Jak wymusić kodowanie UNICODE w Firefoxie?


(Radek68) #1

Witam.

Mam pytanie, czy można jakoś na stałe, w samych opcjach bądź jakimś rozszerzeniem, wymusić na Firefoxie używanie na konkretnej stronie konkretnego zestawu znaków (kodowania)?

Chodzi o sytuację, gdy wchodzę na jakąś konkretną stronę, na której już byłem i wiem jakie ma faktyczne kodowanie (a ma Unicode UTF-8 ) natomiast Firefox z uporem wyświetla mi ją za każdym nowym wejściem w kodowaniu Środkowoeuropejski ISO-8852-2 i za każdym razem muszę to ręcznie zmieniać.


(floyd) #2

System kodowania ustala autor strony np.

A przeglądarki po uruchomieniu strony odczytują ten nagłówek i zaznaczają odpowiednią opcję w widoku strony.

Jeżeli stronę robił jakiś amator i podał niewłaściwy styl kodowania albo całkiem go pominął, to mogą być takie efekty jak podałeś.

Ustawianie na stałe stylu kodowania przez użytkownika dawało by najczęściej kiepskie efekty czyli w przypadku gdyby ten styl nie był by zgodny z zaprojektowanym przez autora strony.


(Radek68) #3

Tak, jeśli chodzi o normalne pliki html, to wiem, że ustala autor, z tym że akurat w moim przypadku chodzi o strony TVP, a konkretnie o zwykłe pliki txt tam zawarte, które kodowane są w UTF-8, a Firefox przyjmuje Środkowoeuropejski ISO-8852-2.

Jest jakiś sposób?

Przykład takiego pliku:

http://www.tvp.pl/prasa/TVPHistoria/p0313_K.txt


(Copycona) #4

Serwer ten nie wysyła w nagłówku http Content-Type informacji o kodowaniu pliku.

Przeglądarki interpretują ten tekst jakby był napisany w kodowaniu domyślnym. http://i.imgur.com/RYpzl3N.png

Rozwiązanie: przestaw “Wybór automatyczny” zestawu znaków z “Wyłączony” na “Uniwersalny”. http://i.imgur.com/hBBHKT0.png

Skutek będzie taki, że teraz wszystkie pliki, dla których nie uda się określić kodowania kodowania (nie wysłano odpowiedniego nagłówka i są bez BOM (wszystkie jednobajtowe (iso-*, windows-*)) będą interpretowane ‘by default’ jako UTF-8.


(Radek68) #5

Działa!

Dzięki za rozwiązanie :slight_smile: