Jak wyłączyć regulację głośności z klawiatury?

Witam serdecznie,

po długich poszukiwaniach na różnych forach, w poradnikach i stronach typu pomoc Microsoftu, licznych próbach i grzebaniu w ustawieniach, zwracam się z prośbą o pomoc w rozwiązaniu problemu, który doprowadza mnie juz do zwątpienia.

Konkretnie chodzi o regulację głośności, a raczej obsługę odtwarzaczy i dźwięku z klawiatury. Jakimś cudem moja córeczka musiała poprzestawiać coś w ustawieniach. Np. głośność mogę obniżać klawiszem lewy ALT, ale już nie wiem, jak ją zwiększać. Prawy ALT ma przypisane przeskakiwanie do następnego utworu w odtwarzaczu. To dotyczy różnych odtwarzaczy, sprawdzałem m.in. na Winampie, JetAudio i Windows Playerze.

Moje pytanie: jak dezaktywować funkcję regulacji głośności i obsługi odtwarzaczy z klawiatury?

Będę bardzo, bardzo wdzięczny za rady, bo muszę kilkadziesiąt razy dziennie podkręcać dźwięk, co mnie i moja rodzinę po prostu wykańcza… A ze używam głównie klawiatury, a mało myszki, to bardzo często w kilka sekund znów znika dźwięk…

Dziękuję z góry!

Nie podałeś nawet marki klawiatury, a co dopiero modelu. Nie napisałeś, z jakiego systemu operacyjnego korzystasz… Wróżenie z fusów działa na podobnej zasadzie, jak odgadywanie, który klawisz za co odpowiada w twojej konfiguracji klawiatury. Szklana kula potrzaskała się już dawno temu.

Sugeruję przywrócić domyślne ustawienia w konfiguracji sterownika, bo domyślam się, że nie korzystasz z systemowych, tylko z tych od producenta. Ewentualnie – upewnij się, że w opcjach regionalnych systemu masz wybrany polski układ klawiatury.

Sorry, faktycznie mogłem podać więcej informacji. W mojej naiwności sądziłem, że po prostu dowiem się, gdzie wyłączyć sprzężenie klawiszy ALT i kółka myszki z regulacją głośności i będzie po problemie…

Nadrabiam zatem zaległości, sypiąc popiół na mą głowę:

I. Dane sprzętowe

1. System operacyjny

Microsoft Windows XP Professional 32-bit, SP3

Właściwości systemu operacyjnego:

Nazwa systemu operacyjnego Microsoft Windows XP Professional

Nazwa kodowa systemu operacyjnego Whistler

Język systemu operacyjnego Polski

Typ jądra systemu operacyjnego Multiprocessor Free (32-bit)

Wersja systemu operacyjnego 5.1.2600 (WinXP Retail)

Dodatek service pack systemu operacyjnego Dodatek Service Pack 3

2. Płyta główna

Typ procesora DualCore Intel Core 2 Duo E6300, 1866 MHz (7 x 267)

Nazwa płyty głównej Asus P5LD2 (3 PCI, 3 PCI-E x1, 1 PCI-E x16, 4 DDR2 DIMM, Audio, Gigabit LAN)

Mikroukład płyty głównej Intel Lakeport i945P

Pamięć fizyczna 1024 MB (DDR2-533 DDR2 SDRAM)

Typ BIOS’u AMI (07/12/06)

3. Klawiatura

Easy touch ET-229 VISION X-FLAT PS/2

http://easytouch.com.pl/PL/products/com … flat_ps_2/

i8042prt Sterownik portu klawiatury i8042 i myszy PS/2 i8042prt.sys 5.1.2600.5512 Sterownik jądra Działanie

Kbdclass Sterownik klasy klawiatury kbdclass.sys 5.1.2600.5512 Sterownik jądra Działanie

Sterownik klawiatury serwera terminali 5.1.2600.5512

Windows’owe sterowniki urządzeń

Urządzenia systemowe / Sterownik klawiatury serwera terminali

Właściwości urządzenia:

