Jak wymienić pedał w rowerze :)?

Ostatnio podczas jazdy na rowerze trochę za mocno nacisnąłem na pedał w skutek czego pękł. Nie jest już płaski, tylko posiada wybrzuszenie, które przeszkadza w jeździe.

Mam teraz problem z jego zdjęciem. Mianowicie nie ma żadnej śruby, czy otworu gdzie można by go odkręcić.

7b1d5cebe090f663.jpg

Na rysunku widać pedał od strony ramy. W tym zamalowanym na czarno miejscu nie ma żadnego otworu, próbowałem podważyć bo może jest tam jakaś zaślepka, która chroni wejście na imbusa ale nic nie dało.

Nie wiem jak mam się do tego zabrać, w instrukcji też nic nie ma. Nie można też uciąć pedału bo i tak końcówka zostanie.

Tam jest wkręcona na gwincie końcówka pedału.

Pomiędzy pedałem a ramieniem wkładasz płaski klucz (13, 17 lub inny, musisz zmierzyć jaki)

tam są na okrągłej końcówce dwa płaskie przeszlifowania gdzie ten klucz wchodzi.

Zazwyczaj gwint jest lewy. To znaczy odkręcasz w prawo zgodnie

z ruchem wskazówek zegara.

Jak nie ma wejscia na imbus to od strony pedalu powinny byc dwa plaskie miejsca gdzie mozna chwycic kluczem i odkrecic.

Tam gdzie literka R na zdjeciu:

http://www.probikes.pl/img/itm/med/773.jpg

xxxqi2.jpg

Widzisz ten gwint na końcu ?

Ta końcówka jest wkręcona do tej “czarnej dziury” na Twoim rysunku.

9b89e698b42719a1.jpg

Więc w zaznaczonym przeze mnie strzałką miejscu mam odkręcić? Tylko, że siłuje się z tym i nic.

dasz rade troszku sie zakręca podczas jazdy mocno. zapiekło sie. Mocno trza zjedz śniadanie i do dzieła hihi :slight_smile:

No ździebko.

Dodam, że jak odkręcam w stronę przeciwna do ruchu wskazówek zegara to się rusza całe koło.

bo do tego sie trzeba dobrze przyłożyć, użyć porządnego klucza i siły, albo udać sie do "dobrego"sklepu rowerowego i zrobią to wręcz za darmo

tylko czy w odpowiednią stronę się siłujesz ? :stuck_out_tongue:

a guzik prawda :stuck_out_tongue:

z jednej strony lewy z drugiej prawy :slight_smile:

a dokładniej w prawej strony roweru lewy gwint a z lewej prawy :stuck_out_tongue:

chodzi o to by podczas pedałowania siły działające na gwint dokręcały go a nie odkręcały (tak w łopatologicznym tłumaczeniu)

to se przytrzym żeby si ę nie kręciło,odkręca się w lewo a nie w prawo :roll:

czyli odkręcasz w lewo,jeśli nie chce puścić to zamocz to w coca coli na kwadrans i na bank puści :slight_smile:

Tak. Masz odkręcić.

Zwróć uwagę. Zapewne tam jest LEWY GWINT czyli odkręcasz w PRAWO.

Pisałem o tym powyżej.

w odwrotną sie odkreca do kierunku obrotu pedału podczas jazdy. podczas jazdy on sie sam jakgdyby dokręca. lewy pedał odkręcasz w prawo jakbyś słoik zakręcał a prawy w lewo normalnie

jesteś nie możliwy :lol:

ja w wieku 8 lat rozkręciłem cały rower i potem go złożyłem bez najmniejszego problemu :stuck_out_tongue:

co jedynie szprychy były źle napięte :stuck_out_tongue:

ecb5254eb9066233.jpg

Dobra jeszcze raz rysunek. Pedał jest tam gdzie ciągnie się łańcuch(czyli po prawej stronie gdy siedzimy na rowerze w stronę drogi, piszę to bo być może istnieją rowery, które mają łańcuch po lewej :))

Dotychczas odkręcałem w stronę czerwonej strzałki, czyli tak jak odkręca się wszystko. Gdy próbowałem w stronę zielonej strzałki(czyli tak jak się zakręca wszystko) kręciło się koło, więc niezbyt się dało odkręcić.

Więc chyba w dobrą stronę odkręcam?

Nie każdy ma takie manualne predyspozycje :smiley:

Tak

No i teraz jak nie da się odkręcić to upewnij się w którą stronę się odkręca i przywal z cegłY :slight_smile: A tak na serio to

To zobacz jak ktoś będzie trzymał.