Jak wypełnia się bryłe 3D w autocad 2008

mam problem otóż mam do narysowania strukturę silnika tarczowego, i nie wiem jak mam wypełnić obiekty 3D tak aby można było zobaczyć co od czego odjąłem(chodzi o to że potrzebuje zrobić dziure w tym wewnętrznym okręgu

rysunekbm6.th.png

… nie wiem za bardzo o co chodzi, ale…

Jeżeli chcesz wyciąć ten mały walec od dużego to użyj funkcji, w PL to chyba “różnica” - masz wyciągniętą ikonkę :wink: Jak chcesz zobaczyć tylko wynik takiej “operacji” to poszukaj paska “Style wizualne” - tam jest cieniowanie, ukrywanie itp.

chodziło o coś takiego

i miał doktor na zajęciach racje, jak sie do czegoś samemu dojdzie w takim programie to się zapamieta jak działa dana funkcja i gdzie jest :slight_smile:

stojanum7.th.png

czyli

dodałeś ikonki :slight_smile: No chyba że w 2008 i wersji PL jest inaczej przetłumaczone. Choć nie wiedziałem że tak ładnie teraz cieniuje kolorkami.

a powiedz mi jedno, jak rozbije figure na poszczególne linie, bo muszę zaokrąglić rogi, to da rade później ją scalić ponownie w jedną figurę ? to jest w prostokąt ?

Jeżeli masz na myśli płaską figurę

to nie trzeba jej rozbijać aby zaokrąglić rogi. Użyj funkcji “zaokrąglaj” Pokazujesz po kolei dwie linie których róg chcesz zaokrąglić, później wpisujesz promień i jest. Ale jak rozwalisz, zaokrąglisz to później funkcja: “edytuj polilinię”. Wybierasz ikonkę, pokazujesz na obiekt (linię lub łuk) w tym wypadku zapyta czy przekształcić dany element w polilinię, dajesz “tak” i wybierasz wszystkie linie które będą tworzyć nową polilinię - w tym przypadku prostokąt z zaokrąglonymi rogami. Jeżeli wszystko było OK i linie się spotykały wyświetli komunikat że tyle a tyle linii zostało dodanych i “end” Taki obiekt można “wyciągać” :wink:

dzięki za pomoc

wyszedł mi taki rysunek

bo to jest tak że wykład + projekt to za mało na poznanie autocada, moje pytania mogły wydawać się banalne, jednak dzięki temu co ty napisałeś, i sam do tego doszedłem czegoś się nauczyłem :wink:

rysunek1pt2.th.png

rysunek2fo8.th.png

rysunek3vy1.th.png

rysunek4cr7.th.png