Jak wymusić remap/realokację błędnego sektora na dysku twardym?


(StarterX4) #1

Witam! jakieś kilka tygodni temu (gdzieś z 2 tygodnie temu?) podczas włączania komputera słyszałem jakby coś tam w środku brzdękło, prawdopodobnie był to dysk twardy, brzdęk był dość głośny i troszkę mnie zaniepokoił, jednak nie chciało mi się w to wnikać, jako że większość czasu na komputerze spędzam przy grach na Steamie... :stuck_out_tongue:

Niecały tydzień temu postanowiłem jednak sprawdzić w razie czego SMART dysku twardego pod wingrozą przy pomocy HDTune, jak się okazało, na dysku jest 1 błędny sektor, po czym od razu zrobiłem skan błędów, na szczęście znalazł tylko 1 uszkodzony sektor (1 sektor = 95 MB jak na screenie)

Błędny sektor udało mi się zlokalizować na partycji z Windowsem (jest gdzieś na początku)

Tak wygląda układ partycji na moim dysku (screen Gparted):

Skoro że to tylko 1 sektor, to nie ruszałem go, bo błędów przy zapisie czy odczycie nie odkryłem.

 

Dziś jednak postawiłem odświeżyć SMART dysku przy pomocy linuksowego narzędzia "gnome-disk-utility", które znalazłem w repozytorium Manjaro, troszkę sługo się robił rozszerzony, i niestety się nie udał:


W sieci udało mi się znaleźć, że częściowo może temu pomóc Wymazywanie dysku i remap (błędne sektory logiczne są naprawiane, natomiast fizyczne reloakowane, czyli zastępowane są przez zapasową przestrzeń... jak znalazłem) przy pomocy MHDD, wszystkie możliwe partycje już wymazywałem zarówno CCleanerem jak i Linuksowymi narzędziami (ale tylko wolną przestrzeń). Jednak nigdy nie miałem styczności z MHDD i boję się nim posługiwać, by nie schrzanić dysku na amen, poza tym nie mam gdzie indziej dać swoich ważnych danych, bo Pendrive 8 GB i w pełni zajęte 2x 2GB na pewno nie starczą.

 

Czy jest jakiś inny sposób by zmusić dysk do remapu/realokacji uszkodzonego sektora?

(podobno reloakowanie sektora zmniejsza wydajność dysku, dla mnie to jednak bez znaczenia, ważne by tylko uszkodzony sektor był choć trochę sprawny.)

 

Dysk to HDD Hitachi HDT725025VLAT80 250GB, dysk ma aktualnie ten właśnie uszkodzony sektor, i jakiś 1 już reloakowany.


(system) #2

Parted Magic (nie mylić z partition magic) ma taką opcję.

Sam ostatnio robiłem remap na błędne zapisy C5 w smarcie i… pomogło.


(falcon89) #3

HD Tune podał lokalizację sektora (Error Scan tabelka na dole, wartość LBA).