Jak wyłączyć scandisk?

zainstalowałem viste i za każdym razem, system chce sprawdzić scandisk’iem mi jedna partycje, wkurza mnie to bo muszę siedzieć przy kompie i wyłączać to za każdym razem gdy włączam kompa, pozwoliłem systemowi sprawdzić kilka naście razy ale za każdym razem to samo, w XP też miałem taki problem ale usunąłem na stałe scandisk’a i było po problemie więc chciałbym abyście napisali mi jak w Viście go całkowicie wyłączyć aby już nigdy nie skanował dysków

poszukaj w harmonogramie zadań-zadania które odpala scandiska i usuń je.

a które zadanie odpala scandisk’a ??

musisz znaleść w harmonogramie coś w stylu chkdsk lub checkdisk ,poczytaj opis czy chodzi o sprawdzanie dysku twardego w poszukiwaniu błędów,dasz rade.

nie ma nic takiego

devil33 zainstaluj O&O Defrag v10 Pro http://www.oo-software.com/home/en/products/oodefrag/ (trial 30 dni)

zdefragmentuj nim wszystkie partycje (najlepiej opcją SPACE).

Zainstaluj MHDD z http://www.cdrinfo.pl/download/7273181641

i zapoznaj się z

http://www.nirvanowiec.republika.pl/MHDD.html

Przeważnie Windows XP/Vista co start systemu sprawdza poleceniem ScanDiskiem bo mylnie wyszukuje błędne sektory na dysku. Jedynym rozwiązaniem jest ponowne sformatowanie CAŁEGO dysku lub, co mniej bolesne, przeskanowanie dysku w poszukiwaniu martwych sektorów, update MBR/MFT za pomocą MHDD i okresowy defrag partycji :slight_smile:

ok dzięki pomogło

Co to jest te MBR/MFT ?? To komendy w MHDD? Chciałbym u siebie w XP też wywalić ten scandisk przy wywalaniu systemu. Napisane jest w opisie MHDD że zerowanie jest dobrym sposobem na usunięcie bad i wolnych sektorów, ale również utrata danych, wszystko się wtedy traci jak przy formacie?

ten skrypt wyłącza całkowicie scandisk całkowicie

Windows Registry Editor Version 5.00


[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager]

"AutoChkTimeOut"=dword:0000000


[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager]

"BootExecute"=hex(7):61,00,75,00,74,00,6f,00,63,00,68,00,65,00,63,00,6b,00,20,\

00,61,00,75,00,74,00,6f,00,63,00,68,00,6b,00,20,00,2a,00,00,00,00,00


[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon]

"SFCScan"=dword:00000000


[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\MyComputer\cleanuppath]

@=hex(2):25,00,53,00,79,00,73,00,74,00,65,00,6d,00,52,00,6f,00,6f,00,74,00,25,\

00,5c,00,73,00,79,00,73,00,74,00,65,00,6d,00,33,00,32,00,5c,00,63,00,6c,00,\

65,00,61,00,6e,00,6d,00,67,00,72,00,2e,00,65,00,78,00,65,00,20,00,2f,00,44,\

00,20,00,25,00,63,00,00,00

zapisujesz go poprostu w notatniku i w nazwie dodajesz .reg i odpalasz plik

Aby wyłączyć skanowanie przy starcie nie trzeba wyłączać na stałe chkdska.

Wystarczy w menu start->uruchom->wpisac cmd

w nowym oknie wpisac:

fsutil dirty query X:

(X-partycja na której chcesz wyłączyć sprawdzanie) Potem wpisujemy

chkdsk x: /F

(X-tak samo, jak poprzednio)

Włączamy ponownie komputer, niech chkdsk jeszcze raz sprawdzi dysk. Przy następnym włączeniu nie będzie już sprawdzał.

Ja bym nie radził wyłączać na stałe tego programu. Bywają sytuację, że tylko on potrafi wyleczyć dysk.

Ramzess , MHDD całkowicie usunie wszystko z dysku, nawet partycje. Zresztą, sama nazwa na to wskazuje. Jednak przed użyciem tego programu radzę odczytać SMART dysku twardego, gdyż zerowanie wykonuje się jako ostateczność.

Dzięki chłopaki za info. Wiec jesli MHDD przy zerowniu czyści całkiem dysk, nie lepiej i prościej po prostu walnąć formata?

Btw, czytajac ze przyczyną tegio scandiska przy każdym włączeniu może być szukanie przez system błędnych sektorów, postanowiłem po prostu gruntownie partycje przeskanować właśnie scandiskiem. I chyba pomogło. Bo właśnie nie chciałem go wyłączać za pomocą choćby skryptów.

Pozdrawiam;)

Ramzess , daj odczyt danych SMART z programu HD Tune, zakładka Health.

Przeskanuj także na bad sektory (zakładka Error Scan).

Będzie wiadomo, czy to jest/był jakikolwiek problem z dyskiem.

Eh, leniłem się i nie sprawdziłem ponownie forum… A już nie mam tego kompa, bo robiłem dla znajomego. Myśle że to dysk jest ok. Poza tym ma ktos moze jakis link do jakichs informacji o SMART dysku? Jak sie czyta logi tego itp? Jak interpretować dane?

Pozdrawiam;)

Jeszcze nie znalazłem strony, gdzie podano wszystkie atrybuty SMART.

Ale też totalnie nie ma sensu wszystkiego poznawać.

Najważniejsze są:

01 Raw Read Error Rate - ilości błędów odczytu

05 Reallocated Sectors Count - ilość zrealokowanych bad sektorów

C3 Reallocation Event Count - Ilość operacji remapowania

C5 Current Pending Sector Count - ilość sektorów oczekujące na remapowanie

C6 Uncorrectable Sector Count - Nienaprawialne sektory

Wszystkie te dane różnią się dla różnych dysków. Jeden producent monitoruje jeden parametr, a drugi nie. Dlatego należy zwracać szczególną uwagę, jakie są zwracane wartości SMART i z jakiego dysku. W zasadzie tylko parametr 05 jest monitorowany przez wszystkich.

Całej reszty nie ma sensu poznawać, gdyż są albo mało przydatne, zawsze prawdziwe lub niezwykle rzadko monitorowane.

A jak chcesz koniecznie poznać inne, to:

http://forum.pclab.pl/t258047.html

(problemem jest także to, że parametry mogą nosić inną nazwę u różnych producentów oprogramowania).

Wielkie dzięki;) Postaram się z tym zapoznać. Co do producentów, mogliby to jakoś ogarnąć i zestandaryzować…heh no ale life is brutal;)

Pozdrawiam:)