Opis sterownika Sterownik klawiatury serwera terminali

Data sterownika 2001-07-01

Wersja sterownika 5.1.2600.5512

Dostawca sterownika Microsoft

Plik INF machine.inf

ID sprzętu ROOT\RDP_KBD

Standardowa klawiatura 101/102 klawisze lub Microsoft Natural Keyboard PS/2

Właściwości urządzenia:

Opis sterownika Standardowa klawiatura 101/102 klawisze lub Microsoft Natural

Urządzenia systemowe / Keyboard PS/2

Data sterownika 2001-07-01

Wersja sterownika 5.1.2600.5512

Dostawca sterownika Microsoft

Plik INF keyboard.inf

ID sprzętu ACPI\PNP0303

Urządzenie PnP 101/102-Key or MS Natural Keyboard

Zasoby sprzętowe:

IRQ 01

Port 0060-0060

Port 0064-0064

Urządzenia systemowe / Sterownik klawiatury serwera terminali

Właściwości urządzenia:

Opis sterownika Sterownik klawiatury serwera terminali

Data sterownika 2001-07-01

Wersja sterownika 5.1.2600.5512

Dostawca sterownika Microsoft

Plik INF machine.inf

ID sprzętu ROOT\RDP_KBD

Keyboard PS/2

Typ klawiatury IBM enhanced (101- or 102-key) keyboard

Układ klawiatury Polski (programisty)

Strona kodowa ANSI 1250 - Europa Środkowa (Windows)

Strona kodowa OEM 852 - Europa Środkowa (DOS)

Opóźnienie powtarzania 1

Częstotliwość powtarzania 31

Mysz:

Easy touch ET-51 OPTO SATURN PS/2

Podobna do tej, bo mojej już nie ma w ofercie:

http://easytouch.com.pl/PL/products/com … uran_ps_2/

Mysz Microsoft PS/2

Właściwości myszy:

Nazwa myszy Mysz Microsoft PS/2

Liczba przycisków 3

Prawo/Leworęczna Dla praworęcznych

Szybkość wskaźnika 1

Próg czasowy dwukrotnego kliknięcia 500 msec

Próg X/Y 6 / 10

Liczba przewijanych linii kółkiem 3

Karta dźwiękowa

Realtek ALC882/D/M

@ Intel 82801GB ICH7

  • High Definition Audio Controller [A-1]

HD Audio

Intel 82801GB ICH7 - High Definition Audio Controller [A-1]

Właściwości urządzenia:

Opis urządzenia Intel 82801GB ICH7 - High Definition Audio Controller [A-1]

Opis urządzenia (Windows) Sterownik magistrali Microsoft UAA dla High Definition

Audio

Typ magistrali PCI

ID urządzenia 8086-27D8

ID podsystemu 1043-8237

Numer wydania 01

ID sprzętu PCI\VEN_8086&DEV_27D8&SUBSYS_82371043&REV_01

Realtek ALC882/D/M

Właściwości urządzenia:

Opis urządzenia Realtek ALC882/D/M

Opis urządzenia (Windows) Realtek High Definition Audio

Typ urządzenia Audio

Typ magistrali HDAUDIO

ID urządzenia 10EC-0882

ID podsystemu 1043-E601

Numer wydania 1001

ID sprzętu HDAUDIO\FUNC_01&VEN_10EC&DEV_0882&SUBSYS_1043E601&REV_1001

Urządzenia systemowe / Sterownik magistrali Microsoft UAA dla High Definition Audio

Właściwości urządzenia:

Opis sterownika Sterownik magistrali Microsoft UAA dla High Definition Audio

Data sterownika 2004-03-05

Wersja sterownika 5.10.0.5010

Dostawca sterownika Microsoft

Plik INF hdaudbus.inf

ID sprzętu PCI\VEN_8086&DEV_27D8&SUBSYS_82371043&REV_01

Location Information Magistrala PCI 0, urządzenie 27, funkcja 0

Urządzenie PCI Intel 82801GB ICH7 - High Definition Audio Controller [A-1]

