Jak wyprowadzić dźwięk przez wyjście liniowe

Witam.

Znajomemu na płycie głównej padło gniazdo od przednich głośników (zielone). Karta na szczęście jest 5.1 więc dźwięk można wyprowadzić innymi kanałami.

Podłączając głośniki pod wejście liniowe grają one jako tylne. Jak zamienić by z wyjścia liniowego wychodził dźwięk na przednie głośniki?

System to Win XP, a karta to Realtek AC97.

Z góry dzięki za pomoc.

Po pierwsze musi w sterowniku karty dźwiękowej ustawić tryb stereo (ustawienie “Słuchawki” lub “2.0”) zamiast 5.1

Po drugie musi zmienić funkcję tego gniazda którego chce użyć na “Wyjście liniowe” (według opisu ma je ustawione na “wyjście głośnik tylny”), trzeba kliknąć ikonkę symbolizującą funkcję obok ikonki danego gniazda.

Wygląda to mniej więcej tak:

realtek_1755.jpg

U niego panel kontrolny wygląda zupełnie inaczej:

image_id: 4827

image_id: 4826

Prawdopodobnie podałeś screena od HD audio a nie AC97.

W oknie z 2 screena ustaw tryb 2 kanałowy a potem ustaw odpowiednie wyjście po prawej na trym głośnik przedni, to powinno wystarczyć.

Niestety nie można tam wybrać przednich głośników.

W takim razie chyba na tej karcie nie da się tego zrobić, niektóre tak mają.

Możesz jeszcze spróbować uaktualnić sterownik/oprogramowanie od karty dźwiękowej i sprawdzić czy na nowszej wersji się nie da.

Wersja najnowsza.

Na pewno się jakoś da, przecież chodzi o to by windows wysyłał sygnał w inne gniazdo. Nie ma ograniczeń hardwarowych więc trzeba tylko wiedzieć gdzie w sterownikach od realteka jest zapisane mapowanie kanałów.

A skąd masz taką pewność? Skoro w sterowniku nie ma takiej opcji to znaczy że nie ma takiej możliwości.

Logicznie myśląc samo tak wychodzi, a po drugie na HD Audio tak się da:

http://www.sevenforums.com/sound-audio/ … s-fix.html

ProTofik , z doświadczenia wiem że często zdarzają się rzeczy nielogiczne…

Jeśli da się to zrobić z tą kartą dźwiękową to poprzez odpowiednią konfigurację w sterowniku.

Dokładnie, a ja próbuje odnaleźć i zmienić tą część sterownika która za tą konfiguracje odpowiada. Mam nadzieje że jest to gdzieś w rejestrze lub jakimś pliku ini, tylko gdzie ??