Jak wyłączyć permanętne pytanie się o hasło Ubuntu 11.04

Witajcie,

jak w Ubuntu wyłączyć to paskudne pytanie się o hasło za każdym razem jak chcę coś zainstalować? Bo to już mnie zaczyna powoli denerwować

Do konfiguracji sudo trzeba dodać parametr NOPASSWD:

http://forum.pclinuxos.org.pl/viewtopic.php?f=11&t=2233 .

Lepiej zostaw konfigurację sudo w spokoju, bo to znacznie obniża bezpieczeństwo systemu. Sudo jest od tego, żeby prosiło o autoryzację przed dostępem do wrażliwszych punktów systemu. Zainteresuj się pam_usb, które opisałem jakiś czas temu tutaj, bo to całkiem wygodny kompromis.

Albo sudo niech pamięta hasło, np. do zakończenia sesji, w tym celu należy dopisać do pliku sudoers taką linijkę

Defaults:nazwa_użytkownika timestamp_timeout=-1

System zapyta o hasło tylko raz i będzie je pamiętać do następnego zalogowania się/ponownego uruchomienia systemu.

Pozdrawiam!

Najlepiej by było tak zeby nie pytał sie przy instalowaniu w Software Centrum ale w terminalu zeby sie pytal zawsze…

Okiej … wejdź do katalogu:

usr/share/applications

Odszukaj ikonę programu Centrum Oprogramowania Ubuntu / albo poznasz po nazwie. Otwórz ten plik za pmocą Gedit - sprawdź jakim poleceniem jest urachmiany => wpis w pozycji Exec. Następnie do pliku:

/etc/sudoers

dopisz taką linijkę:

mikber18 ALL= NOPASSWD:/bin/polecenie_uruchamiające_Centrum_Oprogramowania_Ubuntu

Za mikber18 podstaw swojego usera, i ścieżkę do programu/polecenia COU, pełną ścieżkę uzyskasz za pomocą:

sudo whereis nazwa_programu

Wpis w /etc/sudoers zezwoli użytkownikowi mikber18 uruchamiać ten konkretny program bez hasła na wszystkich terminalach.

Centrum Oprogramowania, to inaczej software-center i tym poleceniem się je uruchamia w terminalu :wink: Jeśli chce się uruchamiać CO z menu, trzeba podmienić lub stworzyć nowy aktywator.

Pozdrawiam!