Jak wyłączyć usługę SMART dla dysku

Witam

mam takie pytanko jak tytule…

Chciałem zainstalować na dysku Seagate Barracuda ATA IV ST360021A systemik Ubuntu 9.10 ale program Palimpset znajduje na dysku błędy SMART, (wykrywanie i ostrzeganie wcześniejsze przed możliwością padnięcia dysku - coś to takiego…)

moja płyta to Shuttel AK31 V2

nie mogę tej funkcji znaleźć więc pytam bo może jakoś inaczej się ona nazywa… może ktoś będzie wiedział gdzie coś takiego szukać…

i nie bardzo wiem jak to wyłączyć i czy w ogóle da się to zrobić… jak to się zwie w bisie…

instalator nie pozwala mi bo znajduje błędy - w ogóle nie widzę dysku w instalatorze - programie do partycjonowania…

a normalnie jest dostępny w systemie i jest do niego dostęp…

Z góry dzięki…

SMART wyłączasz w BIOSie. Trzeba poszukać tej pozycji w jednej z głównych pozycji zakładek), która w róznych wersjach BIOSu znajduje się w różnych miejscach. Generalnie jednak SMART nie powinien w niczym przeszkadzać, ale może…?

Szukaj opcji S.M.A.R.T w Biosie.

A mógłbyś podać producenta i wersję biosu ? Jeżeli nie możesz znaleźć to może ktoś ci tutaj pomoże

sprawa jest taka że nie ma takiej funkcji o takiej nazwie … ja przynajmniej nie widzę

płyta gł to Shuttel AK31 V2

bios jest najaktualniejszy - ostatni jakikolwiek wyszedł - nie pamiętam nazwy…

Dodane 30.11.2009 (Pn) 21:40

model biosu dla tej płyty AK31S20P

Bios Awarda

Dodane 03.12.2009 (Cz) 10:38

================================================================================================

================================================================================================

Może ma ktoś pomysł jak wyłączyć narzędzie do sprawdzania poprawności dysku (narzędzie do obsługi (diagnostyki) dysków twardych - Palimpsest, Disc Utility ) zanim załaduje się system lub instalator, nie wiem jak to jest i jak to można zrobić…

Może da się zrobić tzw własną wersję płytki Ubuntu 9.10 bez tego narzędzia…

chyba ze da się je wyłączyć uruchamiając ubuntu jakoś z linii poleceń bez tego narzędzia…

coś mi się zdaje że to ono powoduje te problemy i odrzuca dysk z możliwości instalacji na nim systemu…

Dodane 03.12.2009 (Cz) 23:26

ZADZIAŁAŁO …

wystarczy podać w terminalu:

sudo apt-get remove dmraid

i wtedy uruchomić instalatora…

widzi dysk… ale może dziwnie pokazywać (raz mi pokazywał że jest jakiś system a innym razem nie było…

ale za to dysk był widoczny… i mogłem zainstalować ubuntu 9.10 :wink: