Jak wyłączyć napięcie z usb - Gigabyte GA-77OT-D3L?

Witam. Chciałbym wyłączyć napięcie z usb w płycie głównej Gigabyte GA-77OT-D3L. Czyli podczas gdy komputer będzie pracował chcę żeby napięcie oczywiście było. Gdy będzie wyłączony napięcia ma nie być =) Po co mi to? Otóż po to.

A jest? Jeszcze nie spotkałem się z komputerem, w którym po wyłączeniu napięcie było cały czas.

Podczas uśpienia - ok, ale po wyłączeniu nigdy.

Jesteś pewny, że masz napięcie po wyłączeniu?

Ja też tak mam że po wyłączeniu kompa urządzenia usb nadal mają napięcie (na porcie ps2 dla myszy też) i wiele komputeró tak ma, nie wiem czy jest na to jakiś sposób.

Pomysł z wyłącznikiem listwy sterowanym z usb jest całkiem niezły ale ja bym do tego wykorzystał napięcie pobierane z gniazda dla wentylatora lub z molexa, na tych złączach napięcie jest wyłączane zawsze po wyłączeniu kompa.

Banan , Ale czy wiesz o tym, że do tak sterowanej (przerobionej) listwy nie możesz podłączyć samego komputera a tylko urządzenia peryferyjne - drukarka, skaner, monitor itp?

Uważam że listwa sterowana napięciem z molexa jest znacznie praktyczniejsza,

a w przypadku płyt gigabyta jest to niezbędne…

Polecam ten temat z elektrody

http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=711508

Po wykonaniu tego, należy listwe, przetestować i po mierzyć,

używając multimetru i zastępczego źródła napięcia dla przekaźnika,

żeby wyeliminować pomyłki w podłączeniach, i potencjalnych źródeł zwarć…

Cedar , trafna uwaga.

Listwa zrobiona dokładnie według tego projektu włącza się dopiero gdy dostanie zasilanie z kompa (z USB) więc nie da się włączyć kompa podłączonej do niej samej bo komp nie wystartuje i nie włączy jej.

Ale lekka modyfikacja projektu umożliwi wykorzystanie jej także do zasilania kompa podłączonego do niej samej.

Wystarczy dodatkowo zamontować w niej włącznik i podłączyć go równolegle z przekaźnikiem.

Wtedy włącznikiem będzie się włączało listwę na stałe i wystartują wszystkie podłączone do niej urządzenia, będzie można już wyłączyć włącznik bo przekaźnik już będzie trzymał i jak tylko komp się wyłączy przekaźnik wyłączy całą listwę.

Oczywiście tak zmodyfikowany projekt można sterować też zasilaniem ze złącza wentylatora lub z molexa.

Chyba że komp który ma w ten sposób sterować listwą to laptop, wtedy sprawa się komplikuje bo na zewnątrz są tylko złącza usb.

Tak wiem.

No pewnie. Inaczej przy wyłączonym kompie nie ładowała by mi się komórka z usb.

Rozmawiałem z kuzynem, który uczy się na elektronika i zrobi tak, że tylko na niektóre gniazda będzie działał przekaźnik. Do innych podłączę takie urządzenia które są mi potrzebne i po wyłączeniu komputera. Czyli np. lampkę i sam komputer, żeby wystartował. Czyli pewnie użyjemy do tego jakiegoś gniazda z wnętrza komputera, bo przed chwilą zmieniałem ustawienia w biosie. Co skończyło się restartem biosa poprzez wyciągnięcie baterii, bo całkiem wyłączyłem usb nawet przy włączonym komputerze. Żeby zrobić tak jak chciałem (przy włączonym włączone → przy nie, nie) to musiał bym znaleźć taką opcję w biosie. Takiej opcji jednak nie znalazłem.

Też tak miałem, święcąca np. myszka przy wyłączonym komputerze bardzo mnie wkurzała. Poprzednio miałem płytę Asrocka i tam można było zasilanie portów USB i PS2 wyłączyć zworką na płycie głównej. Ale zmieniłem na Gigabyte no i znowu wszystko co było podłączone do komputera świeciło. Szukałem i znalazłem rozwiązanie. Wejdż do BIOSU i tam w zakładce POWER MENAGMENT poszukaj opcji ENERGY USING PRODUCT (EUP) i włącz ją. Ta opcja powoduje że komputer po wyłączeniu staje się przyjazny dla środowiska bo pobiera bardzo mało energi poniżej 1 W. Aby tak było prawie wszystko gdy komputer jest wyłączony także jest wyłączone, a więc i zasilanie tych portów USB. U mnie to pomogło napisz jak u ciebie i czy masz tą opcję w BIOSIE.

U mnie w zakładce POWER MANAGEMENT SETUP nie ma takiej opcji.

Zobacz czy na stonie Gigabyte nie ma nowej wersji Biosu do twojej płyty może jak zakyualizujesz bios ta opcja się pojawi.

Płyta została kupiona na początku stycznia, a w ustawieniach fabrycznych (po wyjęciu baterii i ponownym włożeniu) jest wgrana data z 2010 roku. Zresztą na stronie producenta też nie ma nowego biosu.

Wyjęcie baterii nie zmienia wersji biosu, skasowane zostają tylko jego ustawienia.

Ta płyta może być w 3 wersjach (rev. 1.x rev. 3.1 rev. 8.8 ) i dwie z nich mają do wyboru inne biosy, sprawdzałeś dokładnie która jest Twoja?

Chyba mnie źle zrozumiałeś. Po “stronie producenta” nie miało być słowa “też”. Chodziło mi o to, że po skasowaniu ustawień data zmienia się na 2010 więc pewnie i tak nie ma aktualizacji BIOS’u. Po za tym to na pewno ta. Sprawdziłem na początku instrukcji (po angielsku) jest napisane Rev. 1401.

Zdjęcie BIOS’u

Zdjęcie z POWER MANAGEMENT SETUP

  • może to pomoże wam w odnalezieniu takiej opcji, bo na własną rękę już się przejechałem.

Dodane N, 13 listopada 2011, 12:12

Gdzieś zgubiłem pierwsze zdjęcie. Zrobię i za chwilkę wgram na serwer.

Dodane N, 13 listopada 2011, 12:21

Już wgrane

Z tego co widze masz opcje ERP support, nie jestem pewny, ale na szybko się zorientowałem że to to samo co Energy Using Product, na zdjęciach widze że jest ona wyłączone włącz ją i zobacz czy to pomogło.

A co to ma do rzeczy? Moduł zegara jest modułem niezależnym od biosu i to do jakiej daty wraca po skasowaniu nie ma nic wspólnego z wersją biosu.

Jakiej “instrukcji”?

Uruchom program CPU-Z i pokaż nam zakładkę " Mainboard" wtedy będzie 100% pewności.

Pomogło =) Po wyłączeniu komputera napięcie z portów ucieka z krzykiem. Dziękuję i pozdrawiam Banan.