Jak wypróbować Linuxa


(H Inkwizycja) #1

Czy da się wypróbować czyli bez przeinstalowania systemu przetestować Ubuntu? I czy da się zainstalować Ubuntu tak żeby nie trzeba było odinstalowywać windowsa. Jak tak to czy da się włączać raz np: viste a później Ubuntu? Piszcie bo nic nie wiem na ten temat.


(Drobok) #2

Linux ma bootloader'a swojego który widzi windows'a, w opcjach instalacji jest możliwość instalacji obok drugiego systemu, jednak najlepiej to zrobić na osobnej partycji. Da się przetestować w trybie live cd. Da się.


(ak6) #3

Tak. Możesz uruchomić z płyty CD/DVD bez instalacji i wypróbować.

Tak. Wydziel osobną partycję dla Linux resztę zrobisz podczas instalacji samego linuxa.

Tak. Linux doinstaluje również bootloadera, który umożliwia wybór systemu podczas startu komputera.


(ahonen97) #4

http://translate.google.pl/translate?hl ... witch/try/


(-Łukasz-) #5

Tak, odpalasz system z płyty. Pamiętaj, że w finalnej instalacji wszystko będzie spolszczone. W wersji na płytce mogą pojawiać się braki (interfejsu, programów, nie tyczy się to np. instalacji czy podstawowe foldery).

Oczywiście. Oba systemy mogą być obok siebie i w niczym to nie przeszkadza. Linux ponadto potrafi obsłużyć Windowsowe systemy plików, więc będziesz miał bezpośredni dostęp do swoich plików z Windowsa.

Instalacja Ubuntu jest bardzo prosta i można się obejść bez tych powyższych kroków. W intuicyjnym instalatorze możesz wybrać ile miejsca przeznaczasz na Ubuntu, ile na Windows. Pamiętaj jednak, aby zostawić trochę miejsca dla Windowsa :wink: on też chce "oddychać". Pamiętaj także, aby zrobić kopię najważniejszych plików. W większości wypadków nie będzie ona potrzebna, ale np. chwilowy zanik zasilania może trochę namieszać, więc lepiej się ubezpieczyć.

Tak, możesz przełączać się między systemami podczas startu, a w Ubuntu możesz skonfigurować który system i po jakim czasie będzie się uruchamiał domyślnie poprzez Manager Uruchamiania dostępny w Centrum Oprogramowania Ubuntu.

Oczywiście nie każdy musi się na wszystkim znać i to szanuję :slight_smile:

I rzecz najważniejsza - poczekaj na nowe Ubuntu 11.10, które już 13 października.

Wg. mnie nie ma sensu instalacji 11.04, gdy do nowego wydania zostało tak niewiele.


(Kaka') #6

killer6 ,

Rejestrując się na niniejszym forum zobowiązałeś się przestrzegać jego regulaminu. Niestety, w tym momencie łamiesz go nie tytułując poprawnie tematu. Proszę zapoznać się w pierwszej kolejności z regulaminem forum, a następnie z tym tematem. Po zapoznaniu się proszę poprawić tytuł tematu, używając przycisku zmien.gif