Jak wyłączyć dziedziczenie stylu w css

Witam,

 

tak jak w temacie :-x  Mam sobie takie coś:

<html>

Nie można tego wyłączyć, można to nadpisać definiując co potrzeba dla elementu B lub U (w tym przykładzie).

Aha, czyli mam sobie sam wpisać b {font-size: 12pt; color: black;} i u {font-size: 12pt; color: black;}? A może jest jakaś wartość “domyśla”, coś w stylu b {font-size: default} (tak sobie teraz wymyśliłem z ciekawości :D)? Jeśli nie ma, to szkoda.

Dzięki za pomoc!

Dla obu nie musisz, wystarczy dla jednego z nich.

Co do default: http://www.w3schools.com/cssref/pr_font_font-size.asp – jest kilka opcji, ale akurat Twojej nie :stuck_out_tongue:

 

Czasem można zrobić tak, że dla BODY (czyli całego dokumentu) lub P definiujesz np. 20px, a dla jakiegoś konkretnego elementu (tutaj np. B lub U) ustawiasz np. 150% i zależność powinna być zachowana, nawet jak potem zmienisz tę pikselową wartość. Kombinuj, testuj i czasem looknij na dokumentację  …podpowiedź: w3schools.com :slight_smile:

Ok, dzięki za pomoc!

5 zł :wink:

Nie lepiej byłoby to w ten sposób zrobić?

.zielony {
    font-size: 20pt;
    color: green;
    text-decoration: underline;
    font-weight: bold;
}

Wtedy zapis html:

<p><span class="zielony">Ta część zastosuje do styl użytkownika</span>, a reszta będzie standardowa</p>

Ups, pomroczność wzrokowa, ale powyższe zostawię :wink:

p {font-size: 20pt; color: green;}
.normal {
   font-size: 14px;
   color: black;
   text-decoration: underline;
   font-weight: bold;
}

Wtedy zapis w html:

pspan class="normal"Część pogrubiona z podkreśleniem i czarnym kolorem tekstu/span, reszta określona dla paragrafu./p

Teraz będzie pasować :wink:

:smiley: Jim1961 i manieKMP Jeszcze raz dzięki za pomoc! :smiley:

@manieKMP

Zachowując jakąkolwiek “logikę” w nazewnictwie, zamiast “normal” użyłbym “abnormal” albo “emphasized”.