Zasoby sprzętowe:

IRQ 19

II. Co już zrobiłem

  1. Wprawdzie wgrałem sterowniki do klawiatury zarówno ze strony internetowej producenta jak i z dyskietki załączonej do klawiatury, ale w instrukcji obsługi jest napisane, że Windows XP automatycznie ją rozpoznaje i nie potrzeba dodatkowych sterowników do klawiatury i myszki, a nawet ich po prostu nie ma: a to co jest, to jakieś dziwne programiki, które nie pozwalają na żadne ustawienia mi potrzebne.

  2. Wypróbowałem programy typu Keyboard Remapper, ale one dają możliwość tylko zmiany przyporządkowania funkcji do klawiszy, a nie usuwania już przyporządkowanych w inny sposób. A ze potrzebuje klawisze ALT w ich miejscu i ich używam, to nie mogę ich gdzie indziej przerzucić, bo problem i tak pozostanie. Konkretnie bawiłem się następującymi programami:

  • Keyboard Remapper Version:1.2.17

  • KeyTweak - Keyboard Remapper (v. 2.2.0)

  • Dev-Labs’ Keyboard Remapper Version: v0.89 Release 2

  • Key Remapper 1.04

  1. Wgrałem także aplikację Microsoft Keyboard, ale ona nie daje tutaj żadnych możliwości.

  2. Szukałem w rejestrze możliwych połączeń, było kilka wpisów w AppKey (nie dotyczyły klawiszy ALT, które mają numery: lewy 60 i prawy 62) pod:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\AppKey

Wywaliłem wszystkie te wpisy, ale to oczywiście też nic nie dało.

  1. Przeszukałem zarówno panel sterowania, oprogramowanie karty dźwiękowej jak i opcje i ustawienia odtwarzaczy pod katem możliwości przywrócenia ustawień fabrycznych dla klawiatury i ich nie ma. W odtwarzaczach żadne hot keys nie były i nie są aktywne, a na pewno nigdzie nie ma nic, co łączyłoby klawisze ALT z regulacją głośności.

III. Wnioski

  1. Wygląda na to, że w jakiś sposób (może coś z kodekami albo aktualizacjami Microsoftu?) regulacja głośności została sprzężona z klawiszami ALT.

  2. Klasyczne sposoby typu działanie ze sterownikami czy zmiany w ustawieniach nie przyniosą zmiany.

  3. Trzeba znaleźć miejsce, gdzie doszło do powiązania, a ja już żadnych innych możliwości nie widzę… Miałem nadzieję, że ktoś miał podobny problem i powie mi, gdzie jest ta magiczna różdżka… :slight_smile:

Widzę, że ciężko będzie ;/

Zacznijmy od tego, że sterowniki wbudowane w system z zasady obsługują tylko podstawowe klawisze. Innymi słowy, bez sterowników producenta klawiatura będzie działać, ale klawisze multimedialne nie będą reagowały żadną akcją na ich wciśnięcie. Regulacja głośności zapewne dostarczana jest przez sterownik producenta, więc problem tkwi w konfiguracji tego sterownika.

Na początek mogę ci poradzić, abyś uruchomił system w trybie awaryjnym (wtedy te sterowniki nie załadują się, a klawiatura będzie korzystać z systemowych). Jeśli wówczas będzie zachowywać się prawidłowo, to już mniej więcej wiemy, gdzie leży problem.

Uruchom więc system w trybie awaryjnym (jeśli nie wiesz jak – instrukcja) i napisz, co się dzieje.

Problem rozwiązany! Wypróbowałem wiele rzeczy i okazało się, że odpowiedzialna była … klawiatura. Ona w jakiś dziwny sposób połączyła te funkcje. Mam już nową i problemu nie ma!

Dziękuję raz jeszcze za okazaną mi pomoc!