Jak wyrównać strony w "spisie treści" równo do prawej str?

Witam

Piszę pracę dyplomową i mam problem z wyrównaniem numerów stron do prawej strony tak żeby wszystkie w rzędzie były idealnie równo. Gdy np chcę trochę przesunąć i naciskam jeszcze jedną kropkę do przeskakuje mi do nowego wiersza. Tekst musi być wyjustowany. proszę o pomoc. Dołączam foto: http://w999.wrzuta.pl/obraz/powieksz/76xVBW2gL0H

Pozdrawiam

podstawowy błąd użytkowników edytorów to robienie wszystkiego “ręcznie”, a przecież można wykorzystać potężne możliwości tych programów

dostaję sporo tekstów z różnych źródeł i dobija mnie wcięcie pierwszego wiersza tabulatorem, wyrównywanie do prawej przy pomocy tabulatorów lub setek spacji, używanie twardego końca wiersza (shift-enter) zamiast spacji nierozłącznej, jakieś dziwne sztuczki w tabelach, robienie odstępów między wierszami przy pomocy akapitów fontem wielkości 2 punkty, itp. itd.

w przypadku spisu treści wystarczy przed cyfrą dać tabulator, a potem dla wszystkich tych akapitów ustawić, że ma to być tabulator do prawej, z kropkami i podać jego położenie tak, aby był na prawym marginesie; dla akapitu dobrze też dać wcięcie z prawej, aby tekst nie dochodził do marginesu i cyfr;

można też stworzyć do tego celu styl, co ułatwi nam ewentualne późniejsze zmiany

przy formatowaniu dłuższych tekstów szczególnie polecam zainteresowanie się stylami i opanowanie ich, to znacznie ułatwia pracę i późniejsze zmiany; style są podstawą w programach do składu (np. indesign) ale są i w graficznym corel draw

nie rozumiem tego co napisałeś, nie wiem jak to zrobić:( gdy robie tym “TAB” to jakoś nie daje oczekiwanego efektu:( możesz jakoś dokładniej??

zaczynam:

  1. pisze " wstęp"

  2. i co dalej? robię kropki i potem TAB i nr strony?? czy jak?

prosze o pomoc

Dla tytułów rozdziałów użyj Stylu “Nagłówek 1” - możesz sobie go nazwać “Rozdział”; dla podrozdziału użyj stylu “Nagłówek 2” - nazwij go sobie “Podrozdział”. Dla pozostałych pozycji użyj np. stylu “Nagłówek 3”.

Czyli do każdego tytułu w treści pracy zastosuj odpowiedni styl, potem “Wstaw” -> Indeksy i spisy, spis utworzy się automatycznie z numerami stron i będzie równy.

P.S.

Na końcu pracy możesz dorzucić rozważania na temat:

“Wpływ kampanii reklamowej “Tato kupa!” na postrzeganie marki i produktów Grupy ING” :smiley:

nie wstawiamy żadnych kropek ręcznie,

gdy masz swój spis w poniższej postaci (zamiast # dajesz oczywiście tabulator)

Wtorek#1

Środa#2

Czwartek#3

to zaznaczasz te wiersze i z menu wybierasz “format/tabulatory” (to na przykładzie worda 2000), wyskoczy okienko gdzie możesz podać wyrównywanie tabulatora, wybrać znaki wiodące i ustawić jego położenie, np. na 18 cm i gotowe;

czasem chcemy mieć taki efekt, że tekst z prawej jest oddalony od numerów stron o 1-2 cm i w tym miejscu bez kropek – wtedy używamy dwóch tabulatorów: dla jednego z kropkami ustawiamy pozycję np. 17 cm, dla drugiego bez kropek na 18 cm

“czasem chcemy mieć taki efekt, że tekst z prawej jest oddalony od numerów stron o 1-2 cm i w tym miejscu bez kropek – wtedy używamy dwóch tabulatorów: dla jednego z kropkami ustawiamy pozycję np. 17 cm, dla drugiego bez kropek na 18 cm”

witam,

moj problem polega wlasnie na tym, ze tekst z prawej ktory zajmuje dwie linijki, w gornej czesci wchodzi wlasnie na numer stron…poza tym musze zmiescic sie na stronie o wymiarach lewy: 3,5 i prawy: 2,5

bardzo prosze Cie o pomoc, gdyz jutro musze juz wydrukowac i oprawic prace dyplomowa :slight_smile:

serdecznie pozdrawiam!

Odpowiedzi udzieliłem na PW, tutaj link do obrazka:

http://yfrog.com/0xspis1p .

przykładowy plik worda z uzyciem tabulatorów:

http://www.rapidshark.pl/s8rjrdw61c6z/spis.doc.html

spis.doc - 81 Kb