fasola, też wpadłem na pomysl żeby włozyc go do innej płyty, hehe :slight_smile: za godzine ,bede sprawdzał,a w miedzy czasie odpale jakiegos linuxa live, i spróbuje wyłączyć jeden rdzeń.

sudo powersaved -E 1

wyłącza 2 rdzeń , zobaczymy czy pomoże(nie chce klienta obciążać kosztami płyty, bo jest w trudnej sytuacji finansowej).

Dzieki za normalne podejscie do sprawy,bardzo cenie sobie odpowiedzi, które chocby w najmniejszym stopniu,ale coś wnoszą. Właśnie sam pracuje nad stroną skupiającą sie na zagadnieniach z zakresu informatyki, i na moim forum nie bedzie miejsca, dla ludzi takich jak “darek0107”.Pozdrawiam

Dodane 14.03.2011 (Pn) 10:52

Do darek0107, Po co taki post? twoja odpowiedz ,nie wnosi zupełnie nic!! co ty sobą reprezentujesz?? Skoro nie masz nic do powiedzenia, to lepiej nic mów nic,ludzie czytający forum ,nie będa cie uważać za ignoranta.

W procesorach nie można wyłączać rdzeni. Oddaj go do intela bo takie sprawy nie dla Ciebie.

Piszę bo może ktoś kiedyś będzie mial podobny problem.

Udało mi sie naprawić(Byłem zestresowany ale ryzyko sie opłaciło:).

Rdzenie/Procesory na płytach wieloprocesorowych mozna wyłaczać, Ponieważ ma to wielkie znaczenie w dużych serwerowniach ,gdzie istotnym czynnikiem jest uzyskanie jak najniższej temperatury pomieszczenia oraz ograniczenie zużycia energii elektrycznej.

Gdzie windows nie może, tam linux pomoże:). Linux(Backtrack-Live) uruchomił sie bez problemów na tak dużej rozbieżności Mhz, i ustawił sobie na obu prockach 900 Mhz.Wyłączanie/ włączanie procka nie dawało żadnych rezultatów.

W końcu zdecydowałem sie na update biosa, i w ciągu kilkunastu sekund Bios /Setup sie “zregenerował”:slight_smile:

Koniec.